Polityka, Konfederacja składa wniosek wojewody uchylenie uchwały odnośnie ulicy Łupaszki - zdjęcie, fotografia

Zgłoszono wniosek o przerwanie dyskusji, kiedy ta jeszcze trwała. Ponadto mogło dojść do złamania art. 133 kodeksu karnego mówiącego o znieważeniu narodu polskiego. Z tych powodów Konfederacja z Białegostoku złożyła wniosek do wojewody podlaskiego o uchylenie uchwały podjętej na ostatniej sesji Rady Miasta, która pozbawiła mjr Zygmunta Szendzielarza „Łupaszki” ulicy jego imienia.

Radni, którzy przegłosowali na ostatniej sesji Rady Miasta uchwałę o wyrzuceniu polskiego bohatera z przestrzeni publicznej, teraz nabrali wody w usta. Nie wypowiadają się publicznie praktycznie w żadnych polskojęzycznych mediach i nie tłumaczą w żaden sposób swoich decyzji. W każdym razie to głosowanie, jak na razie, chyba się odbija im czkawką, ponieważ coraz więcej osób i środowisk jest zbulwersowanych tą decyzją o czym publicznie mówi.

Pamięci majora chce bronić teraz między innymi Konfederacja w Białymstoku, która przekazała, że złoży wniosek do wojewody podlaskiego o uchylenie uchwały odnośnie nazwy ulicy na osiedlu Skorupy. Zdaniem Konfederacji złamane zostały procedury przy podejmowaniu tej uchwały. Politycy przypomnieli, że złożony został wniosek o przerwanie dyskusji, kiedy ta jeszcze trwała. Uniemożliwiono tym samym mieszkańcom Białegostoku zabranie głosu i przedstawienie swoich racji. Będzie to główny argument zawarty w piśmie do wojewody podlaskiego, w którym pojawiła się prośba uchylenia uchwały. Ale Konfederacja zwraca uwagę na coś jeszcze.

- To jest moje osobiste już zdanie, że został naruszony artykuł 133 kodeksu karnego, który mówi o znieważeniu narodu polskiego. Ponieważ major Szendzielarz Łupaszka jest bohaterem narodowym i w jego osobie został zszargany – uważam – honor nas wszystkich Polaków, a więc tutaj, moim zdaniem, zostały naruszone przepisy kodeksu karnego – wyjaśniał Wiesław Bielawski z Konfederacji w Białymstoku.

Dodał on również, że wierzy, iż w Koalicji Obywatelskiej są jeszcze uczciwi ludzie, których obowiązkiem powinno być przywrócenie w Białymstoku ulicy Łupaszki. Bielawski zapowiedział, że niezależnie od tego, czy radni zdecydują się ponownie głosować uchwałę w tej sprawie, taki wniosek zostanie złożony do biura Rady Miasta, jako uchwała obywatelska.

- W marcu tego roku, w sali obrad, w której odbywała się także ostatnia sesja Rady Miasta, było spotkanie z historykami IPN-u, gdzie można było się spotkać. Szkoda i żałuję, że nie było tam ani jednego radnego z tych, którzy podnieśli rękę przeciwko naszemu bohaterowi narodowemu i nie zadawali pytań historykom, którzy wyraźnie powiedzieli, że nie tylko nie ma żadnych dowodów na winę majora Zygmunta Szendzielarza Łupaszki, ale nawet są przesłanki ku temu, by twierdzić, że był przeciwny takim incydentom, które niestety miały miejsce – dodał Henryk Bielawski.

Polityk Konfederacji zwrócił uwagę, że incydenty w swoich życiorysach mają w zasadzie wszyscy, począwszy od Mieszka I czy Bolesława Chrobrego po Józefa Piłsudskiego. Nie mogą one jednak przysłaniać ogólnych zasług na polu działalności publicznej. Konfederacja jednoznacznie negatywnie ocenia wyrzucenie majora Szendzielarza z grona patronów ulic w Białymstoku i zapowiada podjęcie kroków do przywrócenia go w należne mu miejsce oraz pomnik.

(Agnieszka Siewiereniuk – Maciorowska/ Foto: DDB)

Konfederacja składa wniosek do wojewody o uchylenie uchwały odnośnie ulicy Łupaszki komentarze opinie

  • Gość - niezalogowany 2019-11-05 17:48:56

    Brawo. Polski Bohater powinien być upamiętnieniu.

  • gość 2019-11-06 07:40:45

    Co tak uparcie na siłę chcecie uszczęśliwić mieszkańców Skorup? Czy nie można postawić gdzieś pomnika i będzie święty spokój. Cytat z Kuriera Porannego:"Rada miasta to nie jest sąd kapturowy, gdzie decyzję podejmują ci, którzy mają większość." A kto nadał nazwę tej ulicy? Nie Rada gdzie PiS miał większość? Czy ktoś pytał mieszkańców czy chcą taką nazwę ulicy? Tam ona w żaden sposób nie pasuje. Tam są nazwy ulic typu Opolska,Warmińska itp.Teraz wytykacie KO zmianę nazwy? Ludzie chcieli zmiany na ul. Podlaską i Rada się do tego ustosunkowała. BRAWO KO.

  • Maczek - niezalogowany 2019-11-07 06:03:14

    Zdecydowana większość mieszkańców Skorup nie chce zmiany nazwy ulicy Łupaszki na inną!!! A tym bardziej większość mieszkańców Białegostoku. To sprzedawczyk Truskolaski Krzysztof bardzo zabiegał o zmianę nazwy bo obiecał wyborcom z Hajnówki i Bielska, że dokona tak haniebnego czynu jeśli na niego zagłosują! Hańba, młody Truskolaski !!!

Dodajesz jako: |

Ogłoszenia PREMIUM

Chcesz coś sprzedać lub kupić, oferujesz usługi, szukasz pracownika lub pracy?

Dodaj swoje drobne ogłoszenie w naszym serwisie. Zapraszamy!

Dodaj ogłoszenie
Reklama
 Reklama