5°C rozproszone chmury

Majowe wydarzenia z cyklu „Niepodległa 2018”

Kiedy: 2018-05-16 , godzina: 12:00 | Gdzie: Centrum Wystawiennicze przy ul. Kościelnej 1A, Białystok

Kultura, Majowe wydarzenia cyklu „Niepodległa 2018” - zdjęcie, fotografia

Miasto Białystok w maju organizuje kolejne wydarzenia związane z setną rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości. W miejskich placówkach kultury na białostoczan będą czekały interesujące spotkania, wystawy, spacery.

W 2018 roku obchodzimy setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Miasto Białystok zaplanowało liczne działania, które mają przypominać białostoczanom o tej rocznicy i włączyć jak najwięcej mieszkańców w uroczystości związane z jubileuszem.

Dzięki działaniom i wydarzeniom organizowanym w naszym mieście przez cały rok godnie uczcimy pamięć o odzyskaniu niepodległości Polski. Wspólnie świętujmy tę rocznicę – powiedział prezydent Tadeusz Truskolaski.

Muzeum Pamięci Sybiru 16 maja (godz. 12.00) w centrum wystawienniczym przy ul. Kościelnej 1A zorganizuje projekcję filmu „Orzeł i chryzantemy” i spotkanie z reżyserem Jackiem Wanem. Film opowiada o potomkach Bronisława Piłsudskiego w Japonii i jego osiągnięciach w utrwalaniu kultury Ajnów. Trzy dni później (19 maja) w godz. 15-16.30 na Rynku Kościuszki 4 odbędzie się happening towarzyszący wystawie plenerowej przed Archiwum Państwowym. Najmłodsi będą mogli z piasku stworzyć portrety dwóch braci Piłsudskich. O godz. 17.00 zostanie otwarta wystawa „Z zesłania na wyżyny nauki. Polscy badacze Syberii”.

W sobotę (19 maja) można także wybrać się na wystawę poświęconą J. Piłsudskiemu i gen. Edwardowi Rydzowi-Śmigłemu. Odbędzie się ona w Galerii im. Sleńdzińskich przy ul. L. Waryńskiego o godz. 19.00 w ramach „5. Pulsu sztuki”. Inną propozycję ma Dom Kultury „Śródmieście” oraz Muzeum Wojska w Białymstoku. Pod koniec maja odbędzie się Święto Ulicy Jana Kilińskiego pod hasłem „100-lecie odzyskania niepodległości przez Polskę”. W programie – m.in. występy muzyczne, taneczne, spacer z Marszałkiem Józefem Piłsudskim, wystawy i konkursu, gry i zabawy z okresu międzywojennego. Impreza ma się odbyć 27 maja.

Warto także wspomnieć o innych majowych wydarzeniach – uroczystościach i wycieczkach zabytkowych autobusem „ogórkiem”, a także spacerze organizowanym przez PTTK. Spacer „Białostockie drogi do niepodległości” odbędzie się 5 maja (godz. 13.30, 15.00), zbiórka – Brama Pałacu Branickich.

(Źródło i foto: bialystok.pl/ oprac. ASM)


Majowe wydarzenia z cyklu „Niepodległa 2018” komentarze opinie

Dodajesz jako: Zaloguj się

Ostatnie video - filmy na ddb24.pl