Polityka, Kukiz Kosiniak Kamysz Białymstoku Chcą naprawić Polskę - zdjęcie, fotografia

Kolejni czołowi politycy, znani z pierwszych stron gazet, odwiedzili Podlasie. W stolicy regionu o swoim programie mówili dwaj koalicjanci: Władysław Kosiniak-Kamysz (PSL) i Paweł Kukiz (Kukiz'15). Na mocy porozumienia startują ze wspólnej listy, której podczas losowania Państwowa Komisja Wyborcza przydzieliła nr 1, o nazwie Komitet Wyborczy Polskie Stronnictwo Ludowe. PSL-Koalicja Polska, bo taki szyld przyjęli liderzy, objeżdża kraj podobnie jak i inne ugrupowania. W Białymstoku mówiono o programie wyborczym i przekonywano, że są to pomysły dobre, ukierunkowane na rozwój społeczeństwa obywatelskiego.

Kosiniak-Kamysz, prezes Polskiego Stronnictwa Ludowego, mówił, że to, iż z ruchem Pawła Kukiza PSL doszło do porozumienia powinno być przykładem dla różnych środowisk, że można wspólnie osiągnąć kompromis, walcząc o ideały, nie ideologię.

Uważamy, że należy szukać idei, które łączą. Taką ideą łączącą nas jest potrzeba naprawy państwa polskiego, uczynienia z Rzeczpospolitej prawdziwego państwa obywatelskiego wszystkich Polaków. Nie jednej partii, nie jednego przywódcy, tylko wszystkich świadomych obywateli swoich praw i obowiązków - powiedział szef ludowców.

Wymieniał niektóre elementy proponowanego programu.

Mówimy o dobrowolnym ZUS-ie. Mnie się wydawało, że jak prezes Kaczyński ogłaszał program "krówka plus", to że to ma być program dla rolnictwa, dla gospodarzy rolnych. A okazuje się, że jest to program, który jest od dojenia przedsiębiorców. Nie można pozwolić na to, żeby przedsiębiorcy polscy nie mieli szans się rozwijać. Bez dobrowolnego ZUS-u, który my proponujemy, wiele firm upadnie. To jest szansa na uwolnienie energii polskich przedsiębiorców - przekonywał. - Dobrowolny ZUS: nie jesteś w stanie zapłacić, bo masz sezonową branżę na przykład, bo zarabiasz tylko w czasie turystyki. To dotyczy w dużej mierze województwa podlaskiego, gdzie nie brakuje agroturystyki, gdzie nie brakuje małych inicjatyw gospodarczych, zaradności i przedsiębiorczości. Jak nie damy szansy, nie damy oddechu w postaci zwolnienia z ZUS-u, to wielu przedsiebiorców zlikwiduje swoje miejsca pracy. Jak zlikwidują swoje miejsca pracy, to zlikwidują miejsca pracy w branżach dla nich dostarczających produkty czy usługi. To jest system naczyń połączonych.

Kosiniak-Kamysz podczas wizyty w Białymstoku podniósł też kwestię służby zdrowia, jest zresztą lekarzem. Zaapelował publicznie do innych komitetów wyborczych o debatę.

Niech się nie chowają ci, którzy mienią się dzisiaj już kandydatami na premierów, na ministrów, niech staną do poważnej dyskusji na temat przyszłości służby zdrowia, zwiększenia PKB do 6,8 (proc. - red), przesunięcia składki rentowej, sprawy pielęgniarek, położnych, ratowników medycznych - grzmiał. - Jeżeli rezydenci, dzisiaj zdesperowani, będący naprawdę na skraju rozpaczy z tym, co się dzieje w polskiej służbie zdrowia, zamykają się w czarnych workach foliowych, by pokazać stan polskiej służby zdrowia, to na to trzeba odpowiedzieć.

Szef ludowców zauważył, że najgorsza sytuacja jest wtedy, kiedy lekarz czy pielęgniarka więcej czasu poświęcają na wypełnianie dokumentacji niż na badanie pacjenta.

Mamy cały program dotyczący zwiększenia limitów dostępności na studia medyczne, wprowadzenia średniego personelu do szpitali. Pielęgniarka, która kończy wyższe studia, staje się personelem wyższym. Ona musi być bardziej zaangażowana w proces leczenia, potrzebny jest opiekun medyczny, który będzie od pielęgnacji w szpitalu - wyjaśniał.

Stwierdził, że należy dofinansować szpitale powiatowe, oddłużyć je, bo obecnie nie potrafią poradzić sobie z oczekiwaniami pacjentów.

Wypowiadał się również na temat szkolnictwa.

