-4°C bezchmurnie

Koniec z podlaskim Kukiz`15. Działacze po rezygnacjach maszerują do Andruszkiewicza

Wiadomości, Koniec podlaskim Kukiz`15 Działacze rezygnacjach maszerują Andruszkiewicza - zdjęcie, fotografia

Czy to już koniec z wyborczymi szansami Kukiz'15 na Podlasiu? Bardzo możliwe, bo podlaskie stowarzyszenie o tej nazwie właśnie przestaje istnieć. We wtorek o rezygnacji z funkcji tymczasowego szefa poinformował Daniel Purwin. Jeszcze wcześniej z działnia w Kukiz'15 zrezygnował Marcin Zabłudowski, członek zarządu.

- Od jakiegoś czasu nie są płacone składki, odeszło wielu członków. To formalnie oznacza, że stowarzyszenie nie ma prawa istnieć. Decyzję o rezygnacji podjąłem jakiś czas temu. Nie mogę także pogodzić się z tym, że część Kukiz'15 mówi językiem totalnej opozycji, że szkalowane jest dobre imię posła Andruszkiewicza - wyjaśniał swoją decyzję Purwin.  

Sytuacja jest nieco kuriozalna. Kukiz'15 w ogólnopolskich sondażach regularnie mieści się powyżej progu wyborczego, a na Podlasiu w 2015 roku z list tego Komitetu Wyborczego do parlamentu wszedł poseł Adam Andruszkiewicz. Długo przed tymi wyborami w ruchu doszło do pierwszych poważnych tarć personalnych, kiedy odeszła część działaczy aktywnie działających w kampanii prezydenckiej Pawła Kukiza. Powodem były decyzje personalne dotyczące tworzenia list wyborczych, w których - zamiast osób zaangażowanych w kampanię prezydencką i nie kojarzonych dotąd z polityką - pojawili się ludzie o prawicowych poglądach zbliżonych do endeckich. Liderem listy został Andruszkiewicz, który wszedł do parlamentu i szybko stał się jednym z lepiej rozpoznawalnych postaci nie tylko na podlaskiej scenie politycznej. Znany z wyrazistych poglądów Andruszkiewicz stał się medialnym rzecznikiem ludzi o poglądach endeckich, a cały podlaski Kukiz'15 zacżął koncentrować się wobec niego. Jego odejście z klubu poselskiego Kukiz'15 do Wolnych i Solidarnych definitywnie rozłożyło podlaski oddział stowarzyszenia. Zarówno Purwin jak i Zabłudowski podkreślają, że zamierzają dalej ścisle współpracować z Andruszkiewiczem. Według naszych informacji takie same deklaracje złożyli też aktywni jeszcze działacze, którzy identyfikowali się z Ruchem Kukiza.

- Na pewno będziemy wystawiać kogoś w wyborach samorządowych, w wyborach do parlamentu i europarlamentu. Czy to będzie razem ze zjednoczoną prawicą czy to będą oddzielne listy? Myślę, że to będzie już decyzja posła Andruszkiewicza – podsumował Zabłudowski.

Ostatnio w podlaskim stowarzyszeniu Kukiz'15 działało jedynie około 10 osób.

Przemysław Sarosiek


Koniec z podlaskim Kukiz`15. Działacze po rezygnacjach maszerują do Andruszkiewicza komentarze opinie

Dodajesz jako: Zaloguj się

Ostatnie video - filmy na ddb24.pl