Wiadomości, Marszałek województwa podlaskiego nasza wspólna Strategia - zdjęcie, fotografia

Samorząd województwa rozpoczyna konsultacje projektu Strategii Województwa Podlaskiego 2030. Dlaczego warto wziąć w nich udział?

Artur Kosicki, Marszałek Województwa Podlaskiego: Przede wszystkim dlatego, że to najważniejszy dla województwa dokument strategiczny, który wyznacza kierunki polityki regionalnej Podlaskiego. Wskazuje cele, które wzmocnią konkurencyjność naszego województwa. Strategia będzie również podstawą przy konstruowaniu programu regionalnego na lata 2021-2027 czy kontraktu z rządem.

Zależy nam, aby na jej kształt mieli wpływ mieszkańcy, przedstawiciele przedsiębiorców, administracji rządowej i samorządowej, świata nauki, organizacji pozarządowych, a także zwykli ludzie. Jej zapisy będziemy bowiem wdrażać wspólnie, nie zrobi tego samodzielnie Urząd Marszałkowski. Chcemy więc, aby była to nasza wspólna Strategia, z którą utożsamiają się mieszkańcy województwa podlaskiego. Dlatego liczę na ich szeroki udział.

Teraz obowiązuje Strategia Rozwoju Województwa Podlaskiego do roku 2020. Dlaczego jest zmieniana?

Joanna Sarosiek, dyrektor Departamentu Rozwoju Regionalnego Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego: Obecnie obowiązująca Strategia została przyjęta przez Sejmik Województwa Podlaskiego 9 września 2013 roku. Od tego czasu zmieniły się uwarunkowania geopolityczne, a w 2017 roku została przyjęta Strategia na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju, która m.in. spowodowała konieczność aktualizacji strategii w regionach. Postawiła ona za cel spójność, zrównoważony rozwój całego kraju i zmniejszenie dysproporcji w rozwoju społeczno-gospodarczym.

Projekt naszej Strategii jest uszyty na miarę, uwzględnia nasze mocne i słabe strony, potencjały, zagrożenia, uwarunkowania geopolityczne. I wskazuje konkretne kierunki rozwoju.

A jakie są te kierunki?

Artur Kosicki: Pierwszy to dynamiczna gospodarka, w której rozwijamy przemysły przyszłości, innowacje, stawiamy na lokalnych przedsiębiorców oraz kontynuujemy rewolucję energetyczną, w której to mieszkańcy są wytwórcami energii w oparciu o odnawialne źródła. Następny cel to zamożni mieszkańcy: aktywni, kompetentni, żyjący w przestrzeni wysokiej jakości: jeżdżący szerokimi, równymi drogami, leczący się wyspecjalizowanych szpitalach, korzystający z dóbr kultury, wysokiej jakości edukacji. I trzeci cel: partnerski region, dobrze zarządzany, współpracujący z innymi regionami i krajami.

Podczas spotkań pojawia się hasło 4P. Co ono oznacza?

Artur Kosicki: 4P, czyli: Podlaskie, przedsiębiorcze, partnerskie, perspektywiczne. Taka jest wizja województwa w 2030 roku. Jestem głęboko przekonany, że uda nam się zrealizować zarówno tę wizję, jak i cele, które sobie postawiliśmy. Uda nam się, ponieważ województwo podlaskie to wyjątkowy region. A jego największy potencjał stanowią mieszkańcy.

Joanna Sarosiek: Ta ambitna wizja, ale misja naszej Strategii brzmi „Ambitne Podlaskie”. Dlatego nie poprzestajemy na półśrodkach, mierzymy wysoko.

W jaki sposób mieszkańcy mogą wziąć udział w konsultacjach?

Joanna Sarosiek: Organizujemy spotkania konsultacyjne w czterech miastach, w każdym z subregionów, tak, aby wszyscy zainteresowani mogli w nich uczestniczyć. 27 listopada zapraszamy do Augustowa, 29 listopada do Hajnówki, 6 grudnia do Wysokiego Mazowieckiego i 16 grudnia do Białegostoku. Aby wziąć udział w tych spotkaniach, trzeba się zarejestrować na stronie www.strategia.wrotapodlasia.pl

Na tej stronie internetowej zostanie również umieszczony formularz do zgłaszana uwag na temat dokumentu. Link do niego będzie aktywny od 26 listopada 2019 roku do 8 stycznia 2020 roku, czyli w czasie, kiedy formalnie będą trwały konsultacje społeczne.

Artur Kosicki: Wszystkie opinie i uwagi, które wpłyną podczas konsultacji, na pewno przeanalizujemy. Jeszcze raz serdecznie zapraszamy do udziału w konsultacjach. Nie warto stać z boku, kiedy projektowana jest przyszłość województwa, w którym żyjemy.

Więcej na: www.strategia.wrotapodlasia.pl.

(Red. DDB/ Foto: wrotapodlasia.pl)

Marszałek województwa podlaskiego: To nasza wspólna Strategia komentarze opinie

Dodajesz jako: |

Ogłoszenia PREMIUM

Chcesz coś sprzedać lub kupić, oferujesz usługi, szukasz pracownika lub pracy?

Dodaj swoje drobne ogłoszenie w naszym serwisie. Zapraszamy!

Dodaj ogłoszenie
Reklama
 Reklama