Polityka, Marek Komorowski będzie senatorem Najwyższy odrzucił protest wyborczy - zdjęcie, fotografia

Polskie Stronnictwo Ludowe – Koalicja Polska otrzymała werdykt Sądu Najwyższego w sprawie protestu wyborczego, który złożyła wobec kandydata PiS na senatora w okręgu nr 59 – Marka Komorowskiego. Sąd uznał, że mandat senatora uzyskany został w sposób zgodny z prawem.

Marek Komorowski został kandydatem PiS na senatora po śmierci Kornela Morawieckiego. W okręgu wyborczym nr 59, obejmującym północną część naszego województwa, w tym miasta Łomża i Suwałki, miał mało czasu na kampanię wyborczą. Ale to nie wynik głosujących, ani liczba głosów nieważnych była powodem złożenia protestu wyborczego przez Polskie Stronnictwo Ludowe – Koalicję Polską. Politycy tej formacji podkreślali niezgodność z przepisami prawa sam tryb, w jakim Marek Komorowski został zgłoszony jako kandydat do Senatu.

Przypominamy, iż chodziło o to, że Marek Komorowski został zgłoszony na kandydata do izby wyższej polskiego Parlamentu po śmierci Kornela Morawieckiego. W przepisach mowa jest o tym, że w takich przypadkach kandydata komitet może zgłosić nie później niż na 15 dni przed wyborami. W przypadku Marka Komorowskiego termin ten upływał w sobotę, 28 września. Ale jako, że był to dzień wolny od pracy, kolejnym dniem roboczym był 30 września, dzień śmierci Kornela Morawieckiego. PSL – Koalicja Polska podkreślała, że w dniu 28 września kandydatem był jeszcze Kornel Morawiecki i nie można było go zgłosić w tym terminie, ponieważ śmierć nastąpiła dopiero dwa dni później, czyli 13 dni przed wyborami.

Sąd Najwyższy nie podzielił jednak takiego stanowiska. Uznał, że w poniedziałek, 30 września, komitet Prawa i Sprawiedliwości mógł jeszcze zgodnie z prawem zgłosić Marka Komorowskiego jako swojego kandydata do Senatu po śmierci Kornela Morawieckiego.

- W tym przypadku nie można liczyć terminów tak jak w procesie cywilnym. Państwowa Komisja Wyborcza długo przed śmiercią Kornela Morawieckiego ustaliła kalendarz i wskazała 30 września jako ostatni dzień, kiedy może dojść do zmiany kandydata. Dlatego zdaniem sądu w tym przypadku nie doszło do uchybienia terminów – wyjaśnił Michał Laskowski, rzecznik prasowy Sądu Najwyższego.

Taka sytuacja właściwie kończy temat wyboru Marka Komorowskiego na senatora z okręgu nr 59 w województwie podlaskim. Wkrótce zostanie on zatem zaprzysiężony i będzie reprezentował mieszkańców swojego okręgu wyborczego w izbie wyższej polskiego Parlamentu. Nieco ponad tydzień temu Marek Komorowski pożegnał się z radnymi Sejmiku Województwa Podlaskiego, w którym do momentu jego wyboru do Senatu, był wiceprzewodniczącym Rady.

(Agnieszka Siewiereniuk – Maciorowska/ Foto: PiS)

Marek Komorowski będzie senatorem. Sąd Najwyższy odrzucił protest wyborczy komentarze opinie

Dodajesz jako: |

Ogłoszenia PREMIUM

Chcesz coś sprzedać lub kupić, oferujesz usługi, szukasz pracownika lub pracy?

Dodaj swoje drobne ogłoszenie w naszym serwisie. Zapraszamy!

Dodaj ogłoszenie
Reklama
 Reklama