20°C słabe opady deszczu

Kierunek Choroszcz. Tam odbędzie się Jarmark Dominikański

Kiedy: 2017-08-13 , godzina: 11:00

Kultura, Kierunek Choroszcz odbędzie Jarmark Dominikański - zdjęcie, fotografia

Burmistrz Choroszczy Robert Wardziński oraz Miejsko-Gminne Centrum Kultury i Sportu w Choroszczy zapraszają na XXVIII Jarmark Dominikański. W niedzielę, 13 sierpnia 2017 roku, od 11.00 w Choroszczy, w parku przy Muzeum Wnętrz Pałacowych, na wszystkich będzie czekać moc atrakcji.

Tradycyjnie już, przestrzeń Jarmarku podzielona będzie na strefy: Jarmarku, Rozrywki, Sportu i Rekreacji, Jeździecką, Moto-Retro i OSP oraz Gastronomiczną. W każdej z nich, o każdej porze każdy znajdzie coś dla siebie. Organizatorzy zapraszają miłośników wyrobów rękodzielniczych, folkloru, tradycyjnego jadła, a także miłośników ekologii. Stałym elementem Jarmarku jest wystawa Moto-Retro. Fanów muzyki uraczą swoją twórczością zespoły folklorystyczne, kapele disco, a niekwestionowaną gwiazdą wieczoru będą „Kobranocka” i „Róże Europy”.

Czym jeszcze XXVIII Jarmark Dominikański nas zaskoczy i zaciekawi? O tym przekonajmy się zapoznając się z programem imprezy.

Jarmark Dominikański w Choroszczy to rokroczna jednodniowa plenerowa impreza rozrywkowa z koncertami, wystawami plenerowymi, strefami zabaw dla dzieci, sportu, sztuki, zabytkowych pojazdów i dziesiątkami kramów. Jarmark Dominikański w Choroszczy organizowany jest przez Gminę Choroszcz i Miejsko-Gminne Centrum Kultury i Sportu w Choroszczy w pierwsze niedziele sierpnia, w okolicach imienin Dominika. Impreza od 1990 odbywa się w parku przy Muzeum Wnętrz Pałacowych przy ul. Pałacowej w Choroszczy.

Historia Jarmarków Dominikańskich w Choroszczy (XVII-XX w.)

Nie byłoby w Choroszczy Jarmarku Dominikańskiego bez dominikanów. Zakonników sprowadził do miasteczka w 1654 roku wojewoda trocki Mikołaj Stefan Pac herbu Gozdawa. Dominikanie dysponowali klasztorem z 12 celami, opiekowali się sanktuarium Matki Bożej, prowadzili przyklasztorną szkołę i, zgodnie z dominikańską dewizą zakonną:„Laudare, Benedicere, Praedicare”, chwalili, błogosławili i głosili. Bez wątpienia znakomite okoliczności do pracy kaznodziejskiej stwarzał dominikanom doroczny odpust na św. Dominika oraz towarzyszący mu jarmark, zapełniający uliczki ludnej już wówczas, bogatej w sklepy i browary Choroszczy, dziś kojarzonej z Podlasiem, a wówczas należącej do ziem Wielkiego Księstwa Litewskiego.

Nie zostały dotąd odnalezione archiwalia pozwalające na precyzyjne określenie, ile jarmarków dominikańskich odbyło się w Choroszczy przed czasami III RP. Możemy wnioskować, że do czasu zamknięcia w 1832 roku klasztoru przez władze carskie, w ramach represji za udział choroszczan w powstaniu listopadowym, odbyło się maksymalnie 177-178 jarmarków. Nie wiemy, czy po 1832 roku wydarzenie próbowało trwać i dodawać w smutnych latach zaborów koloru staremu, lokowanemu na prawie magdeburskim w 1507 roku miastu na Horodnianką.

Dekady mijały, w 1840 roku na dobre zagościła w Choroszczy fabryka włókiennicza rodziny Moesów. Miasteczko szybko się rozwijało. Dziewięćdziesiąt lat później, w 1930 roku, miejsce zrujnowanej w 1915 roku przez wycofujące się wojska carskie fabryki zajął istniejący do dziś szpital psychiatryczny. Letnia rezydencja Branickich z połowy XVIII wieku na odbudowę ze zniszczeń I wojny światowej czekała do lat 1969-1973. Powstało wówczas Muzeum Wnętrz Pałacowych współtworzące Muzeum Podlaskie. Muzeum Wnętrz Pałacowych szybko zyskało sławę perły Choroszczy, a otaczający je park z roku na rok powracał do kształtu z lat świetności.

Jarmark Dominikański współcześnie

Pierwszy jarmark w nowej, odnowionej formie odbył się w niedzielę 5 sierpnia 1990 roku. Początki były trudne – jak wspominają dawni organizatorzy wydarzenia. Wczesnym niedzielnym rankiem kilku społeczników uprzątnęło betonowy placyk przed dawnym pałacykiem Branickich. Zaimprowizowaną estradę tworzyły połączone ze sobą dwie przyczepy ciągnikowe. Była to próba organizacji większej imprezy, w nowej rzeczywistości politycznej, po zmianach, jakie zaistniały wówczas w Polsce. Sześć straganów i „mobilna” scena przyciągnęły jednak tłumy. Jarmark Dominikański na trwale wpisał się w kulturalno-rozrywkowy krajobraz Choroszczy i Podlasia. Przyczyniły się do tego gwiazdy – a tych wystąpiło dotąd na Jarmarku Dominikańskim w Choroszczy aż 24.

Szczegółowy program Jarmarku Dominikańskiego oraz innych wydarzeń znajduje się na stronie internetowej Miejsko-Gminnego Centrum Kultury i Sportu w Choroszczy, pod tym linkiem: http://kultura.choroszcz.pl/?p=23123.

(Źródło: wrotapodlasia.pl/ oprac. ASM/ Foto: M-GCKiS)

Kierunek Choroszcz. Tam odbędzie się Jarmark Dominikański komentarze opinie

Dodajesz jako: Zaloguj się

Ostatnie video - filmy na ddb24.pl