Motoryzacja, Kolejne podwyżki choć razem niewielkie - zdjęcie, fotografia

W skali ubiegłego tygodnia benzyna i olej napędowy drożały na polskich stacjach paliw tylko symbolicznie - o grosz. Więcej, bo o 5 groszy, wzrosła średnia cena autogazu. Zdaniem ekspertów obserwujących rynek w najbliższych dniach kierowcy powinni spodziewać się stabilizacji cenowej. Końcówka września nie przyniesie podwyżek. Z drugiej strony, na korekty cenników dół też nie ma co liczyć, mimo że tendencja spadkowa była widoczna w rafineriach.

Za najpopularniejszą benzynę bezołowiową 95 płacimy obecnie 5,12 zł, z kolei litr oleju napędowego kosztuje 5,05 zł. Kierowcy tankujący autogaz płacą natomiast przeciętnie 2,34 zł.

- Stabilna sytuacja na krajowym hurtowym rynku paliw pozwala z optymizmem patrzeć w niedaleką przyszłość, gdyż podwyżki cen paliw na razie nam nie grożą. O tym, czy zapłacimy za paliwa mniej, może zdecydować z kolei koalicja producentów ropy OPEC+ - wskazuje Rafał Zywert z BM Reflex.

Analitycy e-petrol.pl tłumaczą, że ostatnie dni września raczej nie przyniosą poprawy nastrojów ani tankujących, ani właścicieli stacji. Na pylonach spodziewają się stabilizacji cen na wysokich poziomach, co przy tylko nieznacznych obniżkach na rynku hurtowym nie wpłynie na wyraźną poprawę marż detalicznych sprzedawców. Należy podkreślić, że choć ubiegłotygodniowe pożyczki nie były wielkie, to ceny od sierpnia systematycznie rosną i są już coraz bliżej tegorocznych rekordów z maja.

Grzegorz Maziak z e-petrol.pl w najbliższych dniach, pomimo spadkowej korekty w cennikach rafinerii, nie liczy na obniżki w detalu, bo marże operatorów rynku detalicznego cały czas utrzymują się na bardzo niskim poziomie. Przewidywane przedziały cenowe dla poszczególnych gatunków paliw wyglądają następująco: 5,09 - 5,18 zł/l dla benzyny 95-oktanowej, dla diesla 5,04 - 5,15 zł/l i  2,31 - 2,39 zł/l dla autogazu.

(Piotr Walczak / Foto: pixabay.com)

Kolejne podwyżki, choć tym razem niewielkie komentarze opinie

Dodajesz jako: |

Ogłoszenia PREMIUM

Chcesz coś sprzedać lub kupić, oferujesz usługi, szukasz pracownika lub pracy?

Dodaj swoje drobne ogłoszenie w naszym serwisie. Zapraszamy!

Dodaj ogłoszenie
Reklama
 Reklama