Wiadomości, Koalicja Obywatelska wzięła stolicę Podlasia wziął całe Podlasie - zdjęcie, fotografia

Po kilkunastu latach politycy Platformy Obywatelskiej oraz Polskiego Stronnictwa Ludowego będą musieli pożegnać się z urzędem marszałkowskim i poszukać sobie pracy gdzie indziej. Prawo i Sprawiedliwość wygrało wybory do Sejmiku Województwa Podlaskiego i wkrótce poznamy nazwisko nowego marszałka oraz wicemarszałków.

Radość polityków Koalicji Obywatelskiej po wygranej w Białymstoku nie trwała długo, bo zaledwie kilka godzin. Jeszcze wieczorem w powyborczy poniedziałek zaczęły spływać informacje, że choć stolica Podlasia została wzięta przez Koalicję Obywatelską, to całe Podlasie jej przepadło, bo najprawdopodobniej wygra PiS. Liczenie głosów oraz spływające szczątkowe dane trzymały w napięciu wszystkich. Dopiero późnym wieczorem, kiedy do Białegostoku dotarły protokoły z około 90 proc. komisji, było już wiadomo, że województwo podlaskie przez pięć najbliższych lat będzie zarządzane przez Prawo i Sprawiedliwość.

- Wynik cieszy, ale też mobilizuje do dalszej systematycznej pracy – skwitował krótko wygraną Artur Kosicki, świeżo upieczony radny oraz szef białostockich struktur Prawa i Sprawiedliwości.

To oznacza, że w urzędzie marszałkowskim oraz we wszystkich jednostkach podległych kończą się rządy PO i PSL. Po kilkunastu latach marszałkowie będą musieli pożegnać się ze swoimi gabinetami. Podobny los zapewne czeka część urzędników oraz osób zarządzających między innymi spółką PKS Nova czy Ośrodkiem Rekreacyjno – Sportowym w Szelmencie. Choć tu jeszcze za wcześnie mówić o zmianach, bo są inne, pilniejsze sprawy do załatwienia.

- Na razie chcemy mówić o tym, co trzeba zrobić, aby urząd dobrze funkcjonował. Czyli pierwsza rzecz to środki unijne, bo z tym mamy największy problem. Chodzi o pełnomocnika, fachowca, który by się tą kwestią jak najszybciej zajął, bo nie chcemy stracić ani jednego Euro przeznaczonego dla województwa podlaskiego. I kwestia inwestycji drogowych, bo wiemy, że tam też jest duży problem. I tam też należy pilnie się zająć wszystkim, aby te dwa obszary ze sobą współgrały – przekazał naszej redakcji Artur Kosicki.

Faktycznie, na tym polu potrzebna jest pilna interwencja, bo województwo podlaskie może stracić miliony euro. Ponadto występują ogromne opóźnienia przy realizacji inwestycji drogowych. Wiadomo, że na planowanych do oddania w tym roku dróg, wykonalność inwestycji jest na poziomie zaledwie kilku procent. Ze środków przeznaczonych wcześniej na lotnisko regionalne miało zostać wybudowanych między innymi 19 obwodnic, a dziś budują się zaledwie dwie, natomiast los pozostałych 17 jest kompletnie nieznany i w ogóle nie wiadomo, na jakim etapie jest ich realizacja.

Pytaliśmy szefa miejskich struktur Prawa i Sprawiedliwości o nazwisko nowego marszałka oraz wicemarszałków. Tu jednak odpowiedzi jeszcze nie ma. Wygrana w Sejmiku Województwa Podlaskiego choć jest zdecydowana, to teraz politycy będą musieli jeszcze sporo kwestii ustalić, także tych personalnych.

- Mamy wielu ludzi, którzy są merytorycznie przygotowani, mają duże doświadczenie w pracy samorządowej i są w stanie pełnić służbę na rzecz mieszkańców Podlasia, w tym Białegostoku. Bo województwo podlaskie, to także Miasto Białystok. Czeka nas dużo pracy i na tym chcemy się skupić – dodał Artur Kosicki.

Ta informacja o wygranej PiS w Sejmiku z pewnością mniej ucieszy Tadeusza Truskolaskiego oraz jego zaplecze polityczne. Bo aby zrealizować swoje zamierzenia będzie musiał jednak współpracować z Prawem i Sprawiedliwością w samorządzie województwa podlaskiego, ale także z polskim rządem składającym się przecież z polityków tej formacji, która też działa w ramach koalicji – Zjednoczonej Prawicy.

(Agnieszka Siewiereniuk – Maciorowska/ Foto: BI-Foto)

Koalicja Obywatelska wzięła stolicę Podlasia. PiS wziął całe Podlasie komentarze opinie

  • gość 2018-10-23 20:19:13

    CONCORDIA = ZGODA
    Zgodnie i z wizją wkroczyć w kolejne stulecie NAJJAŚNIEJSZEJ RZECZPOSPOLITEJ! Wspaniałe zadanie przed nami.

Dodajesz jako: |

Ogłoszenia PREMIUM

Chcesz coś sprzedać lub kupić, oferujesz usługi, szukasz pracownika lub pracy?

Dodaj swoje drobne ogłoszenie w naszym serwisie. Zapraszamy!

Dodaj ogłoszenie
Reklama
 Reklama