8°C słabe opady deszczu

Łąki pełne kwiatów zamiast trawników

Wiadomości, Łąki pełne kwiatów zamiast trawników - zdjęcie, fotografia

Co byście powiedzieli, gdybyście na przykład już w przyszłym roku zobaczyli zamiast trawników łąki pełne kolorowych kwiatów? Nierealne? Stowarzyszenie Miasto Mieszkańców uważa, że realne. Stąd napisało petycję do prezydenta Białegostoku w sprawie zamiany trawników w kwietne łąki.

Lato, szczególnie tego roku, dało o sobie znać bardzo mocno. Wysokie temperatury towarzyszą nam niemal cały czas, począwszy od kwietnia. Ale wysokie temperatury to jedno, bo jest jeszcze drugie – brak deszczu. Padało go bardzo niewiele w stosunku do lat ubiegłych. Z tego względu większość trawników wyglądała jak wyschnięty step i niczym nie przypominała zielonego dywanu. Na to uwagę zwróciło również Stowarzyszenie Miasto Mieszkańców podkreślając, że nie wygląda to ani estetycznie, ani też świadczy o braku dbałości o zieleń w mieście.

Zaniechane trawniki to nic innego jak trawnik, na którym ograniczono zabiegi pielęgnacyjne do minimum. Taka sytuacja powoduje, że na trawniku zaczynają się pojawiać inne rośliny niż trawy. Zaczyna tworzyć się roślinna bioróżnorodność tak wskazana w okresach nawiedzających miasto upałów. Zaletami takich trawników są niewątpliwie ograniczenie do minimum kosztów utrzymania, brak kosztów wykonania i pozostawanie zieloną i kwitnącą nawet w okresach suszy” – piszą przedstawiciele Stowarzyszenia Miasto Mieszkańców do Prezydenta Białegostoku.

Na spostrzeżeniach się jednak nie skończyło. Stowarzyszenie przemyślało temat i zwróciło się do prezydenta Białegostoku z petycją dotyczącą organizacji zieleni w zupełnie inny sposób. Proponują tworzenie łąk kwietnych zamiast trawników. Są one droższe, ale faktycznie – latem sprawdzą się znacznie lepiej. Z tym, że będą również wymagały pielęgnacji.

Trwałe łąki kwietne są naturalnym krajobrazem pełnym bioróżnorodności. Zaletą takich łąk jest ich niewątpliwa odporność na suszę, mają swój pozytywny udział w ograniczaniu hałasu, zmniejszaniu występowania wysp ciepła i odpływu wód opadowych do kanalizacji. Pochłaniają więcej smogu niż klasyczne trawniki. Stanowią także naturalne siedliska wielu ptaków i owadów w tym owadów zapylających, które w miastach mają coraz mniej pożywienia. Łąki takie nie powodują alergii. Również pielęgnacja takiej łąki jest ograniczona do minimum. Sprowadza się najczęściej do koszenia raz do roku” – podnoszą w petycji członkowie Stowarzyszenia.

Petycja trafiła również do radnych Rady Miasta Białegostoku. Ma to duży sens, ponieważ to Rada Miasta decyduje o budżecie miasta i może zapisać w przyszłorocznym budżecie środki na tworzenie łąk kwietnych w Białymstoku. Na razie jednak to prezydent Białegostoku będzie musiał ustosunkować się do petycji. Od jego zdania wiele zależy także i dlatego, że to on przedkłada Radzie Miasta projekt budżetu, w którym być może znajdą się pieniądze na łąki kwietne zamiast trawników. W końcu różnica w kosztach utrzymania nie powinna być duża.

(Agnieszka Siewiereniuk – Maciorowska/ Foto: bialystok.pl)


Łąki pełne kwiatów zamiast trawników komentarze opinie

  • gość 2018-08-18 10:11:30

    A ja wam mówię ,żadnych kwiatków i krzewów nie będzie. Będzie polbruk i płot.

  • gość 2018-08-18 16:09:40

    Zgadzam się z poprzednim komentarzem: będzie beton kamień polbruk i donice a nie jakieś tereny zielone. Ktoś naprawdę wierzy że Truskawa zrobi łąki w mieście? Przecież jemu się takie coś kojarzy ze wsią a w mieście to ma być beton i najwyżej doniczki z kwiatkami. Może RM się zgodzi. Ale pomysł Stowarzyszenia Miasto Mieszkańców bardzo dobry! Niedawno mówili o tym aktywiści z Gdańska. Taki łąki powinny być wszędzie.

  • gość 2018-08-18 16:21:34

    wpiszcie w google hipermiasto alternatywa dla trawnika

Dodajesz jako: Zaloguj się

Ostatnie video - filmy na ddb24.pl