Polityka, Lewica Odejść węgla protestować przeciwko inwestycji Baltica - zdjęcie, fotografia

Zielony Pakt dla Polski - to propozycja polityków SLD, Wiosny i Razem. Kandydaci do Sejmu z okręgu nr 24, obejmującego województwo podlaskie, podkreślają, że należy podjąć konkretne działania na rzecz klimatu. Proponują całkowite odejście od węgla już za kilkanaście lat, a polską politykę energetyczną przestawić na źródła odnawialne. Jednocześnie zachęcają, by wziąć udział w protestach lokalnych społeczności, które sprzeciwiają się inwestycji PiS, jaką jest Via Baltica.

Znajdujemy się w szczególnej sytuacji - powiedziała podczas spotkania z białostockimi dziennikarzami Katarzyna Rosińska z partii Razem (trzecia na podlaskiej liście "Lewicy"). - Cały świat obiegło nagranie przemowy Grety Thunberg na ostatnim szczycie klimatycznym, podczas którego wytyka kolejnym rządom wielu państw rażące zaniedbania w polityce klimatycznej, które doprowadziły do tragicznej kondycji Ziemi. Jutro odbędzie się protest dla klimatu organizowany przez Strajk dla Ziemi. Będzie to finałowa demonstracja, wieńcząca cykl protestów. Coraz więcej ludzi wychodzi na ulice, by zmusić władze do podjęcia konkretnych działań. Ten i poprzednie rządy nie sprostały wyzwaniu, jakim jest ochrona Ziemi przed zmianami klimatycznymi. Politycy dalej pozostają głusi na postulaty społeczeństwa. Dlatego potrzeba nam nowych podmiotów politycznych, które odpowiedzialnie podejdą do zmian klimatu. Potrzeba nam nowych tożsamości politycznych, które odpowiedzą na potrzeby społeczeństwa i dokonają tego, co najważniejsze - uratują Ziemię przed zmianami klimatycznymi. I taką jakością polityczną jest "Lewica".

Według Rosińskiej to, co najważniejsze, to odejście od węgla do 2035 roku. Lewica stawia sprawę tak - czas postawić na odnawialne źródła energii. Zdaniem Katarzyny Rosińskiej polska polityka energetyczna powinna dążyć do zeroemisyjności, aby zapobiec globalnemu ociepleniu i powstrzymać zmiany klimatyczne. Przedstawicielka Razem zapewnia, że lewica w rządzie będzie walczyć również o wprowadzanie skutecznych programów wymiany pieców węglowych w gospodarstwach domowych, refundowanych przez państwo. Proponuje, by postawić na termomodernizację budynków.

Aktualnie energia zużywana na ogrzewanie budynków jest emitowana na zewnątrz, ze względu na nieocieplone budynki, do których ogrzania potrzebne są ogromne ilości energii. Można to zredukować poprzez skuteczną termomodernizację, dzięki czemu nie tylko zmniejszymy zużycie energii, ale też zmniejszymy koszty, jakie ponoszą za ogrzewanie mieszkańcy i mieszkanki - dodała.

Przypomniała też, że w tym roku w Skierniewicach zabrakło wody i jeżeli nie zostaną podjęte skuteczne działania, to samo stanie się w innych regionach Polski. Działaczka podkreśliła, że poziom wód gruntowych w Polsce jest niewiele różny od Egiptu.

Wiemy, kto za to odpowiada. To obecny i poprzedni rząd we współpracy z deweloperami doprowadził do zabetonowywania stref zalewowych rzek, w związku z czym woda nie ma jak wsiąkać do gruntu. Nie musimy daleko szukać przykładu: w Białymstoku regularnie zalewane są budynki, które powstały w strefach zalewowych rzek. Musimy dbać o strefy bagienne w Polsce, a także tworzyć nowe strefy bagienne i torfowiska - przekonywała.

Z kolei Wojciech Koronkiewicz z Wiosny (ostatni na liście "Lewicy") zauważył, że jedną z metod walki z suszą jest wprowadzanie skutecznych programów retencyjnych. Zaznaczył, że rada miasta przyjęła uchwałę o realizacji projektu o zagospodarowaniu wód deszczowych poprzez budowę kanalizacji deszczowej i zbiorników retencyjnych w Białymstoku i jest to bardzo dobry krok. Budowa systemów retencyjnych i wprowadzanie programów dotyczących gospodarowaniem wody deszczowej to jedno z rozwiązań, które proponuje "Lewica".

Musimy zakazać zwożenia śmieci do Polski - grzmiał natomiast Paweł Krutul z Wiosny (nr 1 na liście). - Nie możemy pozwolić na to, aby śmieci z innych państw były zwożone do nas i następnie spalane. Nie jesteśmy śmietnikiem Europy. Zasługujemy na czyste powietrze i czystą, niskoemisyjną energię. W naszym regionie niezwykle ważne są tereny zielone, w końcu jesteśmy zielonymi płucami Polski. Jednak, by dalej tak było, musimy chronić przyrodę, w tym Białowieski Park Narodowy, który jest naszą wizytówką. Są to działania, które musimy podjąć dla dobra przyszłych pokoleń, dla naszych dzieci, dla nas wszystkich.

Janusz Borowik (miejsce nr 6) skrytykował zaś inwestycję PiS - Via Baltica, zaznaczając, że nie była ona konsultowana z mieszkańcami i mieszkankami. Zachęcał do wzięcia udziału w protestach lokalnych społeczności, które sprzeciwiają się tej inwestycji.

(Piotr Walczak / Foto: Lewica)

Reklama

Lewica: Odejść od węgla, protestować przeciwko inwestycji Via Baltica komentarze opinie

Dodajesz jako: |

Ogłoszenia PREMIUM

Chcesz coś sprzedać lub kupić, oferujesz usługi, szukasz pracownika lub pracy?

Dodaj swoje drobne ogłoszenie w naszym serwisie. Zapraszamy!

Dodaj ogłoszenie
Reklama
 Reklama