Kompozycje polskich kompozytorów w Filharmonii na Podleśnej

Kultura, Kompozycje polskich kompozytorów Filharmonii Podleśnej - zdjęcie, fotografia
PAŹ 25
Filharmonia Podlaska, Białystok, ul. Podleśna 1 godz: 19:00

W piątkowy wieczór, 25 października, w Filharmonii przy Podleśnej, usłyszymy kompozycje polskich kompozytorów trzech epok muzycznych: późnego klasycyzmu, romantyzmu i Młodej Polski.

„Zamek na Czorsztynie” Karola Kurpińskiego to utwór pośredni pomiędzy śpiewogrą a wodewilem, zawiera wiele cech narodowych: poloneza, dumkę, cavatinę czy ludową śpiewkę. Uwertura pobudza wyobraźnię. Burzliwa noc, powracający po latach rycerz i duch kochanki powiązani zostają librettem Józefa Wawrzyńca Krasińskiego i pełnymi dramatyzmu pomysłami kompozytorskimi Kurpińskiego, przenosząc nas do świata legend na temat zamku nad Jeziorem Czorsztyńskim.

Zgodnie z logiką baśni i snu rozwinie się również I Koncert skrzypcowy Szymanowskiego – pierwszy nowoczesny koncert skrzypcowy, który tradycję XIX-wieczną zostawia dla nowej ekspresji, będąc jednoczęściowym poematem o pięknej aurze dźwiękowej i namiętnym charakterze. Na skrzypcach zagra Krzysztof Jakowicz, nazywany „skrzypcowym prawnukiem” H. Wieniawskiego, niezwykle ceniony przez W. Lutosławskiego, który powierzył mu polskie prawykonania wszystkich swoich utworów skrzypcowych.

W drugiej części wieczoru usłyszymy „Sonety krymskie” Stanisława Moniuszki, wybór utworów powstałych w oparciu o osiemnastoczęściowy cykl  poetycki Adama Mickiewicza. Nieśmiertelne strofy poety otrzymały formy szlachetnej kantaty na głosy solowe, chór i orkiestrę. Sonety zaśpiewa Emil Ławecki, tenor. Orkiestrę i Chór Opery i Filharmonii Podlaskiej poprowadzi Piotr Wacławik, który obecnie jest studentem ostatniego roku studiów magisterskich na Akademii Muzycznej im. K. Szymanowskiego w Katowicach w klasie dyrygentury symfoniczno-operowej prof. dra hab. M.J. Błaszczyka oraz w klasie violi da gamba dra K. Firlusa. W sezonie 2019/2020 jest dyrygentem-rezydentem Opery i Filharmonii Podlaskiej – Europejskiego Centrum Sztuki imienia Stanisława Moniuszki w Białymstoku.

Koncert współorganizowany i współfinansowany w ramach programu Instytutu Muzyki i Tańca „Dyrygent – rezydent”.

KONCERT POCZTÓWKA Z POLSKI

TRZEJ POLSCY KOMPOZYTORZY Z TRZECH OKRESÓW

Piątek, 25.10.2019 godz.19.00 | ul. Podleśna 1, OiFP

Artyści:

- Orkiestra i Chór Opery i Filharmonii Podlaskiej

- Piotr Wacławik – dyrygent

- Krzysztof Jakowicz – skrzypce

- Emil Ławecki – tenor

- Violetta Bielecka – przygotowanie chóru

(Źródło i foto: OiFP/ oprac. Kalina)

Kompozycje polskich kompozytorów w Filharmonii na Podleśnej komentarze opinie

Dodajesz jako: |

Ogłoszenia PREMIUM

Chcesz coś sprzedać lub kupić, oferujesz usługi, szukasz pracownika lub pracy?

Dodaj swoje drobne ogłoszenie w naszym serwisie. Zapraszamy!

Dodaj ogłoszenie
Reklama
 Reklama