Polityka, Kazimierz Gwiazdowski Wiele moich poselskich działań wkrótce zmaterializuje - zdjęcie, fotografia

Jest doświadczonym i rozpoznawalnym podlaskim politykiem, wiceprzewodniczącym sejmowej Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi, blisko związany z byłym ministrem rolnictwa i europosłem Krzysztofem Jurgielem. Kazimierz Gwiazdowski, bo o nim mowa, to od ponad trzech dekad aktywny działacz samorządowy, sportowy, druh Ochotniczej Straży Pożarnej i poseł na Sejm RP trzech kadencji. Na podlaskiej liście kandydatów PiS do Sejmu znalazł się na czwartym miejscu.

Na pytanie, czy jest człowiekiem sukcesu, nie odpowiada wprost, tylko wspomina okres z 1990 r., kiedy został wójtem gminy Radziłów.

Funkcja wójta nauczyła mnie, że trzeba konsekwentnie dążyć do celu, który się sobie wyznaczy. Jak obejmowałem to stanowisko, miałem 28 lat. Jedną z pierwszych moich decyzji było rozpoczęcie budowy szkoły - opowiada. - Niektórzy mówili, że kaktus im wyrośnie na dłoni, jak ja zbuduję tę placówkę. Tymczasem z mojej inicjatywy szybko powstał społeczny komitet budowy, a na potrzeby inwestycji wykupiłem cztery hektary ziemi. Coraz więcej mieszkańców zgłaszało się do pomocy: nieodpłatnie zwozili żwir, drewno z pobliskiego lasu, wykonywali prace budowlane. Z pomocą finansową przyszło kuratorium z Łomży. Cztery lata później powstał piękny obiekt. Czy to mój sukces? Pewnie tak, ale bez pomocy dobrych ludzi niewiele da się zrobić.

Przez następne lata stawiał na realizację zamierzonych celów. W tym czasie powstawały nowe drogi gminne, wybudowano wysypisko śmieci, oczyszczalnię ścieków, sieć wodociągową czy halę sportową.

W pracy pojawiał się zawsze o 7.30. Wcześniej objeżdżał wybrane wsie. Plan swoich podróży układał tak, aby raz w miesiącu dotrzeć do każdego sołectwa. Na bieżąco wiedział wszystko, co się dzieje na terenie gminy Radziłów - wspominają pracownicy gminy wójta, który przez 16 lat kierował urzędem.

Być może ta kariera trwałaby dłużej, gdyby nie nieoczekiwany incydent na krajowym podwórku politycznym. Jego kolega partyjny poseł Roman Czepe w 2006 r., zaraz po ogłoszeniu wyników wyborów samorządowych, zrzekł się mandatu poselskiego i został Burmistrzem Łap. Kazimierz Gwiazdowski, którego piąty raz z rzędu wybrano na wójta, zdecydował się opuścić stanowisko i zastąpić dotychczasowego posła w Sejmie.

O polityce nigdy nie myślałem, ale była to dla mnie szansa, żeby sprawdzić się na "głębszych wodach" - wspomina parlamentarzysta.

Debiut w nowej roli chyba był udany, bo w następnym roku, w wyniku przerwanej kadencji Sejmu, wystartował ponownie w wyborach, uzyskując mandat poselski - zdobył 7 545 głosów . Po czterech latach pracy parlamentarnej wrócił do pracy zawodowej w prywatnym przedsiębiorstwie, następnie był wiceprezesem komunalnej spółki w Łomży i radnym wojewódzkim. W 2015 r. po raz trzeci został posłem, uzyskując 6 787 głosów.

W kuluarach, wśród innych posłów mówi się, że Kazimierz Gwiazdowski to parlamentarzysta, który z mównicy sejmowej potrafi zadać kłopotliwe pytania nawet partyjnym kolegom z rządu. Pamiętane są jego interpelacje do ministra infrastruktury i budownictwa w sprawie remontu drogi krajowej nr 65 na odcinkach Knyszyn - Mońki i Grajewo - Ełk oraz budowy ścieżki rowerowej na odcinku Grajewo - Prostki, kiedy walczył o inwestycje, które mieszkańcom obiecał lub został poproszony o pomoc przy ich realizacji.

Jakie są efekty pracy Gwiazdowskiego w mijającej kadencji Sejmu? Sam opisał to w obszernym sprawozdaniu skierowanym do swoich wyborców. Na początku przypomniał, że jako poseł PiS głosował za: obniżeniem wieku emerytalnego - 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn, programami - Rodzina 500+, Dobry Start 300+, Mama 4+. Nadmienił, że seniorzy mogą korzystać z darmowych leków i otrzymali "trzynastą emeryturę", wprowadzono ulgi dla przedsiębiorców i "zerowy" PIT dla młodych Polaków, powstał Fundusz Dróg Samorządowych, z którego województwo podlaskie otrzymało 414 mln zł.