Potrzebna jest szkoła, która uczy prawdy: historycznej, codziennej. O tę prawdę trzeba zabiegać, tę prawdę bronić i o tę prawdę dochodzić. Subwencja edukacyjna musi być gwarantowana przez rząd i w takiej wysokości, by umożliwić zapłacenie pensji nauczycielom - kontynuował.

Zapewnił przy tym, że Koalicja Polska, idąca z komitetu PSL, ma program całościowy na wszystkie dziedziny życia społecznego i gospodarczego.

Obawiam się, że Polska zmierza w kierunku państwa autorytarnego. Nie od teraz, już od '89 roku. Zatrzymaliśmy się przed metą i nie osiągnęliśmy państwa demokratycznego, wciąż żyjemy w państwie partyjnym. W państwie, gdzie nie obywatele, a wodzowie partii mają wpływ na rzeczywistość - mówił z kolei Paweł Kukiz.

Kukiz podkreślił, że program PSL-Koalicja Polska Kukiz'15 rozpoczyna się na pierwszej stronie od działu Rzeczpospolita Obywatelska i zacytował: "Polska musi być krajem, gdzie najważniejszy głos należy do obywateli, a nie do liderów patii politycznych".

Chcemy wzmocnić rolę wyborców w kontroli władz i zwiększyć ich wpływ na sprawy publiczne - zapowiedział Paweł Kukiz.

Zaznaczył, że został zdradzony przez działaczy, posłów, ludzi przechodzących do partii politycznych wykluczających zmianę ordynacji wyborczej, wykluczających jakiekolwiek instrumenty proobywatelskie.

Wśród postulatów, które chciałby zrealizować, wymienił m.in. mieszany system wyborczy z zastosowaniem jednomandatowych okręgów wyborczych. Tak, aby każdy obywatel mógł startować do Sejmu nie będąc członkiem dużej partii.

Kolejna sprawa, którą należy wprowadzić, to referenda obligatoryjne dla władz. Takie, których wynik obowiązuję władzę - powiedział Kukiz. - Chcemy też w Polsce wprowadzić raz do roku dzień referendalny, gdzie obywatele będą mogli się wypowiedzieć w różnych kwestiach.

Paweł Kukiz proponuje możliwość głosowania przez internet. Jego zdaniem skoro możemy dokonywać poważnych operacji finansowych w ten sposób, to dlaczego by tak nie móc nie głosować.

Lider ruchu Kukiz'15 jest także za dekoncentracją administracji. Uważa, że polskie urzędy i ministerstwa nie powinny znajdować się w Warszawie.

Dlaczego na przykład Trybunał Konstytucyjny nie może być w Piotrkowie Trybunalskim? - pytał.

Odnośnie wymiaru sprawiedliwości chce doprowadzić do powstania instytucji sędziów pokoju, czyli takich, którzy są wybierani bezpośrednio przez obywateli w danej gminie czy powiecie do rozstrzygania spraw o najmniejszej szkodliwości społecznej czynu. Postuluje też rozdział funkcji prokuratora generalnego od funkcji ministra sprawiedliwości i wybór prokuratora generalnego w wyborach powszechnych przez obywateli, tak jak prezydenta.

Ponadto Kukiz przedstawił takie pomysły, ja możliwość odwołania posła w trakcie kadencji: takiego, który zmienia klub.

Chce także, by eliminować z życia publicznego skazanych za korupcję: dożywotnio pozbawiać ich możliwości kandydowania - czy to do Sejmu, czy samorządu - oraz udziału w przetargach publicznych i zakazać pełnienia jakichkolwiek funkcji w spółkach skarbu państwa.

(Piotr Walczak / Foto: BI-Foto)

Kukiz i Kosiniak-Kamysz w Białymstoku. Chcą naprawić Polskę komentarze opinie

 • gość 2019-09-18 12:00:32

  Brawo KP

 • TOMASZ - niezalogowany 2019-09-19 16:48:22

  No zdecydowanie tylko K15. Teraz w połączeniu z PSL są nawet silniejsi o struktury partyjne.
  JOW JOW JOW JOW

 • Tadek - niezalogowany 2019-09-19 19:18:22

  Już nie popieram KUKIZa po połączeniu się z ZSLem

 • gość 2019-09-19 19:18:44

  Już nie popieram KUKIZa po połączeniu się z ZSLem

Dodajesz jako: |

Ogłoszenia PREMIUM

Chcesz coś sprzedać lub kupić, oferujesz usługi, szukasz pracownika lub pracy?

Dodaj swoje drobne ogłoszenie w naszym serwisie. Zapraszamy!

Dodaj ogłoszenie
Reklama
 Reklama