Wiadomości, Mateusz Morawiecki Będą dopłaty rolników hektara - zdjęcie, fotografia

Premier Mateusz Morawiecki przyjechał w niedzielę, 25 sierpnia, do rolników. Na II Ogólnopolskim Święcie Plonów, którego gospodarzem było w tym roku podlaskie Kolno, zapowiedział po 1000 zł dopłaty do hektara w związku z suszą, jeśli straty rolników są wyższe niż 70 proc.

Ogólnopolskie Święto "Wdzięczni Polskiej Wsi" to przede wszystkim wydarzenie skierowane do rolników, odbywające się w ramach podziękowania za ich ciężką pracę. W ubiegłym roku święto odbywało się w Wąwolnicy w województwie lubelskim, zaś w tym roku świętowano w Kolnie na Podlasiu. I z tej okazji w naszym regionie gościł premier Mateusz Morawiecki oraz minister rolnictwa Krzysztof Ardanowski, który podkreślał, że dzięki rolnikom Polska ma zabezpieczenie żywnościowe.

- Wdzięczność dla wsi jest często infantylna i banalna, bo czasami postrzega się mieszkańców wsi jak ludzi specjalnej troski, których potrzeba otoczyć opieką. Polska wieś jednak nie jest to obszar upośledzenia i specjalnej troski, tylko wielka szansa dla rozwoju naszego kraju – mówił minister Ardanowski.

Mateusz Morawiecki z kolei przypomniał, że głównym zobowiązaniem rządu była poprawa sytuacji rolników. Jego zdaniem z tej obietnicy PiS wywiązał się z nawiązką. Dzięki programowi 500 plus, ale także innym programom, udało się w dużej mierze zlikwidować ubóstwo wśród najmłodszych i najbiedniejszych. Dziękował przy tym rolnikom za to, że właśnie na wsiach jest pielęgnowana polska tradycja, która pomagała w dochodzeniu do niepodległości.

- Polska tradycja przechowywana przez rolników jest zaczynem przekazywanym przyszłym pokoleniom, jest pięknym snopem, w którym ukryte są polskie wartości. Dlatego tak pielęgnujemy polską kulturę, byłaby ona uboższa bez tradycji polskiej wsi – powiedział w Kolnie premier Mateusz Morawiecki.

Padły także zapowiedzi kolejnych działań rządu, jakie mają być skierowane do rolników. Mianowicie, mają otrzymać pomoc państwa w przypadkach, kiedy nie są w stanie sami sobie poradzić. Z taką sytuacją mamy w zasadzie obecnie do czynienia. Susza spowodowała straty, które mają być wynagrodzone.

- Polskie państwo jest po to, żeby wspierać w trudnych momentach. Nie zostawimy rolników w potrzebie – powiedział szef rządu podczas II Ogólnopolskiego Święta Wdzięczni Polskiej Wsi w Kolnie. – Zdecydowaliśmy o dopłacie do hektara w przypadku, kiedy straty są wyższe niż 70 proc., tak jak w zeszłym roku 1000 zł – dodał premier.

Premier Morawiecki mówił również, że chce, aby polska żywność królowała na stołach mieszkańców zachodnich krajów europejskich, jak również i tego, aby polska wieś stała się bardziej nowoczesna i konkurencyjna. Czyli dokładnie odwrotnie od zachodnich ideologii obyczajowych, które pchają się do naszego kraju, w tym również i na wieś, choć nie są tu do niczego potrzebne.

W Kolnie, na II Ogólnopolskim Święcie Plonów, po przemówieniach, można było między innymi degustować lokalne potrawy i produkty. Odbyły się również koncerty, na których wystąpiły zespoły ludowe. Na zakończenie odbył się koncert Szymona Wydry z zespołem Carpe Diem.

(Agnieszka Siewiereniuk – Maciorowska/ Foto: Twitter/ Kancelaria Premiera)

Mateusz Morawiecki: Będą dopłaty dla rolników po 1000 zł od hektara komentarze opinie

  • gość 2019-08-26 13:17:12

    A co z 500+ na krówki i świnki. Jakaś cisza?

  • gość 2019-08-26 20:37:02

    Brawo Panie Premierze! To naprawdę dobra wiadomość!

Dodajesz jako: |

Ogłoszenia PREMIUM

Chcesz coś sprzedać lub kupić, oferujesz usługi, szukasz pracownika lub pracy?

Dodaj swoje drobne ogłoszenie w naszym serwisie. Zapraszamy!

Dodaj ogłoszenie
Reklama
 Reklama