Polityka, Lewica deklaruje najniższej emerytury rękę wsparcie niepełnosprawnych - zdjęcie, fotografia

Politycy z listy nr 3, kandydujący do Sejmu w okręgu nr 24, obejmującym województwo podlaskie, proponują nowe rozwiązania w zakresie wspierania osób niesamodzielnych i niepełnosprawnych oraz ich opiekunów. Jednocześnie obiecują wprowadzenie najniższej emerytury na poziomie 1600 zł netto.

Na co dzień rzadko widzimy osoby niesamodzielne, osoby z niepełnosprawnościami - powiedziała dziennikarzom Katarzyna Rosińska. - Rzadko widujemy też ich opiekunów. Dzieje się tak dlatego, że poruszanie się osób niesamodzielnych poza domem jest niezwykle trudne. Ich opiekunowie i opiekunki ciężko pracują zajmując się nimi, dbając o ich potrzeby, zapewniając im godne warunki do życia. Widoczność zapewnił im protest rodziców osób niepełnosprawnych. Wtedy cała Polska mogła zobaczyć ich trud i determinację o lepsze możliwości bytowe. Cały kraj był poruszony tym protestem, oprócz rządu. To właśnie rząd pozostał głuchy na postulaty osób niesamodzielnych i ich opiekunów. To właśnie rząd obrał strategię, by traktować ich jak niewidzialnych.

Rosińska zapewniła, że "Lewica" nie dopuści do tego, by ktokolwiek został za burtą. Jej program przewiduje Centra Wspomagania Samodzielności w każdej gminie. Można by w nich było skorzystać z bezpłatnej pomocy pielęgniarskiej czy asystenckiej w opiece nad osobami niesamodzielnymi, osobami z niepełnosprawnościami.

Przedstawicielka partii Razem obiecała współpracę z samorządami, by dostosować przestrzeń miejską do potrzeb osób niesamodzielnych. Zauważyła, że do 4 października osoby z niepełnosprawnościami mogą złożyć pełnomocnictwa do nadchodzących wyborów parlamentarnych, jednak wjazd dla wózków inwalidzkich znajduje się z tyłu budynku urzędu miejskiego, więc osoby te będą musiały objechać go naokoło.

Zadbamy o to, by nie tylko w dużych miastach, ale i mniejszych miejscowościach przestrzeń publiczna była dostosowana do potrzeb osób z niepełnosprawnościami, by ułatwić im samodzielne poruszanie się - wymieniała propozycje. - Zapewnimy urlopy wytchnieniowe dla opiekunów i opiekunek osób niesamodzielnych w wymiarze min. tygodnia w roku. W tym czasie ich podopieczni będą odbywać rehabilitacje. Zlikwidujemy zakaz aktywności zawodowej dla osób pobierających świadczenia z tytułu opieki nad osobą niesamodzielną. Uporządkujemy system świadczeń finansowych dla osób z niepełnosprawnościami i ich opiekunów, wprowadzimy gwarancję świadczenia minimalnego 2000 zł.

Z kolei Jolanta Matwiejczuk opowiedziała o emeryturach proponowanych przez "Lewicę". Wśród postulatów jest budowa nowego systemu emerytalnego.

Aktualnie wysokość emerytur jest zależna od odprowadzanych składek i stażu pracy. Emerytura minimalna wynosi 1100 zł. "Lewica" proponuje gwarantowaną emeryturę minimalną. Nikt nie będzie miał emerytury niższej niż 1600 złotych na rękę. Wszystkie wyższe emerytury będą zachowane i waloryzowane. Wysokość emerytury minimalnej będzie rosła wraz z płacą minimalną. Przywrócimy uprawnienia do emerytur i rent dla funkcjonariuszy służb mundurowych, które zostały im odebrane z naruszeniem konstytucji tzw. ustawą represyjną - podkreślała.

Janusz Borowik poruszył kwestie związane z działaniem Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Aktualnie ZUS służy do tego, by za pomocą składek łatać dziurę budżetową - stwierdził. - Mechanizmy działania Zakładu Ubezpieczeń Społecznych utrudniają prowadzenie własnej działalności gospodarczej i zniechęcają do jej zakładania. Potrzebujemy zdecydowanych zmian. Także w kwestii dziedziczenia prawa do świadczeń emerytalnych. Nie wszyscy w praktyce dożywają do sędziwego wieku, zdarza się, że przedwcześnie umierają lub giną w wypadkach. W takich sytuacjach powinno działać dziedziczenie prawa do świadczeń emerytalnych.

Wojciech Koronkiewicz podsumował, iż państwo powinno obejmować szczególną ochroną i opieką seniorów, osoby niesamodzielne i ich opiekunów.

(P. Walczak / Foto: Lewica)

Lewica deklaruje 1600 zł najniższej emerytury na rękę i wsparcie niepełnosprawnych komentarze opinie

Dodajesz jako: |

Ogłoszenia PREMIUM

Chcesz coś sprzedać lub kupić, oferujesz usługi, szukasz pracownika lub pracy?

Dodaj swoje drobne ogłoszenie w naszym serwisie. Zapraszamy!

Dodaj ogłoszenie
Reklama
 Reklama