Organizatorzy Marszu Powstania Warszawskiego otrzymali jeszcze przed weekendem decyzję wraz z uzasadnieniem o rozwiązaniu marszu, który szedł ulicami Warszawy w dniu 1 sierpnia w hołdzie poległym w Powstaniu Warszawskim. Zdaniem organizatorów wydarzenia, podane przez warszawski ratusz powody rozwiązania marszu, są tak absurdalne, że postanowili skierować pozew do sądu. Ale potrzebne jest im wsparcie w tym działaniu.

W momencie, kiedy jeszcze marsz szedł ulicami Warszawy, były pewne oznaki – jak twierdzą organizatorzy wydarzenia, które mogły zapowiadać, że akcja z rozwiązaniem zgromadzenia, była przygotowana. Niezależnie od tego, w momencie rozwiązania, nikt tak naprawdę nie wiedział, co było tego powodem. W świat poszła informacja, że marsz prezydent Warszawy rozwiązała z powodu koszulki jednego z uczestników. Była na niej grafika – komunistyczny symbol sierpa i młota, ale przekreślony.

- W opinii naszych prawników, decyzja została wydana w sposób bezprawny i z naruszeniem przepisów ustawy z dnia 25 lipca 2015 roku Prawo o zgromadzeniach. Przewodniczący zgromadzenia nie został poinformowany o przyczynach rozwiązania, a jedynie przekazane zostały wydrukowane wcześniej paragrafy przepisów prawnych, które bez podania żadnych dowodów rzekomo zostały złamane w trakcie zgromadzenia – informuje jeden z organizatorów marszu – Robert Bąkiewicz.

Oficjalne wyjaśnienia pojawiły się, ale dopiero na drugi dzień. Warszawski magistrat poinformował, że powodem rozwiązania marszu była obecność osób w czarnych koszulach z opaską na ramieniu zawierającą symbol falangi. Urzędnicy uznali, że nawiązuje to do symboli noszonych przez członków NSDAP w czasie II wojny światowej. Ani słowem jednak nie odnieśli się do faktu, że w czasie Powstania Warszawskiego opaski na ręku, z symbolem Polski Walczącej, albo też i falangi, mieli powstańcy, w tym także członkowie ówczesnych narodowców. Warto dodać, że czarna koszula nie jest zakazana w Polsce, podobnie jak znak falangi, ale urzędnicy z jakiegoś powodu uznali, że takie zestawienie propaguje system totalitarny.

Do tego urzędnicy uznali ustawienie polskich flag i czoła pochodu za tożsame z marszami organizowanymi przez niemieckich i włoskich faszystów z lat 30-tych ubiegłego wieku. Nielegalny okazał się być także krzyż celtycki oraz wykrzykiwane hasło: „Śmierć wrogom Ojczyzny”. To akurat warszawski ratusz uznał za mowę nienawiści. Ogólnie – jak przekazała jeszcze podczas konferencji prasowej urzędniczka – żadne symbole widoczne podczas marszu nie były zakazane, ale urzędnicy ocenili kontekst ich prezentacji, co w konsekwencji zmusiło ich do podjęcia decyzji o rozwiązaniu marszu.

Organizatorzy Marszu Powstania Warszawskiego w związku z takimi tłumaczeniami zdecydowali się skierować sprawę do sądu. Chcą ukarania Hanny Gronkiewicz – Waltz i jej urzędników nie tylko za rozwiązanie legalnego zgromadzenia, ale także sprowadzenia zagrożenia na dziesiątki tysięcy ludzi, którzy tego dnia maszerowali ulicami Warszawy.

- Nie możemy być obojętni na tak skandaliczne działania płynące z warszawskiego ratusza. Ta decyzja mogła kosztować uczestników zgromadzenia utratę zdrowia, a nawet życia. Zostały złamane podstawowe prawa obywatelskie wynikające z Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej. Dlatego uruchomiliśmy zbiórkę podpisów i rozpoczęliśmy działania prawne w tym temacie. Bardzo Was prosimy o wsparcie finansowe dla prawników, a także podpisanie się i udostępnienie petycji, którą skierowaliśmy nie tylko do Urzędu Miasta Warszawy, ale również do organizacji, które ostatnio tak bardzo bronią swobód obywatelskich Rzecznika Praw Obywatelskich i Amnesty International. Z ciekawością zobaczymy jaka będzie ich reakcja – przekazali członkowie Stowarzyszenia Marsz Niepodległości.

Osoby, które zechcą wpłacić datki z przeznaczeniem na obsługę prawną w związku z pozwem sądowym prezydent Warszawy i jej urzędników, mogą dokonać płatności na numer konta Bank PKO BP: 34 1020 1013 0000 0602 0352 8726, dla wpłat zagranicznych: SWIFT BPKOPLPW. Petycję natomiast można podpisać TUTAJ.

(Agnieszka Siewiereniuk – Maciorowska/ Foto: zrzut ekranu z youtube.com)

Reklama

Marsz Niepodległości prosi o wsparcie. Chce pozwać Hannę Gronkiewicz-Waltz komentarze opinie

Dodajesz jako: |

Ogłoszenia PREMIUM

Chcesz coś sprzedać lub kupić, oferujesz usługi, szukasz pracownika lub pracy?

Dodaj swoje drobne ogłoszenie w naszym serwisie. Zapraszamy!

Dodaj ogłoszenie
Reklama
 Reklama