Wiadomości, Konieczne sprawdzenie tereny sąsiednie wpływa Parku Fredry - zdjęcie, fotografia

Staw w Parku Fredry potocznie nazywany jest Balatonem. Natomiast przez starszych mieszkańców naszego miasta ten zbiornik wodny określany jest mianem Stawów Kocha. Niezależnie od tego, jak się go nazywa, znajduje się w sąsiedztwie ulic Kazimierza Wielkiego i Aleksandra Fredry. I teraz trzeba będzie sprawdzić jak oddziałuje na tereny sąsiednie.

Park Fredry przechodził modernizację etapami. Nawet ostatnio dosadzone tam jeszcze były platany w liczbie 15 sztuk, o czym informowaliśmy na naszych łamach. Oprócz zrealizowanej tam dużej strefy rekreacyjnej z boiskami, siłownią pod chmurką oraz miejscem do zabaw z dziećmi, odnowiony został także staw. Jedni nazywają to miejsce stawami Kocha, inni Balatonem. Ale niezależnie od nazwy, jest to przede wszystkim świetnie urządzone miejsce na osiedlu Wygoda, które ściąga do siebie mieszkańców praktycznie o każdej porze roku.

Niemniej, musiały najprawdopodobniej pojawić się jakieś sygnały, że odnowiony staw w Parku Fredry, oddziaływać może na sąsiednie tereny. Takie wnioski można bowiem wyciągnąć po tym, że jeszcze pod koniec lipca tego roku Miasto Białystok ogłosiło przetarg, w którym szukało wykonawcy ekspertyzy określającej oddziaływanie na tereny sąsiednie odbudowanego zbiornika wodnego w tym właśnie miejscu. Przetarg został rozstrzygnięty jeszcze pod koniec wakacji i wiadomo już że za taką ekspertyzę trzeba będzie zapłacić ponad 5,5 tys. złotych.

Wykonana ekspertyza musi być sporządzona w oparciu o wyniki wykonanych otworów geotechnicznych określających stan środowiska gruntowo-wodnego.

Zakres przedmiotu zamówienia winien obejmować:

1 ) stwierdzenie, czy doszło do zmiany stosunków wodnych na analizowanym terenie,

2) wykazanie szkodliwego oddziaływania na grunty sąsiednie stwierdzonej zmiany stosunków wodnych (wskazanie szkód), o ile występuje,

3) w przypadku stwierdzenia zmiany stosunków wodnych ze szkodą dla gruntów sąsiednich wskazanie działań mających na celu rozwiązanie ww. problemu (doprowadzenia do stanu poprzedniego bądź określenia urządzeń, jakie należy wykonać i które zapobiegną szkodom),

4) analizę map i układu wysokościowego,

5) sporządzenie dokumentacji fotograficznej” – czytamy w ogłoszeniu przetargowym, które znajduje się w Biuletynie Informacji Publicznej Urzędu Miejskiego w Białymstoku.

To wcale nie jest pełny zakres prac, które firma wyłoniona w tym przetargu będzie musiała przeprowadzić. Podobnie, jak nie wszystkie elementy, które podlegać teraz będą ocenie specjalistów, aby ustalić, czy zbiornik wodny może oddziaływać na nieruchomości sąsiednie. A jest to o tyle istotne, że w pobliżu znajdują się nie tylko obiekty i urządzenia sportowe w tym samym kompleksie sportowo – rekreacyjnym. Przede wszystkim po sąsiedzku są zlokalizowane domy mieszkalne w dość zwartej zabudowie oraz duża arteria drogowa.

Wyniki przeprowadzanej ekspertyzy poznamy najwcześniej zapewne w okolicach wakacji przyszłego roku. Być może nieco wcześniej. Wykonawca ma bowiem na jej przeprowadzenie aż 20 tygodni. Na razie, zanim jeszcze cały czas jest ciepło, można korzystać z uroku naszego miejskiego Balatonu.

(Agnieszka Siewiereniuk – Maciorowska/ Foto: bialystok.pl)

Konieczne jest sprawdzenie jak na tereny sąsiednie wpływa staw w Parku Fredry komentarze opinie

Dodajesz jako: |

Ogłoszenia PREMIUM

Chcesz coś sprzedać lub kupić, oferujesz usługi, szukasz pracownika lub pracy?

Dodaj swoje drobne ogłoszenie w naszym serwisie. Zapraszamy!

Dodaj ogłoszenie
Reklama
 Reklama