Gospodarka, Mało obawia zwolnienia Większość liczy podwyżki - zdjęcie, fotografia

Jak wynika z raportu na temat sytuacji na rynku pracy, opracowanego przez Work Service, plany zmiany pracy, powody zmiany pracy i oczekiwania płacowe pracowników są wciąż rosnące, co oznacza, że perspektywa patrzenia pracowników na rynek pracy jest wciąż bardzo optymistyczna. Tak wskazuje Iwona Szmitkowska, prezes Work Service. Firma niedawno przedstawiła jedenastą edycję "Barometru Rynku Pracy", opartego o badania prowadzone we wszystkich regionach kraju, w tym także w województwie podlaskim.

Z opracowania wynika, że tylko 9,5 proc. pracowników obawia się utraty zatrudnienia. Aż 61,7 proc. respondentów spodziewa się podwyżki w najbliższych miesiącach, 48,3 proc. osób chce zmienić pracę z powodu zbyt niskiego poziomu wynagrodzenia, 65,8 proc. badanych Polaków ocenia pozytywny wpływ obcokrajowców na polską gospodarkę, a 90,2 proc. ankietowanych ma pozytywny lub neutralny stosunek do pracowników z Ukrainy.

Autorzy raportu stwierdzają, że dobra sytuacja pracowników na rynku pracy sprawia, że są oni spokojni o zatrudnienie. Utraty pracy boi się zaledwie 9,5 proc. badanych, którzy są aktywni zawodowo. Obawy o utratę miejsca pracy maleją wraz ze wzrostem dochodów. Wśród zarabiających ponad 3 999 zł o swoją posadę obawia się tylko 3,8 proc. osób, a wśród osób zarabiających do 1 999 zł ponad 16 proc. Obawy o zatrudnienie są także częstsze wśród kobiet. Aż 88 proc. osób nie obawia się utraty pracy. Należy podkreślić, że poczucie stabilności zatrudnienia przez ostatnie trzy lata systematycznie rosło. W trzecim kwartale 2018 pewnych swojego stanowiska pracy było 88,4 proc. osób. Dane z tego
roku po raz pierwszy przełamują ten pozytywny trend, choć nieznacznie.

Co piąty badany Polak (20,3 proc.) zamierza w ciągu najbliższych dwóch lat zmienić swoje obecne miejsce zatrudnienia. 2/3 z tej grupy chce znaleźć nową pracę jeszcze w tym roku. Największa skłonność do zmiany pracy występuje wśród osób do 45. roku życia (51,7 proc.), a najmniejsza wśród pracowników 55+ (7 proc.). Pracę częściej zamierzają również zmieniać osoby pracujące na niepełny etat (27,3 proc.) lub umowę o dzieło / zlecenie (41,9 proc.), co może być związane z poszukiwaniem przez te osoby bardziej stabilnego zatrudnienia - czytamy w "Barometrze Rynku Pracy".

Nie jest zaskakujące, że najczęstszym powodem zmiany pracy są zbyt niskie zarobki. Większość pracowników, którzy liczą na podwyżki, chciałoby zarabiać więcej o 25 proc. niż obecnie. Wzrostu płac w najbliższych miesiącach oczekuje 61,7 proc. badanych. Ci, co chcą pracę zmienić, liczą  na to, że nową znajdą w czasie krótszym niż trzy miesiące.

Polacy mają coraz większą świadomość swojej korzystnej sytuacji na rynku pracy i mnogości ofert pracy, które są coraz bardziej konkurencyjne. Przekłada się to na ich optymizm zarówno w odniesieniu do oczekiwań finansowych, jak i oczekiwań dotyczących czasu potrzebnego na znalezienie nowego zatrudnienia - podkreślają autorzy "Barometru".

Wśród sposobów na znalezienie pracy wciąż dużą (i rosnącą) popularnością cieszą się portale z pracą i szukanie zatrudnienia poprzez znajomych. Ciekawe jest to, że kobiety częściej szukają pracy poprzez ogłoszenia na portalach pracy, zakładki "kariera" oraz media społecznościowe. Mężczyźni częściej stawiają na swój krąg znajomych.

Jeśli przyjrzeć się danym dotyczącym poszczególnych regionów, to na wschodzie Polski, w tym na Podlasiu, utraty pracy boi się 9,1 proc. respondentów. Obecną pracę chce zaś zmienić 16,4 proc. osób. Zmianę zawodu rozważa 62 proc. badanych, a na zmianę wysokości wynagrodzenia liczy 64,5 proc.

Z opracowania jednoznacznie wynika, że pracownicy są przekonani o panującym tzw. rynku pracownika i to oni coraz częściej dyktują warunki. Głównym powodem wydaje się po prostu brak ludzi do pracy. Pracodawcy mają problem, bo ich możliwości nierzadko nie wystarczają rosnącym wymaganiom kandydatów. Myśląc o podwyżkach, muszą brać pod uwagę rachunek ekonomiczny, a z drugiej strony - aby rozwijać firmy, potrzebują nowych kadr. Rozwiązaniem wydawać się mogą pracownicy ze Wschodu, ale i w tym przypadku nie można mówić o braku ograniczeń.

(Piotr Walczak / Foto: pixabay.com)

Mało kto obawia się zwolnienia. Większość liczy na podwyżki komentarze opinie

Dodajesz jako: |

Ogłoszenia PREMIUM

Chcesz coś sprzedać lub kupić, oferujesz usługi, szukasz pracownika lub pracy?

Dodaj swoje drobne ogłoszenie w naszym serwisie. Zapraszamy!

Dodaj ogłoszenie
Reklama
 Reklama