Wiadomości, Manhattan trybie pilnym Wieżowce powstaną Jurowieckiej Ogrodowej Fabrycznej - zdjęcie, fotografia

Zanosi się na to, że białostockie centrum zapełni się bez ładu i składu wieżowcami. Koalicja Obywatelska i prezydent Tadeusz Truskolaski "Zafundowali" prezent dla mieszkańców Fabrycznej, Ogrodowej i Ciepłej pozwalając budować obok nich bloki o wysokości 35 metrów. Uchwałę przyjęto w superpilnym trybie traktując ją jako sprawę pilną. Kilka miesięcy wcześniej Konstanty Strus starający się o zgodę na taką budowę w Radzie zdominowanej przez PiS spotkał się z odmową, bo radni stanęli po stronie mieszkańców.

Tym razem radni z Koalicji Obywatelskiej jak i sam prezydent uznali za ważniejsze rację dewelopera. Najwyższy budynek w tej części centrum czyli hotel-wieżowiec Galerii Jurowiecka jest tylko trochę wyższy, bo ma 40 metrów. Argumenty jakie wiosną tego roku podnosili mieszkańcy niższych bloków sąsiadujących z terenem dawnego PKS-u tym razem nie znalazły posłuchu. Plan wprowadzono bez konsultacji, opinii radnych czy choćby analizie. Efektem będzie "Manhattan" w centrum miasta, który niewiele będzie miał jednak wspólnego z dumną wizytówką Białegostoku, a znacznie więcej z maksymalizacją zysków dewelopera. Z całą pewnością pogorszy komunikację w tej części Białegostoku, która juz teraz bywa solidnie zakorkowana. 

Wieżowce będą mogły powstać na terenie dawnego PKS-u w głównie w rejonie Fabrycznej i Ogrodowej. Zgoda Rady na wieżowce to kilka działek pomiędzy ulicami Sienkiewicza, Jurowiecką, Ciepłą i Ogrodową. Kiedy PKS sprzedawał go dla dewelopera niewiele zapowiadało, że będzie tam można uprawiać budownictwo mieszkaniowe w wieżowcach. Cena uzyskana za sprzedaż nie była więc za wysoka. Prezydent i radni znacznie zwiększyli zyski dewelopera przegłosowując możliwości budowy wieżowców. Argument o kompromisowym rozwiązaniu 35 metrów (zamiast proponowanych 50) może mocno zdenerwować mieszkańców okolicznych domostw.

- To dobrze, że nie poprosili o 70 metrów, bo w ramach kompromisu prezydent dałby mu zgodę na budowę najwyższego budynku w całym mieście. Radni tańczą tak jak im prezydent zagra - ot i cała prawda - mówili mieszkańcy Ogrodowej, z którymi rozmawialiśmy kilka dni po uchwaleniu planu. Nie kryli zaskoczenia tym, że sprawa wróciła do obrad i została potraktowana tak nadzwyczajnie.

Działki po dawnym PKS-ie należą do dwóch deweloperów. Dawna zajezdnia została zakupiona przez Konstantego Strusa, a drugi deweloper posiada działki w okolicy Fabrycznej i Sienkiewicza. Obaj chcieli jak najwyższych budowli. Mieszkańców niepokoi dodatkowo, że powstanie tak dużej ilości domów z podziemnymi parkingami doprowadzi do tego, że ulica Jurowiecka będzie zalewana jeszcze szybciej. Woda płynąca betonowym korytem (za czasów Tadeusza Truskolaskiego niezabetonowane pozostały jeszcze skwery i parki) może spowodować, że nawet niewielkie opady podtopią jezdnie, chodniki i piwnice. Dodatkowo wąskie uliczki Ciepła i Ogrodowa mogą stać się komunikacyjną pułapką, kiedy zaczną tam parkować mieszkańcy nowych wieżowców. 

- Ogromna to szkoda, że nie mamy możliwości, by spotkać się na komisji, zaprosić mieszkańców i jeszcze raz temat ten przedyskutować - protestowali radni PiS. 

Plan został jednak ostatecznie przyjęty bez poprawek zgodnie z propozycją magistratu ustaloną z deweloperami. Należy się więc spodziewać rychłej budowy wieżowców co w połączeniu przebudowy ulicy Jurowieckiej oznacza totalny paraliż śródmieścia Białegostoku. O innych "udogodnieniach" spowodowanych przez nowe wieżowce dowiemy się niebawem. 

(Przemysław Sarosiek/ Foto: BI-Foto)

Reklama

"Manhattan" w trybie pilnym. Wieżowce powstaną na Jurowieckiej, Ogrodowej i Fabrycznej komentarze opinie

  • gość 2018-12-06 09:41:09

    Artykuł powinien brzmieć : Białostockie centrum zapełni się wieżowcami z ładem i składem . I o czym Tu deliberyzować. Przynajmniej centrum miasta będzie ładną Jego wizytówką, bo na tle innych miast wyglądamy pod Tym względem cieniutko.

  • gość 2018-12-06 10:04:07

    Artykuł powinien brzmieć : zapraszamy CBA na wyjaśnienie tej sprawy w trybie pilnym takim samym jak była przyjęta decyzja !!!

  • gość 2018-12-06 10:05:04

    Artykuł powinien brzmieć : zapraszamy CBA na wyjaśnienie tej sprawy w trybie pilnym takim samym jak była przyjęta decyzja !!!

