Wiadomości, Podlasiu potwornie suche - zdjęcie, fotografia

Na razie nie ma jeszcze zakazu wchodzenia do lasów. Jednak jeśli utrzyma się nadal bezdeszczowa pogoda, nie jest wykluczone, że trzeba będzie ogłosić taki zakaz. Obecnie obowiązuje trzeci stopień zagrożenia pożarowego, a służby nieustannie monitorują możliwe zagrożenia.

Strażacy już wcześniej, bo kilka tygodni temu, apelowali o niewypalanie traw. Jest ono zagrożone dość wysoką karą, a na dodatek nic dobrego nie przynosi. Od tego ani szybciej nie zrobi się zielono, ani skład gleby się nie poprawi, ale za to pożar może szybko się rozprzestrzenić i dodatkowo zabija żyjące na polach i łąkach gryzonie, jeże oraz owady. Szczególnie niebezpiecznie jest wypalać trawy przy silnym wietrze, jaki wiał w ostatnich dniach w naszym regionie.

I to głównie wiatr jest sprawcą tego co się obecnie dzieje w lasach. A dzieje się tyle, że jest tam w tej chwili potwornie sucho. Ogłoszony został trzeci stopień zagrożenia pożarowego, który pozwala jeszcze wchodzić do lasów. Jednak jeśli nie będzie padał deszcz i nadal będą wiały silne wiatry, być może służby będą musiały wprowadzić całkowity zakaz wstępu do lasów.

- Istnieje system obserwacji przeciwpożarowej w lasach państwowych – on jest taki aktywny od początku kwietnia do jesieni, prawie do końca października. W tym systemie funkcjonują obserwatorzy i bardzo często to są kamery, które obracają się non stop wokół własnej osi, w jakichś kompleksach leśnych i patrzą czy gdzieś w lesie nie pojawia się dym – wyjaśnia Jarosław Krawczyk, rzecznik prasowy Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Białymstoku.

Jeśli taki obraz zostanie zarejestrowany, natychmiast powiadamiana jest straż pożarna, która podejmuje swoje czynności. Ale trzeba pamiętać, że las w takim stanie jak obecnie, jest szczególnym miejscem do odwiedzania. Należy zachować porządek, nie śmiecić, nie wyrzucać niedopałków, ani nie parkować samochodów gdzie popadnie, tylko w miejscach do tego wyznaczonych. Ludzie często nie zdają sobie sprawy, że w razie pożaru nie będą w stanie wydostać się samochodem z każdego miejsca, a ogień przy wietrznej pogodzie rozprzestrzenia się błyskawicznie.

Niestety, pomimo licznych apeli oraz wzmożonych kontroli, na terenie województwa podlaskiego pożary traw wciąż mają miejsce. Przypominamy, że sprawcom pożarów grożą wielotysięczne grzywny i nawet do 10 lat pozbawienia wolności. Natomiast, jeśli wypalaniem trawy to rolnik spowodował pożar, może on także stracić dopłaty unijne.

(Agnieszka Siewiereniuk – Maciorowska/ Foto: pixabay.com/ forest-fire)

Lasy na Podlasiu są potwornie suche komentarze opinie

Dodajesz jako: |

Ogłoszenia PREMIUM

Chcesz coś sprzedać lub kupić, oferujesz usługi, szukasz pracownika lub pracy?

Dodaj swoje drobne ogłoszenie w naszym serwisie. Zapraszamy!

Dodaj ogłoszenie
Reklama
 Reklama