-4°C bezchmurnie

Łomża będzie miała obwodnicę. To już pewne

Jeszcze przed świętami Bożego Narodzenia, 21 grudnia 2017 r., podlaski oddział GDDKiA podpisał umowę na realizację kolejnego odcinka drogi ekspresowej S61 Łomża Południe – Łomża Zachód. To część obwodnicy Łomży na międzynarodowej trasie Via Baltica, łączącej Polskę z krajami bałtyckimi.

Odcinek zrealizuje firma Mota Engil Central Europe SA za 218,1 mln zł. W ramach zadania powstanie 7,2 km odcinek dwujezdniowej drogi ekspresowej S61, węzeł Łomża Południe oraz 9-kilometrowy odcinek (w nowym przebiegu) drogi krajowej nr 63 w kierunku  Zambrowa.

- Umowa na budowę 7-kilometrowego fragmentu obwodnicy Łomży, to nie tylko gwarancja powstania całej, 20-kilometrowej obwodnicy tego miasta, ale też kolejny etap faktycznej realizacji drogi ekspresowej S61, czyli Via Baltica od Ostrowi Mazowieckiej aż po granicę z Litwą – powiedział minister infrastruktury i budownictwa Andrzej Adamczyk.

Na realizację inwestycji w systemie „Projektuj i buduj” przewidziano 31 miesięcy (do czasu realizacji nie wlicza się okresów zimowych 15 grudnia – 15 marca). Wykonawca powinien zaprojektować trasę i uzyskać decyzję ZRID w ciągu pierwszych 15 miesięcy, a w ciągu kolejnych 16 miesięcy zrealizować prace budowlane oraz uzyskać pozwolenia na użytkowanie.

Jeszcze 31 października 2017 r. zostały podpisane umowy na projekt i budowę odcinków S61 w. Kolno – Stawiski oraz Stawiski – Szczuczyn o długości 34,4 km. Podpisanie umów na pozostałe odcinki S61 od obwodnicy Ostrowi Mazowieckiej do Łomży (Podborze – Śniadowo, Śniadowo – Łomża Południe, Łomża Zachód – Kolno) jest zaplanowane w I kwartale 2018 r.

Ponadto w ramach budowy Via Baltica powstaje obwodnica Szczuczyna (II nitka) o długości 6,5 km, koniec prac planowany na I kw. 2020 r.; obwodnica Suwałk o długości 13 km, zakończenie budowy planowane w II kw. 2019 r. oraz odcinek obwodnica Suwałk – Budzisko (granica państwa) o długości 24 km, zakończenie prac planowane w III kw. 2020 r.

Jak będzie przebiegała obwodnica Łomży widać na załączonej mapie tuż pod zdjęciem głównym. Dodać trzeba w tym miejscu jeszcze, że nowy odcinek drogi krajowej nr 63 (od węzła „Łomża Południe” do istniejącej dk 63 w rejonie miejscowości Podgórze) zostanie wybudowany jako droga Główna ruchu Przyspieszonego (GP) o długości 8,9 km. Odcinek o nawierzchni bitumicznej zostanie dostosowany do obciążenia nawierzchni 115 kN/oś. W ramach zadania powstanie wiadukt nad linią kolejową nr 49 Śniadowo – Łomża.

(Źródło i foto: mib.gov.pl/ oprac. ASM/ Foto: GDDKiA)


Łomża będzie miała obwodnicę. To już pewne komentarze opinie

Dodajesz jako: Zaloguj się

Ostatnie video - filmy na ddb24.pl