6°C pochmurno z przejaśnieniami

Lubomski zagra w CLZ

Kiedy: 2018-07-06 , godzina: 20:00 | Gdzie: BOK/CLZ, przy ul. Warszawskiej 1

Białostocki Ośrodek Kultury / Centrum im. Ludwika Zamenhofa zaprasza na pierwszy koncert z cyklu Tarasowo-Koncertowo oraz Lato w Mieście: Lubomski. Wydarzenie to odbędzie się najbliższy piątek, 6 lipca 2018 o godz. 20.00 w BOK/CLZ, przy ul. Warszawskiej 19.

Jego twórczość jest tak specyficzna, że trudno jednoznacznie zdefiniować muzyczne ścieżki artysty. Najbliżej mu do hybrydy Waits-Brecht, chociaż należałoby dołożyć szczyptę funky, bluesa i wszystkich innych po trochu. Autorski od A do Z. Bez wątpienia jest jednym z najlepszych męskich wokali na polskiej scenie, a na dodatek śpiewa zawsze dobre, ciekawe teksty i to wszystko w wyśmienitej oprawie muzycznej.

(Anna Drozd, kuratorka programu muzycznego w Teatrze Starym)

Mariusz Lubomski

Wokalista, kompozytor, producent muzyczny, malarz. Urodził się w Świeciu w 1962 r. W okresie licealnym wraz z rodzicami przeniósł się do Torunia, gdzie poznał profesora Stanisława Borysowskiego. Znajomość z tym artystą zaowocowała podjęciem przez Mariusza Lubomskiego studiów na Wydziale Sztuk Pięknych UMK. W młodości uczęszczał również na lekcje gry na pianinie. Studia z zakresu malarstwa i wychowania plastycznego ukończył w 1990 r.

Z piosenką autorską zetknął się na studiach. W roku 1981 wraz z Rafałem Bryndalem oraz grupą muzyków poznańskich założył zespół I z Poznania i z Torunia, z którym rok później zadebiutował na Giełdzie Piosenki Studenckiej w Szklarskiej Porębie. Zdobyli uznanie dzięki piosence Impreza w Klubie Harcerza. Zespołowi udało się uzyskać najwyższe podium w pierwszej edycji krakowskiego Przeglądu Kabaretów Amatorskich PaKA w 1985. Sukces przyniósł im utwór Indianie i kowboje. W tym czasie Mariusz Lubomski występował wraz z zespołem w klubach studenckich.

Ze swoją karierą solową wystartował w 1987 roku. Otrzymał wtedy pierwszą nagrodę na Festiwalu Piosenki Studenckiej w Krakowie, wystąpił również w Kabaretonie w Opolu. Wykonywał piosenki z tekstami Rafała Bryndala oraz Sławomira Wolskiego. W następnym roku śpiewał na IX Przeglądzie Piosenki Aktorskiej. Brał również udział w jego XVIII odsłonie z koncertem Lubomski – Conte’m. Ma w swoim dorobku pięć płyt i kilkanaście koncertów telewizyjnych. Zapraszany do udziału w największych polskich wydarzeniach muzycznych,  m.in. występował u boku Nicka Cave’a na koncercie „Nick Cave i przyjaciele” we Wrocławiu, na koncercie „Zielono Mi” w Opolu, poświęconym Agnieszce Osieckiej, i na koncercie finałowym 23 PPA „Kombinat” – ostatnim występie zespołu Republika.

Jest współzałożycielem kultowego, nieistniejącego już Klubu Niebo w Toruniu, a także współtwórcą Instytutu B61 – alternatywnego projektu z pogranicza nauki i sztuki. Od wielu lat związany jest z Przeglądem Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu, m.in. jako członek Rady Programowej PPA. Otrzymał także Feliksa od Gazety Wyborczej w Toruniu, absolwent.umk.pl

Skład zespołu:

Mariusz Lubomski – śpiew

Wojciech Pulcyn – kontrabas

Marcin Olak — gitara

(6 lipca, 2018 r., piątek, godz. 20.00 w BOK/CLZ, przy ul. Warszawskiej 19. Bilet: 20 zł (w przedsprzedaży) / 30 zł (w dniu koncertu) w kasie BOK/CLZ, kasie kina Forum i na bilety.bok.bialystok.pl)

(Źródło i foto: BOK/ oprac. Kalina)


Lubomski zagra w CLZ komentarze opinie

Dodajesz jako: Zaloguj się