Wiadomości, Klasa patronatem znanej firmy Będzie rekrutacja uzupełniająca - zdjęcie, fotografia

Jest jeszcze szansa na naukę w nowej klasie pod patronatem spółki KAN. 12 lipca ruszy rekrutacja uzupełniająca dla absolwentów szkół podstawowych.

Nowy kierunek - operator maszyn i urządzeń do przetwórstwa tworzyw sztucznych - to pomysł dyrekcji szkoły i białostockiej firmy KAN, producenta systemów instalacyjnych.

Na rynku brakuje fachowców do obsługi urządzeń do przetwórstwa tworzyw sztucznych. Od dawna borykamy się z tym problemem - mówi Iwona Chilimoniuk szefowa ds. personalnych firmy KAN. - Szukamy więc nowych rozwiązań i stąd pomysł, realizowany wspólnie z Zespołem Szkół Zawodowych nr 2, utworzenia klasy, którą postanowiliśmy objąć swoim patronatem. Będzie ona kształcić operatorów maszyn i urządzeń do przetwórstwa tworzyw sztucznych, a tym samym rozwiąże problem braku odpowiednich kadr w tym zawodzie, nie tylko naszej firmy.

Wspólna inicjatywa nauki i biznesu spotkała się z poparciem białostockiego magistratu - tak powstał unijny projekt "Zespół Szkół Zawodowych nr 2 - Szkoła inteligentnych specjalizacji" o wartości ponad 3 mln 175 tys. zł (ponad 2 mln 698 tys. zł to dofinansowanie z Unii Europejskiej). Realizuje go miasto Białystok.

Realizacja tego projektu zapewni rozwój szkolnictwa zawodowego w naszym mieście i Białostockim Obszarze Funkcjonalnym. Podniesiemy poziom kształcenia i stworzymy młodym ludziom komfortowe warunki do zdobywania zawodu - mówi o projekcie zastępca prezydenta Białegostoku, Przemysław Tuchliński.

Nowa klasa patronacka powstanie w Branżowej Szkole I st. nr 9, wchodzącej w skład ZSZ nr 2 w Białymstoku. W ramach projektu istniejący w szkole przy Świętojańskiej 1 budynek warsztatowy zostanie przebudowany, wyremontowany i dostosowany do potrzeb dydaktycznych. Prace budowlane są już w dużym stopniu zaawansowane.

Zakończyliśmy prace ziemne, a obecnie trwa wewnętrzna modernizacja budynku, prace wykończeniowe, wykonywana jest też instalacja wodno-kanalizacyjna - opowiada Kazimierz Wróblewski, dyrektor szkoły. - W kolejnym etapie przewidziany jest całościowy remont i wymiana powierzchni podłogi, stolarki okiennej i drzwiowej oraz ocieplenia kompleksowego budynku.

Wkrótce też ogłoszony zostanie przetarg na zakup wyposażenia do nowych pracowni - wysokiej klasy wtryskarek, formiarek oraz sprzętu niezbędnego do produkcji elementów z tworzyw sztucznych.

Obecnie jesteśmy na etapie przygotowania specyfikacji istotnych warunków zamówienia i konsultacji z Biurem Funduszy Europejskich, które rozlicza ten projekt unijny - dodaje dyrektor Wróblewski. - Dokładamy wszelkich starań, by baza była gotowa na rozpoczęcie roku szkolnego, sukcesywnie też będziemy wyposażać pracownie.

Nowa klasa liczyć będzie 29 osób, a jej absolwenci po trzyletnim okresie nauki mają zapewnione miejsca pracy - jako patron przedsięwzięcia zobowiązała się do tego firma KAN. Uczniowie mogą też liczyć m.in. na atrakcyjny system stypendialny, zajęcia praktycznej nauki zawodu w rzeczywistych warunkach u pracodawcy i prowadzenie zajęć przez specjalistów - praktyków.

Dzięki współpracy z konkretnym pracodawcą absolwenci tej klasy otrzymają gwarancję pracy w rozwojowej firmie, przy obsłudze najbardziej zaawansowanych technologicznie urządzeń - podkreśla Kazimierz Wróblewski. - A ponieważ, zarówno w naszym regionie, jak i w kraju wiele podmiotów gospodarczych potrzebuje operatorów maszyn i urządzeń do przetwórstwa tworzyw sztucznych, ofert pracy na pewno nie zabraknie.

Absolwenci profilu mogą też kontynuować edukację w dwuletniej branżowej szkole II stopnia, podnosząc swe kwalifikacje do poziomu technikum i dalsze wykształcenie wyższe na studiach technicznych.

Od 12 lipca zainteresowani nauką na nowym kierunku mogą jeszcze składać wnioski o przyjęcie do klasy w ramach rekrutacji uzupełniającej.

(P. Walczak / Foto: mat. pras.)

Klasa pod patronatem znanej firmy. Będzie rekrutacja uzupełniająca komentarze opinie

Dodajesz jako: |

Ogłoszenia PREMIUM

Chcesz coś sprzedać lub kupić, oferujesz usługi, szukasz pracownika lub pracy?

Dodaj swoje drobne ogłoszenie w naszym serwisie. Zapraszamy!

Dodaj ogłoszenie
Reklama
 Reklama