Zaangażował się w pozyskiwanie dofinansowania na zakup samochodów ratowniczo - gaśniczych i wyposażenia dla OSP m.in. w Kolnie, Grajewie, Rydzewie, Szczuczynie czy Mońkach oraz wielu innych Ochotniczych Straży Pożarnych. Dzięki podjętym działaniom powstało lądowisko dla helikopterów Lotniczego Pogotowia Ratunkowego przy Szpitalu Ogólnym w Grajewie, na budowę którego pozyskał 600 tys. zł z rezerwy ogólnej budżetu państwa. Jako wojewódzki koordynator programu "Czyste Powietrze", we współpracy z samorządowcami i Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Białymstoku organizował liczne spotkania dla mieszkańców, udzielając informacji o zasadach i rodzaju dofinansowania.

Ważnym odniesieniem w pracy Kazimierza Gwiazdowskiego są drogi, które mają usprawnić szybkie i bezpieczne przemieszczanie się z małych miejscowości do tras ekspresowych i międzynarodowych. I tak: wspomniana już wcześniej S16 z Ełku do Knyszyna przez Mońki i Grajewo docelowo została ujęta w sieci dróg ekspresowych przyjętej przez Radę Ministrów. Ta trasa ma połączyć ważne szlaki komunikacyjne w regionie - Via Baltica i Via Carpatia oraz Rail Baltica. Do tego warto dodać oddaną do użytku w tym roku obwodnicę Suwałk, o którą polityk walczył od 2009 r. W sumie na swoje konto może zaliczyć powstanie wielu dróg gminnych, mostów, ścieżek rowerowych, które ułatwiły życie mieszkańców np. Kolna, Wąsosza i Grajewa. Dzieje się tak m.in. dlatego, że poseł - co jest tajemnicą poliszynela - ma dobre kontakty z ministrem infrastruktury Andrzejem Adamczykiem.

Gwiazdowski w bieżącej kadencji Sejmu jest wiceprzewodniczącym Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Wcześniej, wspólnie z byłym ministrem rolnictwa Krzysztofem Jurgielem, tworzył Program Rolny, na bazie którego powstał Plan dla Wsi.

Jak odpowiedzialność rządu za rolnictwo i obszary wiejskie wygląda w praktyce, mogliśmy się przekonać podczas Europejskiego Forum Rolniczego w Jasionce - mówi Kazimierz Gwiazdowski. - Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział przygotowanie ustawy utrudniającej dużym sklepom sprzedaż produktów pod ich marką, utworzenie Krajowego Holdingu Spożywczego, zwiększenie dofinansowania do paliwa rolniczego, w tym dla hodowców bydła, uporządkowanie gospodarki wodnej i przeciwdziałanie suszy w rolnictwie, rozszerzenie możliwości sprzedaży bezpośredniej produktów rolnych: skrócenie łańcuchów dostaw, wsparcie produkcji żywności wysokiej jakości, szczególnie ekologicznej i tradycyjnej. Wspieramy rozwój obszarów wiejskich także poprzez program Rodzina 500+, z którego 12 mld zł rocznie trafia do 1,3 mln dzieci wiejskich oraz wstrzymaliśmy spekulacyjny obrót polską ziemią.

A jak oceniają posła osoby, które na co dzień z nim współpracują na różnych płaszczyznach zawodowych?

Popieram posła, bo jest bardzo zaangażowany w sprawy lokalnych samorządów. Ma ogromne doświadczenie w realizacji projektów z ochrony środowiska, sportu i rolnictwa. W naszym mieście ma wielkie zasługi przy realizacji wielu inwestycji, pozyskując dofinansowanie na budowę pełnowymiarowego boiska piłkarskiego ze sztuczną nawierzchnią, oczyszczalni ścieków i przebudowę DK 63 w Kolnie. Cenię go za to, że jest normalnym, oddanym dla województwa podlaskiego posłem - stwierdza Andrzej Duda, burmistrz Kolna.

Współpracowaliśmy z posłem przy różnych projektach związanych z poprawą sytuacji polskiego rolnictwa. Dał się poznać jako osoba o wysokiej kulturze osobistej oraz przyjaznym usposobieniu. To człowiek bardzo konkretny, który umie słuchać ludzi i szybko ocenia ich potrzeby. Na jego zaproszenie byłem w Sejmie jako członek delegacji, która brała udział w pracach Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi nad prawem łowieckim. Jak przystało na prawdziwego gospodarza podjął nas obiadem, podczas którego mogliśmy swobodnie wypowiadać nasze opinie dotyczące poszczególnych punktów ustawy. Bez wahania oddam swój głos na Kazimierza Gwiazdowskiego - zapewnia Szymon Żochowski, delegat Izby Rolniczej z powiatu łomżyńskiego.

