21°C bezchmurnie

Kpiny z rocznicy

Blogi, Kpiny rocznicy - zdjęcie, fotografia

W sobotę wspominaliśmy kolejną, 79. już rocznicę wybuchu II Wojny Światowej. W Białymstoku jedno miejsce szczególnie przypomina nam o tych wydarzeniach – jest to wzgórze na Wysokim Stoczku, na którym trwały walki w obronie naszego miasta przed niemieckim agresorem.

Organizatorem uroczystości przy pomniku był prezydent Truskolaski, który wystosował zaproszenie do mieszkańców (zdjęcie zaproszenia w załączeniu). Muszę z przykrością stwierdzić, że takiej ŻENADY dawno nie widziałem:

- nie było osoby prowadzącej uroczystości,

- nie został odśpiewany HYMN PAŃSTWOWY!

- mimo asysty wojskowej zabrakło apelu poległych,

- nie było też ani słowa na temat tego miejsca, wybuchu wojny w Białymstoku, obronie miasta itp..

Całość trwała góra 10 minut. Gdy uczestnicy uroczystości ustawili się w ramach czworoboku lub na schodach, wystąpili kapłani – katolicki i prawosławny – którzy odmówili krótkie modlitwy. Następnie wojskowy trębacz zagrał hasło Wojska Polskiego. Po tym zostały złożone wieńce i po jeszcze jednym krótkim utworze na trąbkę nastąpiło wyprowadzenie pocztów sztandarowych. I koniec!

Spotkany na uroczystościach p. Jerzy Kloza – syn żołnierza 42. Pułku Piechoty, którego ojciec walczył w obronie miasta na Wysokim Stoczku – na uroczystości przyjechał specjalnie autobusem miejskim z drugiego końca miasta. Mimo tego, że jest już w zaawansowanym wieku a i ze zdrowiem różnie bywa... (w drogę powrotną zapewniliśmy mu transport bezpośrednio do miejsca zamieszkania). Byli także weterani z Armii Krajowej. Oni nie zasługują na takie potraktowanie!

Panie Wojewodo, chyba czas na zdecydowane decyzje i zdjęcie z prezydenta Truskolaskiego "ciężaru" organizacji uroczystości patriotycznych w Białymstoku. Bo w sobotę wyglądało to tak, jakby prezydent organizował uroczystości "za karę" i traktował je jako przykry obowiązek.

.Nowoczesny patriotyzm?

(Paweł Myszkowski/ Foto: Paweł Myszkowski i BI-Foto)


Kpiny z rocznicy komentarze opinie

Dodajesz jako: Zaloguj się

Ostatnie video - filmy na ddb24.pl