21°C słabe opady deszczu

Kraina Otwartych Okiennic czy Baśniowy szlak? To propozycje na nowy cud Polski

Styl życia, Kraina Otwartych Okiennic Baśniowy szlak propozycje Polski - zdjęcie, fotografia

Jednym z nowych cudów Polski ma szansę zostać Kraina Otwartych Okiennic. To szlak turystyczny na nad Narwią. Wiedzie przez malownicze wsie, unikatowe pod względem architektonicznym. Może nim zostać również Baśniowy Szlak. On z kolei znajduje się na Suwalszczyźnie i wiedzie przez doliny Czarnej Hańczy, Rospudy i Szeszupy.

Nowe cuda w Polsce chce razem z czytelnikami i widzami znaleźć National Geographic. Niedawno został ogłoszony plebiscyt, w którym znalazły się aż 32 propozycje z każdego województwa. Oprócz opolskiego, gdzie wskazano jeden potencjalny cud oraz śląskiego, z którego wytypowane zostały trzy propozycje, w pozostałych regionach wybrano po dwa miejsca, które mogą stać się nowymi cudami Polski. Łącznie wybranych będzie siedem, które w wyniku głosowania zdobędą największą liczbę głosów i tym samym staną się nowymi cudami.

Plebiscyt to ważna inicjatywa, ponieważ wybrane miejsca będą pokazywane i opisywane przez National Geographic jako atrakcje turystyczne, które warto zobaczyć. Głosowanie potrwa do końca sierpnia tego roku. I do tego czasu można także oddać głos między innymi na atrakcję turystyczną na Suwalszczyźnie – Baśniowy Szlak, albo położoną na południu regonu Krainę Otwartych Okiennic.

Szlak z siedmioma głównymi przystankami - ciekawie zagospodarowanymi miejscami wypoczynku, zabawy, rekreacji i edukacji, zwanymi potocznie Wioskami Bajek. Bazują one na twórczości Marii Konopnickiej, legendach regionalnych i wątkach baśniowych. Każda z wiosek poświęcona jest innej tematyce, ma własne postaci patronów – przewodników, oddzielny pakiet gier, zabaw, animacji i scenariuszy zajęć z dziećmi i młodzieżą” – czytamy na stronie internetowej poświęconej Szlakowi Baśniowemu Suwalszczyzny.

Kraina Otwartych Okiennic to szlak wiodący przez trzy unikatowe pod względem architektonicznym wsie: Trześcianka, Soce i Puchły. Są to miejscowości położone w dolinie Narwi i jej dopływu Rudni. Specyfiką ich zabudowań są kunsztowne zdobienia drewnianych domów. Bogato dekorowane i malowane jaskrawymi kolorami są okiennice, wiatrownice, narożniki, a także elewacja i szczyty. Ornamentyka ta jest niespotykana w innych regionach Polski i nawiązuje do zdobnictwa stosowanego w rosyjskim budownictwie ludowym” – to z kolei opis Krainy Otwartych Okiennic, jaki można poznać dokładniej dzięki portalowi ciekawepodlasie.pl.

Każdy może już od teraz wesprzeć podlaskie projekty, aby zostały wpisane jako nowe cuda Polski. Głosowanie trwa do 31 sierpnia, a odbywa się poprzez stronę internetową: http://7cudow.national-geographic.pl/. Tam również znajdują się pozostałe propozycje cudów z innych regionów Polski. Dodamy, że wśród osób głosujących rozlosowane zostaną nagrody. To między innymi prenumerata Travelera lub zestawy książek.

(Agnieszka Siewiereniuk – Maciorowska/ Foto: portals.narew.gmina.pl)


Kraina Otwartych Okiennic czy Baśniowy szlak? To propozycje na nowy cud Polski komentarze opinie

  • gość 2017-08-11 10:13:34

    https://www.facebook.com/podlaska.rot/?fref=ts Zachęcamy do głosowania!

Dodajesz jako: Zaloguj się

Ostatnie video - filmy na ddb24.pl