Kiedy tylko pojawił się pomysł, aby uhonorować w Białymstoku zamordowanego prezydenta Gdańska – Pawła Adamowicza, mieszkańcy dość sceptycznie przyjęli tę propozycję. Nie podoba im się sposób upamiętnienia, jaki zaproponowali politycy Platformy Obywatelskiej i prezydent Białegostoku. Chodzi wszak o nadanie honorowego obywatelstwa Białegostoku politykowi, który raczej miał niewielkie związki z naszym miastem.

O tym, że pomysł z nadaniem honorowego obywatelstwa Pawłowi Adamowiczowi jest kontrowersyjny, świadczy przede wszystkim bardzo wiele komentarzy w internecie. Pierwsze pojawiły się bardzo krótko po tym, gdy Przewodniczący Rady Miasta – Łukasz Prokorym – poinformował w mediach społecznościowych o takim zamiarze radnych Koalicji Obywatelskiej. Mieszkańcy od razu zaczęli pytać o związki Pawła Adamowicza z Białymstokiem oraz o jego szczególne osiągnięcia, zwłaszcza w kontekście naszego miasta. Wiele osób nie rozumiało i nadal nie rozumie, dlaczego honorowe obywatelstwo ma otrzymać polityk tylko dlatego, że tragicznie zginął.

Mimo takich głosów wyrażonych już na samym początku, nikt z pomysłu się nie wycofał. Na dodatek, tydzień temu prezydent Białegostoku przekazał dziennikarzom, że wniosek w sprawie nadania honorowego obywatelstwa Pawłowi Adamowiczowi to wspólny wniosek radnych Koalicji Obywatelskiej i prezydenta Białegostoku – Tadeusza Truskolaskiego. Podał także przybliżoną datę nadania tytułu.

- Jeżeli chodzi tutaj o inicjatywę, tutaj naszą wspólną, to myślę, że będzie taka inicjatywa. Ale jeśli już, to taki wniosek będzie w maju z uwagi na to, że w maju, 27 maja, to jest dzień samorządu terytorialnego. I byśmy, jeśli będzie taka zgoda Rady, bo będziemy jeszcze dyskutować, to taki wniosek byłby na koniec maja – powiedział Tadeusz Truskolaski, prezydent Białegostoku.

Zwykłe kolesiostwo partyjne , tylko co ON ma wspólnego z Białymstokiem i kto pytał obywateli czy chcą mieć takiego honorowego obywatela , wszystko jak za komuny mało co się zmieniło , żal PL” – tak ten pomysł skomentował na fanpage naszej redakcji internauta Bogdan.

Kim on był dla naszego miasta.Honorowego to mogą robić miasto Gdańsk jeśli zasłużył..Hańba hańba jak to oni mówią” – napisała Wanda w komentarzu.

Ludzie z wybrzeża nas z kresow uwazaja za zacofanych warchołow, wiec nadanie honorow w niczym nie pomoze. Nie ma co lesc w tylek a o czyms takim nie prezydent tylko mieszkancy powinni decydować” – uważa Jacek.

Co jeszcze pan wymyśli panie Prezydencie Co on takiego zrobił dla Białegostoku by być honorowym obywatelem może mnie ktoś oświeci” – komentowała internautka Barbara.

Panie Truskolaski,co Pan wyprawia?? Czyżby skutki uboczne "choroby filipińskiej"!!” – napisał Wojciech.

Hahha porażka. Kolesiostwo że szok. Kim on był dlatego miasta? Męczennik...szok. koniec świata. To Kononowiczowi też dajcie:)” – napisał też swój komentarz Mariusz.

Osób pochwalających pomysł nadania honorowego obywatelstwa Pawłowi Adamowiczowi jest jak na lekarstwo. W zasadzie prawie ich nie ma. Zdecydowana większość komentarzy pisana jest w podobnym stylu, jakie cytowaliśmy powyżej oraz takich, które zwyczajnie do cytowania się nie nadają. Tylko na naszym nośniku jest ich około setka pod jednym zaledwie artykułem. Nie inaczej jest także na forach innych mediów lokalnych, w których mieszkańcy wyrażają dezaprobatę dla pomysłu nadania honorowego obywatelstwa nieżyjącemu Pawłowi Adamowiczowi. Tymczasem pojawiła się już propozycja stanowiska, które miałaby przyjąć Rada Miasta w dniu 25 lutego.

