3°C rozproszone chmury

Komunikacją miejską do Supraśla? Jest oficjalna petycja

Lokalny biznes, Komunikacją miejską Supraśla oficjalna petycja - zdjęcie, fotografia

Niedawno, bo w minioną niedzielę, na naszych łamach można było poczytać o problemach z dojazdami do Supraśla. Od roku mieszkańcy zarówno tej gminy, ale i Białegostoku, nie mają możliwości korzystania z usług Białostockiej Komunikacji Miejskiej. Do prezydenta Białegostoku szybko wpłynęła oficjalna petycja o przywrócenie kursów na tej trasie.

Do końca ubiegłego roku do Supraśla dojeżdżały oprócz autobusów PKS Białystok i prywatnego przewoźnika, także pojazdy Białostockiej Komunikacji Miejskiej. Od stycznia 2016 roku połączenie linii 111 zostało zamknięte i od tego momentu rozpoczęły się także kłopoty komunikacyjne. Szczegółowo opisaliśmy je w naszym artykule „Podróż do Supraśla transportem publicznym. Survivalowcy byliby zachwyceni”. Ale okazuje się, że to nie wszystko. Duży kłopot mają osoby niepełnosprawne, które w ogóle nie mają możliwości korzystania z przejazdów.

W imieniu mieszkańców Białegostoku oraz Supraśla zwracamy się z apelem o przywrócenie połączenia autobusowego Białostockiej Komunikacji Miejskiej pomiędzy tymi miastami. Obecne połączenia nie spełniają oczekiwań wszystkich użytkowników, gdyż często nie są dostosowane do przewozu osób niepełnosprawnych poruszających się na wózkach inwalidzkich” – czytamy w petycji.

Ten postulat może jednak nie znaleźć uznania w oczach prezydenta Białegostoku. Jest to spowodowane przede wszystkim kosztami uruchomienia dodatkowej linii. Oprócz tego o takie połączenie powinien wystąpić samorząd Supraśla. Bo do czasu likwidacja połączenia, sąsiednia gmina płaciła Miastu Białystok 700 tys. złotych rocznie za przejazdy autobusów BKM. Trudno obecnie założyć, że bez prośby i przede wszystkim bez pieniędzy sąsiedniej gminy, nasz BKM będzie robił jej swoisty prezent. Zresztą na taką umowę musieliby wyrazić zgodę białostoccy radni.

Przywrócenie stanu sprzed 1 stycznia 2016 roku jest w interesie mieszkańców obu miast, ponieważ niweluje pewien chaos jaki powstał po tej dacie. Obecnie też znika przyczyna likwidacji połączenia autobusowego komunikacji BKM, więc właściwie nie ma powodu by takie połączenie nie zaczęło funkcjonować ponownie” – pisze do prezydenta Białegostoku Stowarzyszenie Miasto Mieszkańców.

Ten stan, o którym mowa, to oczywiście pozostawienie gminy Supraśl w całości. Bo właśnie wydzielenie Grabówki było przyczyną, dla której burmistrz Supraśla zdecydował się na wypowiedzenie obowiązującej długi czas umowy pomiędzy naszymi samorządami. I z pewnością przywrócenie połączenia jest w interesie mieszkańców zarówno Białegostoku, jak i sąsiedniego Supraśla, ale pozostaje jeszcze kwestia finansowania połączenia, za którą ktoś będzie musiał zapłacić.

(Agnieszka Siewiereniuk – Maciorowska/ Foto: BI-Foto)


Komunikacją miejską do Supraśla? Jest oficjalna petycja komentarze opinie

Dodajesz jako: Zaloguj się

Ostatnie video - filmy na ddb24.pl