  • gość 2018-12-06 12:06:39

    Skoro mamy takich radnych to mamy to co mamy.

  • gość 2018-12-06 14:15:10

    Proszę dowiedzieć się co się buduje naprzeciwko komendy policji na Bema oraz na ulicy Wesołej. Bo jednoczesnie dwie budowy się zaczęły bloków.

  • gość 2018-12-06 22:06:21

    Szkoda miasta,szkoda ludzi.Zniszczyć taki obszar w samym centrum , najpierw budowa tej wielkiej betonowej kupy zwanej galerią , a teraz wieżowce, mrówkowce. Był stadion, boiska, hala, drzewa, przestrzeń a co mamy teraz ? Gówno betonowe, nawet wrony się wyprowadziły.

  • gość 2018-12-06 22:07:03

    Szkoda miasta,szkoda ludzi.Zniszczyć taki obszar w samym centrum , najpierw budowa tej wielkiej betonowej kupy zwanej galerią , a teraz wieżowce, mrówkowce. Był stadion, boiska, hala, drzewa, przestrzeń a co mamy teraz ? Gówno betonowe, nawet wrony się wyprowadziły.

  • gość 2018-12-11 19:01:21

    Jak wam się nie podoba to się na wioskę przeprowadźcie ! w porównaniu do innych miast Białystok pod względem wieżowców wygląda tragicznie tego nam zdecydowanie brakuje i to w centrum miasta które powinno być jego wizytówką a mamy tam bazar, ludzie mamy XXl wiek nie XVI obudźcie się!

  • gość 2018-12-12 00:07:56

    35 metrów ludziom przeszakadza??? Kurczę, a w Warszawie budynki mają po ponad 200 metrów i teraz budują najwyższy w Unii Europejskiej Varso Tower o wyskości 310 metrów i też obok placu budowy są budynki mieszkalne i jakoś nikt nie narzeka. I ten tekst o manhattanie serio 35 metrów to taka imponująca wysokość??? No śmiech na sali.

  • gość 2019-01-06 20:27:45

    Artykuł tendencyjny, jak TVP Info. Co jest z tymi władzami, że aż tak skąpią pozwoleń na wysoką zabudowę? Mamy mieszkać w zacofanym mieście o niskiej zabudowie, gdzie nad miastem górują jedynie wieże kościołów? Co to ma być? Jakieś średniowiecze? Nie żałujcie miastu się rozwijać. Skoro są chętni do budowy i zamieszkania, to nie żałujcuie im pozwoleń. Kilka lat temu żałowaliście pozwolenia na remont kina Pokój. Był chętny inwestor, piękny projekt, tylko konserwator ciągle miał muchy w nosie. Nie pozwalał. I co? Teraz stoi zaplęśniała rudera. Straszy i szpeci centrum miasta. To o to wam chodzi? Nie dać, nie pozwolić, zdołować? To tak dbacie o wygląd miasta? Jest inwestor, chce inwestowac, to się cieszcie, bo się rozmyśli i zainwestuje w innym mieście, a Białystok zostanie zacofanym chutorem z opinią, że tu nieprzychylne władze robią wszystko, żeby jak najbardziej rzucać kłody pod nogi. Tak działała komuna. Nikomu nic nie było wolno, a miasto wygladało, jak siła przeniesione z głębokiej Syberii.

  • gość 2019-01-06 20:40:41

    Ot mi wieżowce. To jakieś żarty? 35 m to niby mlałyby być wieżowce? W Chicago nawet garaże mają ponad 100 m wysokości. Ale skoro ambicją włądz miasta jest równanie w dół, do Pcimia Dolnego, gdzie najwyższa jest wieża koscioła a budynki siegaja ledwie 20 m to mógłbym to jakoś zrozumieć. W takim razie bądźcie konsekwentni i zaorajcie pięknie wyasfaltowane drogi i przywróćcie im chamski, gruntowy charakter. Zlikwidujcie centra handlowe, a zamiast parkingów wybudujcie kościoły pomniki i cmentarze. Tylko nie miejcie potem pretensji, że z takiego miasta ludzie pouciekają, a żaden inwestor nawet nie plunie na takie miasto

  • pol - niezalogowany 2019-01-09 19:12:13

    Jak widać dla niektórych rozwój miasta to galerie handlowe, wieżowce, asfalty i betony . Tylko dlaczego ci "miastowi" potem uciekają z tego miasta na przedmieścia ?

  • gość 2019-03-24 20:06:06

    Ul. Jurowiecka pieknieje. Chyba kazdy to widzi. Dzieki galerii i apartamentom jagiellonskim zaczyna przypominac europejskie miasto. Szkoda tylko, ze wladze chca "zdolowac" druga strone ulicy i nie pozwalaja na wyzsze budynki. Bialystok i tak uwazany jest za Polske B. Nigdzie nie ma zgody na wysoka zabudowe. Dlaczego? Panie Truskolaski, pan jestes czlowiekiem postepowym, wiec dlaczego dotad nie wytyczono zadnego miejsca pod taka zabudowe? Pas startowy lotniska jest za krotki, hali widowiskowo-sportowej jak nie bylo, tak nie ma, budynki sa niskie, a wieze kosciolow nadal goruja nad miastem. Kiedy je budowano, jakos nikt nie protestowal... Bialystok nie moze wybic sie na nowoczesnosc, bo wladze blokuja wysoka zabudowe. No coz, przegrywac najwidoczniej jest w naszych, bialostockich genach.

Dodajesz jako: |