W obliczu tragicznej śmierci Pana Pawła Adamowicza Prezydenta Miasta Gdańska, Rada Miasta Białystok oddaje hołd temu wybitnemu samorządowcowi, który swoim życiem udowodnił, czym jest oddanie i poświęcenie dla spraw publicznych. Paweł Adamowicz był człowiekiem wolności i solidarności. Pozostanie dla nas wzorem samorządowca, człowieka czynu oraz niedoścignionym przykładem służby miastu i jego mieszkańcom. Rada Miasta Białystok wyraża zamiar nadania Panu Pawłowi Adamowiczowi Honorowego Obywatelstwa Miasta Białegostoku, które jest wyrazem najwyższego uznania dla jego drogi życiowej” – czytamy w projekcie stanowiska.

Jak ustaliliśmy, stanowiska w tym brzmieniu raczej nie poprą radni Prawa i Sprawiedliwości. Ale oni są obecnie w mniejszości i to Koalicja Obywatelska może przyjąć w głosowaniu stanowisko wyłącznie swoimi głosami w imieniu całej Rady. Zapewne ten punkt porządku obrad będzie jednym z najbardziej gorących podczas wszystkich debat na lutowej sesji Rady Miasta.

Dodamy w tym miejscu, że do tej pory nie było aż takich kontrowersji wokół nadania komukolwiek wcześniej honorowego obywatelstwa, które poruszyłyby opinię publiczną do tego stopnia, jak ma to miejsce obecnie. Po wyróżnieniu przez Radę Miasta, jeśli do tego dojdzie, Paweł Adamowicz będzie już siedemnastym honorowym obywatelem Białegostoku. W tym gronie jest między innymi Jerzy Maksymiuk, Ryszard Kaczorowski, Józef Piłsudski czy Lech Wałęsa. W marcu tego roku ma zostać również nadane honorowe obywatelstwo Arcybiskupowi Jakubowi, co do którego kontrowersji nie ma prawie wcale.

Zwracamy się do czytelników z pytaniem i prosimy o komentowanie, czy w takich przypadkach, jak nadanie honorowego obywatelstwa powinno być przed jego przyznaniem komukolwiek, konsultowane z mieszkańcami Białegostoku?

(Agnieszka Siewiereniuk – Maciorowska)

Reklama

Kontrowersje wokół nadania honorowego obywatelstwa Pawłowi Adamowiczowi komentarze opinie

 • gość 2019-02-21 17:52:34

  Ja myślę ,że zarówno radni pis jak i pani redaktor z pewnością poparli by honorowe obywatelstwo dla ś.p. Kaczyńskiego ( oczywiście odcinam się od głupoty przyznawaniu tytułów dla jakiegokolwiek polityka tym bardziej byłego kumpla truskolaskiego).

 • gość 2019-02-22 08:01:15

  a ty macioro zjadła już te kartofli czy jeszcze żresz. Żryj, żryj, bedziesz jeszcze bardziej "szczupła". Dobrze że mnie tam nie było, bo na twój widok by sie zżygał!!!

 • gość 2019-02-22 14:00:54

  To już jest szczyt paranoi (żeby nie używac innych, bardziej odpowiednich słów) uważam. przecież elyty Gdanska robiły i robią wszystko żeby odciąć Białystok od sieci transportowej.

  nadanie honorowego obywatelstwa- ZA CO?

 • gość 2019-02-22 14:02:41

  To już jest szczyt paranoi (żeby nie używac innych, bardziej odpowiednich słów) uważam. przecież elyty Gdanska robiły i robią wszystko żeby odciąć Białystok od sieci transportowej.

  nadanie honorowego obywatelstwa- ZA CO?

Dodajesz jako: |

Ogłoszenia PREMIUM

Chcesz coś sprzedać lub kupić, oferujesz usługi, szukasz pracownika lub pracy?

Dodaj swoje drobne ogłoszenie w naszym serwisie. Zapraszamy!

Dodaj ogłoszenie
Reklama
 Reklama