Kolejny raz zobaczymy rekonstrukcję Bitwy Białostockiej

Wiadomości, Kolejny zobaczymy rekonstrukcję Bitwy Białostockiej - zdjęcie, fotografia
SIER 18
skrzyżowanie ulic Warszawskiej i Pałacowej w Białymstoku godz: 14:00

Muzeum Wojska w Białymstoku zaprasza kolejny raz na wydarzenie plenerowe, które odbędzie się w niedzielę, 18 sierpnia. Kolejny rok białostoczanie i turyści będą mieli okazję zobaczyć rekonstrukcję Bitwy Białostockiej, która rozegra się u zbiegu ulicy Pałacowej i Warszawskiej.

Już 18 sierpnia 2019 r. (niedziela) w centrum Białegostoku zaprezentowana zostanie rekonstrukcja, nawiązująca do epizodów wydarzenia, które w historii zapisało się pod mianem „bitwy białostockiej”. Wydarzenie rozpocznie się o godzinie 14:00, na skrzyżowaniu ulic Warszawskiej i Pałacowej. W trwającej kilkadziesiąt minut inscenizacji weźmie udział około 100 rekonstruktorów, wykorzystane zostaną również armaty i pojazdy militarne z epoki (Ruso-Balt, Peugeot, Ford).

Widowisko wzbogaci specjalnie przygotowana scenografia. Po zakończeniu inscenizacji walk na skwerze Armii Krajowej w Białymstoku będzie serwowana grochówka wojskowa. Tego dnia wstęp do Muzeum Wojska w Białymstoku jest bezpłatny.

Organizatorem wydarzenia jest Muzeum Wojska w Białymstoku. Partnerem działania jest Stowarzyszeniem Inicjatyw Społecznych Czemu By Nie.

Informacje dodatkowe:

22 sierpnia 1920 roku w Białymstoku doszło do walk pomiędzy 1. Pułkiem Piechoty Legionów i wycofującymi się spod Warszawy resztkami 16. Armii RFSRR oraz towarzyszącymi im oddziałami 3. Armii RFSRR. Kilkugodzinna akcja militarna prowadzona na ulicach miasta zakończyła się rozbiciem sił bolszewickich i wyzwoleniem Białegostoku. Strona polska miała 34 zabitych i ponad 200 rannych, bolszewicy – ok. 800 zabitych i rannych, a ponad 8000 żołnierzy agresora dostało się do niewoli. Wojska polskie zdobyły trzy pociągi, samolot, 22 działa i 147 karabinów maszynowych.

(Źródło: MW/ oprac. ASM/ Foto: BI-Foto)

Reklama

Kolejny raz zobaczymy rekonstrukcję Bitwy Białostockiej komentarze opinie

  • gość 2019-08-18 08:47:17

    Kampania dla Krzysztofa Truskolaskiego rozpoczęta. Najdroższa rekonstrukcja w kraju. Ciekawe czy są to środki wyłożone na rekonstrukcje czy też na inne cele.

Dodajesz jako: |

Ogłoszenia PREMIUM

Chcesz coś sprzedać lub kupić, oferujesz usługi, szukasz pracownika lub pracy?

Dodaj swoje drobne ogłoszenie w naszym serwisie. Zapraszamy!

Dodaj ogłoszenie
Reklama
 Reklama