-0°C bezchmurnie

Kosmiczny, syberyjski i izraelski Białystok

Wiadomości, Kosmiczny syberyjski izraelski Białystok - zdjęcie, fotografia

Białystok jest miastem, o którym można powiedzieć, że ma swoich mniejszych braci i jednocześnie imienników. Jednym z nich jest Białystok na Syberii, 200 kilometrów od Tomska. Powstał w 1898 roku, zbudowany przez dobrowolnych osadników z białostocczyzny, grodzieńszczyzny i wileńszczyzny.

Wieś, pola i łąki zostały stworzone przez osadników ciężką pracą od zera, a zbudowany w 1908 roku kościół, był jednym z najstarszych kościołów katolickich w Rosji. Wówczas wieś liczyła około 500 osób. Najtrudniejszym czasem dla syberyjskich białostoczan były lata 20 i 30. Mieszkańcy mimo panującego w ZSRR terroru nie mieli ochoty brać udziału w tym całym cyrku. Gdy organizowano różne państwowe święta lub wiece, marsze, pojawiało się na nich dosłownie 5-7 osób. W 1935 roku powstał we wsi kołchoz "Krasnyj sztandar" lecz mieszkańcy nie chcieli brać w tym udziału. Kolektywizacja wszędzie była przeprowadzana bardziej lub mniej brutalnie i nie inaczej było w Białymstoku. Najstraszniejszy był jednak rok 1937 kiedy miała miejsce operacja polska NKWD, podczas której zginęło około 200 tysięcy Polaków. Rozstrzelano wtedy 85 Białostoczan.

Kościół był dla tamtejszych Polaków nie tylko ostoją polskości, ale też duchową oazą w bezbożnym ZSRR. Walka bolszewików z religią dotarła w końcu i do Białegostoku i kościół został zamknięty w 1927 roku, a 11 lat później zamieniono go na magazyn (co było bardzo częstą praktyką) a wyposażenie rozgrabiono. Po wojnie powstał w nim klub wiejski.

Dopiero w 1990 roku Białystok miał znowu swojego księdza, a w szkole zaczęły odbywać się lekcje polskiego. Obecnie Białystok liczy 219 mieszkańców, których w kwietniu 2017 roku spotkała tragedia. Kościół spłonął. Wciąż zbierane są fundusze na budowę nowej świątyni. Wsparcie można przekazać tutaj: https://belostok-catholic.ru/pl/news.

Następny Białystok znajduje się w Izraelu. W 1949 roku rozproszeni po całym świecie ocaleli z holocaustu białostoccy Żydzi zaczęli zbierać fundusze na założenie osady w Izraelu i tak rok później powstał Kiriat Bialystok. Dziś jest on jednym z osiedli miasta Jehud-Monosson, ale jego mieszkańcy dalej pamiętają o swoim pochodzeniu. W tamtejszym Białymstoku znajduje się muzeum poświęcone oryginalnemu Białemustokowi. Są w nim między innymi pamiątki, które przywieźli ze sobą osadnicy. O ich pochodzeniu przypomina też pamiątkowa tablica przy miejscowej synagodze.

Ostatni Białystok, jest jeszcze bardziej nadzwyczajny, gdyż znajduje się w kosmosie. Jest to planetoida o numerze 19981 i nazwie Bialystock. Została odkryta w 1989 roku przez belgijskiego astronoma Erica Elsta. Białystok okrąża Słońce raz na 5 lat, 255 dni i 17 godzin. Należy do tzw. głównego pasa asteroid znajdującego się między Marsem, a Jowiszem.

(Edward Horsztyński)


Kosmiczny, syberyjski i izraelski Białystok komentarze opinie

Dodajesz jako: Zaloguj się

Ostatnie video - filmy na ddb24.pl