14°C bezchmurnie

Kierowca i samochód w sieci czyli jak działa CEPiK

Wiadomości, Kierowca samochód sieci czyli działa CEPiK - zdjęcie, fotografia

Od 30 października miała zacząć działać Centralna Ewidencja Pojazdów i Kierowców (CEPiK 2.0). Niestety mimo, że nowelizacja ustawy prawo o ruchu drogowym, która weszła już w życia Ministerstwo Cyfryzacji nie zdążyło uruchomić elektronicznej aplikacji mającej umożliwić kontrolę pojazdów w czasie ruchu. Nie wiadomo kiedy usługi zostaną udostępnione na specjalnej platformie. Nowy termin to koniec roku 2017.

Przepisy dotyczące CEP (Centralnej Ewidencji Pojazdów) zaczęły obwiązywać od 30 października 2017. Miały się one wiązać z działaniami naprawczymi wobec ciągle psującego się systemu CEPiK, który miał być ponownie uruchamiany etapami. Całościowo system miał zacząć działać 4 czerwca 2018 roku. CEPiK jest najczęściej używanym systemem informatycznym służącym przede wszystkim kierowcom i poprawie bezpieczeństwa ruchu drogowego.

CEPiK jest niezbędny do sprawdzania m. in. ważności badań technicznych jak również obowiązkowego ubezpieczenia OC. W nowych regulacjach założono także, że od 30 października 2017 r. za badanie techniczne dopuszczające pojazd do ruchu trzeba będzie zapłacić przed jego przeprowadzeniem.

Nowe przepisy doprecyzowały i zwiększyły zakres danych wprowadzanych do Centralnej Ewidencji Pojazdów. Zdecydowano, że - poza wymienionymi danymi - do CEP będą trafiać informacje o zabezpieczeniach na pojeździe, w tym jego zajęciu przez organ egzekucyjny czy zabezpieczeniu majątkowym. Informacje takie są istotne dla potencjalnych nabywców pojazdów, którzy mogą się z nich dowiedzieć o ograniczonym prawie właściciela do dysponowania własnym autem.

Inną decyzją było zobowiązanie Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego (UFG) do przekazywania informacji o zakresie szkód, do jakich doszło w pojeździe podczas wypadku określaną na podstawie zgłoszeń likwidacji szkody. Będą one (o ile są istotne) wpisywane do CEP od 4 czerwca 2018 r.

W nowych regulacjach przewidziano również możliwość zatrzymywania przez Straż Graniczną (SG) dowodów rejestracyjnych pojazdów i pozwoleń czasowych na prowadzenie auta. Do 4 czerwca mają zostać wyeliminowane takie nieprawidłowości jak m.in. nieaktualne informacje o statusie dokumentu (np. czy prawo jazdy zostało zatrzymane/zwrócone)i  brak kompletnych informacji o pojeździe (np. o jego wyrejestrowaniu lub zbyciu/nabyciu).

Dostęp do danych z CEK i CEP ma następować w drodze teletransmisji w sposób zautomatyzowany - bez konieczności składania wniosku przez zainteresowanego. Dane udostępniane za pośrednictwem API będzie można uzyskać bezpłatnie, i to zarówno do wykorzystania komercyjnego, jak i niekomercyjnego. Firmy, na podstawie udostępnionych danych, będą mogły stworzyć nowe produkty lub proponować inteligentne usługi biznesowe (chodzi o przedsiębiorców działających na rynku motoryzacyjnym, ubezpieczeniowym i ochrony środowiska).  Nowa usługa "Mój pojazd", która ma ruszyć z końcem 2017 r., pozwoli właścicielom aut w Polsce na sprawdzenie online wszystkich danych (zgromadzonych w CEP) o ich własnym pojeździe.

(PS/ Piotr Walczak)

 


Kierowca i samochód w sieci czyli jak działa CEPiK komentarze opinie

  • TEMIDA - niezalogowany 2017-12-07 13:21:48

    TEN SYF NIE DZIAŁA NIE DA SIE PRZEREJESTROWACA AUTA. DRAMAT !!!!!!

Dodajesz jako: Zaloguj się

Ostatnie video - filmy na ddb24.pl