18°C bezchmurnie

Książnica Podlaska zaprasza na spotkanie z Barbarą Rybałtowską

Kiedy: 2018-05-23 , godzina: 17:00 | Gdzie: Książnica Podlaska, ul. M. Skłodowskiej-Curie 14 A

Kultura, Książnica Podlaska zaprasza spotkanie Barbarą Rybałtowską - zdjęcie, fotografia

Książnica Podlaska im. Łukasza Górnickiego w Białymstoku zaprasza na spotkanie autorskie w ramach cyklu „Środy Literackie”. 23 maja o godz. 17.00 gościem Książnicy Podlaskiej będzie Barbara Rybałtowska – pisarka, aktorka, tancerka, piosenkarka, dziennikarka, malarka i tłumaczka literatury rosyjskiej.

Barbara Rybałtowska jest autorką sagi rodzinnej, opowiadającej historię matki i córki na tle historii Polski w XX wieku, biografii m. in. Barbary Brylskiej oraz Igi Cembrzyńskiej i Andrzeja Kondratiuka, sztuk teatralnych i tekstów piosenek.

Debiutowała w latach 50. w Studenckim Teatrze Satyryków. Karierę artystyczną rozpoczęła w Zespole Pieśni i Tańca „Mazowsze”, z którym objechała pół świata. W latach 60. i 70. śpiewała cygańskie i rosyjskie romanse w Paryżu m.in. w słynnych kabaretach „Rasputin”, „Szecherezada” i „Carewicz”, a w Polsce pracowała m.in. w Teatrze Syrena, „Podwieczorkach Przy Mikrofonie” i występowała na estradach całej Polski. Publikowała równocześnie wywiady z gwiazdami m.in. w piśmie „Synkopa”.

Przez lata prowadziła program „Mikrofon i Pióro” – wywiady prowadzone na żywo w warszawskich klubach i domach kultury, gdzie spotykała się z największymi postaciami polskiej sceny, m.in. Danielem Olbrychskim, Niną Andrycz, Krzysztofem Kolbergerem czy Ireną Santor. Jej piosenki śpiewali m.in. Halina Kunicka, Sława Przybylska i Andrzej Rosiewicz.

Barbara Rybałtowska nie ustaje w pracy twórczej. Pisze sztuki teatralne, w których sama występuje – można ją było podziwiać w monodramie „Próba u Poli Negri”. Aktualnie pracuje nad nowym monodramem „Aniołem nie byłam” o swojej mazowszańskiej mentorce, Mirze Zimińskiej.

W maju ukaże się ósmy już tom „Sagi” Barbary Rybałtowskiej pt. „Co tu po nas zostanie”, będący zwieńczeniem losów bohaterów serii. Tytuł książki pochodzi z piosenki napisanej i nagranej przez autorkę w latach 70.

Spotkanie autorskie z Barbarą Rybałtowską odbędzie się 23 maja 2018 r., o godz. 17.00 w budynku głównym Książnicy Podlaskiej im. Łukasza Górnickiego w Białymstoku, przy ul. Marii Skłodowskiej-Curie 14A, VI piętro. Wstęp wolny.

(Źródło i foto: KP/ oprac. Kalina)


Książnica Podlaska zaprasza na spotkanie z Barbarą Rybałtowską komentarze opinie

Dodajesz jako: Zaloguj się

Ostatnie video - filmy na ddb24.pl