Popieram posła, ponieważ jest osobą niezwykle skromną, prostą, doskonale rozumiejącą problemy i potrzeby zwykłych ludzi. Byliśmy zaszczyceni, kiedy swoją obecnością uświetnił IV Powiatową Spartakiadę w Smolanach i obchody Święta Matki Boskiej Zielnej w Puńsku. Kiedyś zaprosił grupę seniorów z powiatu sejneńskiego i członków stowarzyszenia Aktywna Ziemia Smolańska do zwiedzenia Sejmu i zobaczenia na żywo na sali plenarnej obrad. Trzeba w naszej polityce więcej takich ludzi jak on - uważa Iwona Aponik, sołtys wsi Smolany.

Poznałem  posła ponad 30 lat temu, podczas turniejów tenisa stołowego. Pamiętam jak w latach 1997 - 98 wspólnie modernizowaliśmy w naszych gminach linie telefoniczne, likwidując centrale i wprowadzając połączenia bezpośrednie dla mieszkańców. Kierując wiejską gminą ze skromnymi środkami budżetowymi, wciąż muszę zabiegać o pieniądze z zewnątrz. I wtedy przypominam sobie o Kazimierzu Gwiazdowskim, bo na niego zawsze można liczyć. To człowiek, który znajdzie czas dla każdego i nie szuka poklasku. Taki swój chłop - podkreśla Czesław Ołdakowski, wójt gminy Wąsosz.

Pracowity i kompetentny - podsumowuje europoseł Krzysztof Jurgiel, z którym w latach 90. zakładał na Podlasiu Porozumienie Centrum, przekształcone później w PiS.

Kazimierz Gwiazdowski z tego, co już zrobił, jest zadowolony. Zapewnia, że wiele jego poselskich działań zmaterializuje się w niedalekiej przyszłości, jak remont Dworca PKP w Grajewie czy rozpoczęte inwestycje budowy dróg w różnych miejscowościach województwa podlaskiego. Opowiada o XIX-wiecznym dworku rodziny Wagów w Grabowie, którego remont wspiera od 2017 r. Podobnie jest z remontami kilku parafii, w różnych miejscowościach województwa.

(Red. DDB / Opr. PW / Foto: arch. pryw. - Kazimierz Gwiazdowski (z prawej z rodziną)

Reklama

Kazimierz Gwiazdowski: Wiele moich poselskich działań wkrótce się zmaterializuje komentarze opinie

Dodajesz jako: |
Reklama

Ogłoszenia PREMIUM

Chcesz coś sprzedać lub kupić, oferujesz usługi, szukasz pracownika lub pracy?

Dodaj swoje drobne ogłoszenie w naszym serwisie. Zapraszamy!

Dodaj ogłoszenie
Reklama
 Reklama

25 maja 2018 roku weszło w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z 27 kwietnia 2016 roku tzw. RODO. Nowe prawo nakłada na nas obowiązek uzyskania Twojej zgody na przetwarzanie przez nas danych osobowych w plikach cookies

Oświadczam, iż zapoznałem sie z Polityką prywatności i zgadzam się na zapisywanie i przechowywanie w mojej przeglądarce internetowej tzw. plików cookies oraz na przetwarzanie zaszyfrowanych w nich danych osobowych pozostawianych w czasie korzystania z innych stron internetowych, serwisów oraz parametrów zapisywanych w plikach cookies w celach marketingowych, w tym na profilowanie i w celach analitycznych przez ddb24.pl, oraz ZAUFANYCH PARTNERÓW.

Administratorzy danych / Podmioty którym powierzenie przetwarzania powierzono

Grupa Optima Sp. z o.o. z siedzibą w Białystok 15-866, Zagumienna 9/1/47

Cele przetwarzania danych

1.marketing, w tym profilowanie i cele analityczne
2.świadczenie usług drogą elektroniczną
3.dopasowanie treści stron internetowych do preferencji i zainteresowań
4.wykrywanie botów i nadużyć w usługach
5.pomiary statystyczne i udoskonalenie usług (cele analityczne)


Podstawy prawne przetwarzania danych


1.marketing, w tym profilowanie oraz cele analityczne – zgoda
2.świadczenie usług drogą elektroniczną - niezbędność danych do świadczenia usługi
3.pozostałe cele - uzasadniony interes administratora danych


Odbiorcy danych

Podmioty przetwarzające dane na zlecenie administratora danych, w tym podmioty ZAUFANI PARTNERZY, agencje marketingowe oraz podmioty uprawnione do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa.

Prawa osoby, której dane dotyczą

Prawo żądania sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania danych; prawo wycofania zgody na przetwarzanie danych osobowych. Inne prawa osoby, której dane dotyczą.

Informacje dodatkowe

Więcej o zasadach przetwarzania danych w "Polityce prywatności"