Styl życia, Konkurs wiedzy ubezpieczeniach społecznych wojewódzki - zdjęcie, fotografia

Drugi etap olimpiady pt. "Warto wiedzieć więcej o ubezpieczeniach społecznych" już w połowie marca. Podlascy uczniowie, którzy przeszli przez pierwszą część konkursu, powalczą o możliwość reprezentowania województwa na szczeblu ogólnopolskim.

634 uczniów z 20 szkół w województwie podlaskim zdecydowało się wystartować w pierwszym etapie. Przez pięć lat liczba uczestników chętnych do wzięcia udziału w "Lekcjach z ZUS" wzrosła 4,5-krotnie. W całej Polsce w tym roku szkolnym ponad 75 tysięcy uczniów z 1 471 szkół była skłonna do zapoznania się z tą tematyką.

- Wiedza dotycząca ubezpieczeń społecznych wciąż jest niewielka w naszym kraju. Od pewnego czasu ZUS stara się to zmienić. Stąd też pomysł na wprowadzenie do szkół propozycji edukacyjnych, w tym "Lekcji z ZUS" realizowanych w szkołach ponadpodstawowych. Projekt objęty jest honorowym patronatem ministra Edukacji Narodowej oraz ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Z roku na rok coraz więcej uczniów bierze w nich udział, a celem jest wygranie olimpiady "Warto wiedzieć więcej o ubezpieczeniach społecznych" - mówi Katarzyna Krupicka, regionalna rzeczniczka prasowa ZUS województwa podlaskiego.

Droga do sukcesu została podzielona na trzy etapy: szkolny, wojewódzki i centralny. Na laureatów finału czekają nie tylko cenne nagrody w postaci laptopów, tabletów i czytników e-book, ale również indeksy na najlepsze polskie uczelnie. Młodzież ma za sobą już pierwszy etap, w którym wyłoniono 14 najlepszych szkół w naszym województwie. Każdą ze zwycięskich placówek reprezentować będzie trzyosobowa grupa młodzieży. W całej Polsce zakwalifikowało się 330 takich drużyn.

- Chęć posiadania tak przydatnej, a jednocześnie specjalistycznej wiedzy, jak pojęcie dlaczego warto się ubezpieczać i opłacać składki, jak założyć własną firmę oraz jak działa system emerytalno - rentowy, jest dla młodych ludzi nie lada wyzwaniem. Jak mówią sami uczniowie, już teraz, po zapoznaniu się z całym materiałem wiedzą, na co mają zwrócić uwagę podejmując pierwszą pracę. To do nich jak do ekspertów zwracają się o poradę znajomi i rodzina - podkreśla Katarzyna Krupicka.

Wojewódzki etap olimpiady o ubezpieczeniach społecznych odbędzie się 15 marca w oddziale ZUS w Białymstoku. Tego dnia wyłoniony zostanie zespół, który będziere prezentował województwo podlaskiego w finale olimpiady. Tę zaplanowano na 26 kwietnia w centrali Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w Warszawie.

Szkoły z województwa podlaskiego, które wezmą udział w drugim etapie:
- Zespół Szkół Handlowo - Ekonomicznych im. Mikołaja Kopernika w Białymstoku;
- IV Liceum Ogólnokształcące im. Cypriana Kamila Norwida w Białymstoku;
- Zespół Szkół Gastronomicznych w Białymstoku;
- Zespół Szkół Rolniczych im. mjr. H. Dobrzańskiego - Hubala w Sokółce;
- Zespół Szkół nr  1 im. gen. Stefana Roweckiego "Grota" w Zambrowie;
- Zespół Szkół Ogólnokształcących I Liceum Ogólnokształcące im. S. Konarskiego w Zambrowie;
- Zespół Szkół im. Ziemi Podlaskiej w Bielsku Podlaskim;
- Liceum Ogólnokształcące im. Tadeusza Kościuszki w Bielsku Podlaskim;
- Zespół Szkół Ogólnokształcących i Policealnych w Wysokiem Mazowieckiem;
- Zespół Szkół nr 4 w Suwałkach;
- Zespół Szkół nr 2 im. 9. Pułku Strzelców Konnych w Grajewie;
- I Liceum Ogólnokształcące im. Grzegorza Piramowicza w Augustowie;
- Augustowskie Centrum Edukacyjne w Augustowie;
- Zespół Szkół Technicznych im. W. St. Reymonta w Czartajewie.

(Piotr Walczak / Foto: pixabay.com)

Konkurs wiedzy o ubezpieczeniach społecznych. Czas na etap wojewódzki komentarze opinie

Dodajesz jako: |

Ogłoszenia PREMIUM

Chcesz coś sprzedać lub kupić, oferujesz usługi, szukasz pracownika lub pracy?

Dodaj swoje drobne ogłoszenie w naszym serwisie. Zapraszamy!

Dodaj ogłoszenie
Reklama
 Reklama