15°C bezchmurnie

Lepiej późno niż wcale. Województwo wreszcie znalazło pieniądze na zdrowie

Wiadomości, Lepiej późno wcale Województwo wreszcie znalazło pieniądze zdrowie - zdjęcie, fotografia

Zarząd województwa podlaskiego wreszcie przezwyciężył własną niemoc w wydawaniu środków z Unii Europejskich. Koalicja PSL-PO rządząca Podlasiem zajmuje jedno z ostatnich miejsc w kraju pod względem wydawania unijnych środków, ale w lipcu wreszcie udało się jej zakończyć z sukcesem konkursy dla podlaskich placówek służby zdrowia - w większości są to szpitale i ośrodki podległe samorządowi województwa. Wprawdzie to trochę zawstydzające, że władze samorządowe województwa nie potrafiły uporać się z tym wcześniej, ale lepiej późno niż wcale.

Zarząd województwa podlaskiego podpisał umowy na wsparcie inwestycji w infrastrukturę medyczną z Regionalnego Programu Operacyjnego z Białostockim Centrum Onkologii, Szpital Ogólny w Kolnie, Szpital w Mońkach oraz Szpital Psychiatryczny w Choroszczy. W kolejce są kolejne placówki, bo Zarząd Województwa zatwierdził wnioski o dofinansowanie kilku kolejnych szpitali. Oznacza to, że wreszcie rządząca koalicja przestała zajmować się sobą (brak absolutorium w Sejmiku, żenujące przepychanki o fotel przewodniczącego i wzajemna obstrukcja koalicjantów) i przyspieszyła wydawanie środków unijnych. Opozycjni radni PiS komentują te decyzje, że perspektywa wyborów i nieuchronnej utraty władze wreszcie wymusiła aktywność i pomysłowość u marszałków. 

- Są to pieniądze bardzo ważne, ponieważ rozwój szpitali i poprawianie jakości opieki medycznej w jednostkach w naszym województwie są bardzo ważne. Myślę, że te dotacje w dużym stopniu pomogą ją podnieść – mówił marszałek Jerzy Leszczyński komentując podpisywane umowy. 

Szczególnie ważne jest wsparcie dla BCO, które otrzyma 6,8 miliona złotych na utworzenie centralnej pracowni lektów cytostatycznych oraz przebudowę apteki szpitalnej i centralnej sterylizatorni. Pozostałe środki pochodzić będą z własnych funduszy szpitala oraz kasy samorządu województwa. Inwestycja jest niezmiernie ważna tej placówki, bo pozwoli na bardziej racjonalne dozowanie chemii dla pacjentów oraz poprawienie wyników ekonomicznych BCO. 

Szpital w Choroszczy doczeka się generalnej przebudowy oraz nowoczesnego wyposażenia dla oddziału ogólnopsychiatrycznego i oddziału leczenia zaburzeń nerwicowych. Środki i sprzęt trafią także do Centrum Zdrowia Psychicznego i Leczenia Uzależnień w Białymstoku. W sumie ze środków unijnych trafi tam 3,4 miliona złotych. Pozostała część 6,5 milionowej dotacji pokryje samorząd województwa. 

Łącznie zaakceptowano już wnioski na ponad 30 mln zł, a kolejne czekają na rozpatrzenie. Te sumy robią wrażenie ale dla Podlasia równie niezbędne jest szybkie wykorzystanie tych środków. Powód to fatalne wskaźniki wykorzystania środków unijnych: zwłaszcza tak zwanej certyfikacji. Szybka realizacja inwestycji pozwoli uratować dla Podlasia część dofinansowania z Regionalnego Programu Operacyjnego, które obecnie - przez opieszczałość koalicji PO-PSL - jest zagrożona. 

(Przemysław Sarosiek/ Foto: BI-Foto)


Lepiej późno niż wcale. Województwo wreszcie znalazło pieniądze na zdrowie komentarze opinie

Dodajesz jako: Zaloguj się

Ostatnie video - filmy na ddb24.pl