Wiadomości, Lewica Razem kandydatury wyborach Parlamentu Europejskiego - zdjęcie, fotografia

Partia Razem ogłosiła w Białymstoku listę kandydatów i kandydatek Lewicy Razem do Parlamentu Europejskiego i przedstawiła kluczowe punkty programu, z którym wystartuje w wyborach.

Komitet Wyborczy Lewica Razem w okręgu nr 3, który obejmuje województwo podlaskie i warmińsko - mazurskie, tworzą: Razem, Unia Pracy, Ruch Sprawiedliwości Społecznej.

- Chcemy, by standardy ochrony zdrowia były naprawdę europejskie. Chcemy, by leki na receptę były bezpłatne, a czynsze niskie. Nie jesteśmy obywatelami i obywatelkami UE drugiej kategorii. Zasługujemy na godne płace i życie na europejskim poziomie - podkreślali działacze partii Razem.

Listę Lewicy Razem w okręgu nr 3 poprowadzi 33-letni Bartosz Grucela z Olsztyna: aktywista, działacz społeczny, absolwent stosunków międzynarodowych na UMK w Toruniu.

- Aktualnie pracuję w Urzędzie Marszałkowskim w Olsztynie - informował Bartosz Grucela. - Jestem synem działacza pierwszej Solidarności. Studiowałem na Uniwersitat Autonomia de Barcelona, po studiach musiałem wyjechać do Anglii do pracy. Teraz zajmuję się na co dzień sprawami lokalnymi i samorządowymi. Startuję w wyborach do Parlamentu Europejskiego, ponieważ wiem, że zasługujemy na więcej. Zasługujemy na wyższe płace. Polki i Polacy od lat wyjeżdżają pracować na Zachód, bo w kraju trudno im zarobić na utrzymanie rodziny. Dzisiaj wyraźnie widać, jak wiele to kosztuje polską gospodarkę: brakuje pielęgniarek czy budowlańców, którzy już dawno wyjechali za chlebem. Jako Lewica Razem chcemy, żeby każda Europejka i każdy Europejczyk znaleźli pracę, która pozwoli im na godne życie tam, gdzie mieszkają. Unia Europejska nie może się dłużej sprowadzać tylko do wspólnego rynku, czas na wprowadzenie Europejskich Standardów Pracy. Idziemy do wyborów z hasłem: niższe czynsze, wyższe płace, darmowe leki. Czas, abyśmy mogli czuć się w Europie jak u siebie.

Z drugiego miejsca na liście Lewicy Razem wystartuje Katarzyna Rosińska, działaczka społeczna i równościowa, działająca w organizacjach równościowych i feministycznych.

- Od lat działam w Białymstoku na rzecz równości kobiet i mężczyzn - podkreślała Rosińska. - Działam w stowarzyszeniu Tęczowy Białystok, a także Ogólnopolskim Strajku Kobiet Białystok. Jestem członkinią Zarządu Okręgu Podlaskiego Partii Razem, a także rzeczniczką okręgu. Angażowałam się w protesty przeciw zaostrzeniu prawa aborcyjnego, przeciw wycince Puszczy Białowieskiej, brałam udział w protestach rodziców osób niepełnosprawnych, manifestacjach w obronie niezależnego sądownictwa, a także Strajku Dla Ziemi. Występowałam do władz miasta o uruchomienie programu in vitro, o uwzględnienie potrzeb osób LGBT+ w Ośrodku Interwencji Kryzysowej, a także o przystąpienie do Europejskiej Karty Równości Kobiet i Mężczyzn. Wiem, jak wygląda życie w Polsce i na Podlasiu. Chcę zadbać o to, by kolejki do lekarza były krótsze, a standardy opieki zdrowotnej były prawdziwie europejskie. Będę walczyć o dostęp do rzetelnej opieki medycznej w gabinetach ginekologicznych. Będę walczyć o prawo do bezpiecznego przerywania ciąży w Polsce, a także o zabezpieczenie i ochronę praw kobiet w pracy, w tym prawa do równej płacy.

Rosińska skończyła studia prawnicze na Uniwersytecie w Białymstoku, przygotowuje się do obrony pracy magisterskiej. Opiekuje się adoptowanym z białostockiego schroniska psem, z którym spędza wolny czas. Od najmłodszych lat interesowała się teatrem, jest związana z ruchem recytatorskim.

Z miejsca trzeciego wystartuje Seweryn Prokopiuk - pochodzący z Widowa (okolice Bielska Podlaskiego) socjolog. Pracował jako nauczyciel, obecnie jest właścicielem rodzinnego gospodarstwa rolnego oraz pracownikiem firmy handlowej. W partii zajmuje się polityką wschodnią, kwestiami mniejszości narodowych oraz sprawami transportu publicznego w województwie podlaskim.

Z miejsca czwartego listy Lewicy Razem wystartuje Małgorzata Matuszewska-Boruc, działaczka społeczna, od urodzenia związana z województwem warmińsko-mazurskim. Emerytowana pedagożka. Najważniejsze są dla niej prawa człowieka, pomoc ludziom wykluczonym i niepełnosprawnym.

Z miejsca piątego wystartuje Marcin Birgiel. Z zawodu jest informatykiem, z zamiłowania działaczem społecznym, a prywatnie mężem i ojcem. Od lat związany z Suwałkami i Suwalszczyzną.

Z szóstego miejsca wystartuje Emilia Bartkowska, pracownica kultury, a także kulturoznawczyni z wykształcenia. Współtworzy WAMA Film Festival. Jedna z głównych organizatorek pierwszego Olsztyńskiego Marszu Równości. Najważniejsza jest dla niej polityka równościowa i rozwój kulturalny.

Siódme miejsce na liście to Marcin Gulczyński, olsztynianin, absolwent filozofii, były makler. Obecnie zajmuje się przestępstwami finansowymi w sektorze bankowym. Człowiek wielu pasji i zainteresowań - oprócz polityki zarówno na szczeblu lokalnym i międzynarodowym, pasjonat historii i kultury, członek stowarzyszenia zajmującego się rewitalizacją budynków poniemieckich.

Z miejsca ósmego wystartuje Kamila Wysocka. Pochodzi z miejscowości Kaborno pod Olsztynem. Mieszka z mężem i córką w Białymstoku. Ukończyła pedagogikę i kulturoznawstwo. Pracuje w firmie zajmującej się obsługą procesów bankowych i jest tłumaczką języka niemieckiego.

Miejsce dziewiąte to Michalina Daria Artysiewicz, studentka logistyki z Zaścianek. Zaangażowana w strajk nauczycieli. Jej pasja to lotnictwo.

Robert Koliński zamyka listę Lewicy Razem w okręgu nr 3. Jest znanym działaczem antyfaszystowskim z Elbląga. Aktywnie włącza się w pomoc migrantom. Był między innymi uczestnikiem programu "Wracajcie skąd przyszliście" telewizji TVN.

(Opr. P. Walczak / Foto: Partia Razem)

Reklama

Lewica Razem i jej kandydatury w wyborach do Parlamentu Europejskiego komentarze opinie

Dodajesz jako: |

Ogłoszenia PREMIUM

Chcesz coś sprzedać lub kupić, oferujesz usługi, szukasz pracownika lub pracy?

Dodaj swoje drobne ogłoszenie w naszym serwisie. Zapraszamy!

Dodaj ogłoszenie
Reklama
 Reklama