Wiadomości, Linia kolejowa Łomży remontowana - zdjęcie, fotografia

Takiego zdania, że linia kolejowa do Łomży musi być remontowana, jest prezydent Łomży – Mariusz Chrzanowski i pisze w tej sprawie listy. Jeden trafił do zarządu spółki PKP PLK, drugi do kancelarii premiera. Jest to reakcja na zapowiedź o tym, że pieniądze, jakie miały być przeznaczone na remont tej linii kolejowej, mają trafić na inne inwestycje.

Niedawno prezydent Łomży otrzymał pismo od zarządu województwa podlaskiego, w którym miała być zawarta informacja, że planowane jest wycofanie wniosku dotyczącego linii Łapy – Śniadowo – granica województwa. Takie pismo z kolei miał otrzymać urząd marszałkowski od właściciela tej infrastruktury kolejowej, czyli w tym przypadku od PKP PLK. Stąd wicemarszałek Żywno poinformował prezydenta Łomży o istniejącym stanie rzeczy.

Mariusz Chrzanowski w odpowiedzi na to pismo napisał listy, zarówno do spółki PKP PLK, jak też i do kancelarii premiera. Pisze w nich między innymi, że taka decyzja jest niezgodna z polityką rządu, która stawia przecież na zrównoważony rozwój. Łomża tymczasem od dawna jest niemal wykluczona z transportu kolejowego, a planowana inwestycja miała poprawić tę sytuację.

Pragnę zauważyć, że powyższe działania stanowią zaprzeczenie rządowej polityki zrównoważonego rozwoju kraju. Stają również w sprzeczności do zapowiedzi Mikołaja Wilda, Sekretarza Stanu w Ministerstwie Infrastruktury, który na początku października br., podczas swojej wizyty w Łomży deklarował włączanie Łomży do systemu połączeń kolejowych oraz budowę nowej linii kolejowej nie tylko w kierunku Warszawy, ale również Giżycka. Wcześniej również Wiceminister Infrastruktury Andrzej Bittel zapowiadał zlecenie Studium Wykonalności, w którym eksperci zdecydują czy linia kolejowa z Warszawy na Mazury mogłaby przebiegać przez Łomżę” – czytamy w liście, który został również opublikowany na oficjalnych stronach internetowych Miasta Łomża.

Remont wspomnianej trasy był nie tylko planowany, ale też i wpisany na listę zadań priorytetowych Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014 – 2020. Ponadto we wrześniu 2014 r. zarząd województwa podlaskiego przyznał dotację z Regionalnego Programu Operacyjnego spółce PKP PLK na przygotowanie dokumentacji przedprojektowej do wniosku o wydanie decyzji środowiskowej. I choć remont miał rozpocząć się zgodnie z założeniami już w przyszłym roku, to urząd marszałkowski twierdzi teraz, że nie ma dla tej inwestycji opracowanej dokumentacji projektowej. I to jest główny powód, dla którego pieniądze z remontu linii Łapy – Śniadowo – granica województwa mają zostać teraz przesunięte na te inwestycje, które mają już podpisane umowy.

Powyższe inwestycje mają kluczowe znaczenie z punktu widzenia możliwości wzmocnienia potencjału gospodarczego regionu oraz uelastycznienia rynku pracy. Ponadto ich realizacja będzie miała wpływ na poprawę dostępności transportowej zarówno dla podmiotów gospodarczych, jak i osób prywatnych. Istniejące od ćwierć wieku zaniedbania w tej kwestii doprowadziły do braku inwestorów i degradacji gospodarczej regionu. Obecnie subregion łomżyński jest białą plamą na mapie kolejowej województwa, Polski i Europy” – wskazuje w swoim liście Mariusz Chrzanowski, prezydent Łomży.

Apeluje zatem o to, by spółka PKP PLK nie rezygnowała z wcześniej zaplanowanych inwestycji dotyczącej Łomży. Prezydent zadeklarował również możliwość zorganizowania spotkania z wszystkimi zainteresowanymi stronami, aby inwestycja kolejowa doszła jednak do skutku.

(Agnieszka Siewiereniuk – Maciorowska/ Foto: BI-Foto)

Linia kolejowa do Łomży musi być remontowana komentarze opinie

  • gość 2018-11-19 23:34:38

    Pkp stawia na dworce , a nie na jakieś tam linie kolejowe po wioskach.Jak łomżyniaki chcą pkp to niech przyjadą pksem za dwa lata na nowy dworzec w Białymstoku.To jest filozofia pkp.

  • Gość - niezalogowany 2018-11-20 06:21:53

    PiS straciło władzę w Białymstoku to czeka nas tu Dzień Dobry Łomża?

Dodajesz jako: |

Ogłoszenia PREMIUM

Chcesz coś sprzedać lub kupić, oferujesz usługi, szukasz pracownika lub pracy?

Dodaj swoje drobne ogłoszenie w naszym serwisie. Zapraszamy!

Dodaj ogłoszenie
Reklama
 Reklama