Wiadomości, Miasto Białystok powinno bardziej aktywne polityce mieszkaniowej - zdjęcie, fotografia

Miasto Białystok nie zaspokaja potrzeb mieszkaniowych własnych mieszkańców. Nie ma strategii mieszkalnictwa i są ogromne braki w dostępie do budowanych mieszkań, których też buduje się za mało. Inicjatywa dla Białegostoku przekonuje, że to może się zmienić i powinno się zmienić, bo są rozwiązania, z których można skorzystać.

Dziś, aby otrzymać mieszkanie z zasobów komunalnych, trzeba być dość zamożnym człowiekiem. Pułap dochodowy, czyli tak zwane kryterium dochodu na osobę w rodzinie, jest ustawiony bardzo wysoko. Nie każdego już w tej chwili stać na takie mieszkanie, ale przede wszystkim jego utrzymanie. Paradoksem jest to, że często tych osób, które dobrze radzą sobie finansowo, nie stać na własne mieszkanie kupione za pomocą kredytu bankowego. Natomiast duża część społeczeństwa jest niemal kompletnie wyłączona z możliwości ubiegania się o własne cztery kąty. Inicjatywa dla Białegostoku przekonuje, że są możliwości, aby ten stan zmienił się na lepsze.

- Budownictwo społeczne, czyli TBS-y, kooperatywy mieszkaniowe, no ale w tej strategii powinniśmy zbadać jako Białystok możliwości budowania mieszkań na wynajem dla białostoczan w partnerstwie publiczno – prywatnym. To jest forma budownictwa mieszkaniowego stosowana z powodzeniem na zachodzie. Powinniśmy także ocenić możliwości jej realizacji także w Białymstoku – powiedział Piotr Kempisty z komitetu Inicjatywa dla Białegostoku.

- Tłem całej naszej konferencji jest również stan realizacji programu „Mieszkanie Plus”, który miał wspomóc samorządy w realizacji misji zaspokajania potrzeb mieszkaniowych Polaków. Niestety, program obecnie nie funkcjonuje. Może zwyczajnie brakuje w nim pieniędzy na fundusz, który wspomagał krajowy zasób nieruchomości – powiedział z kolei Jakub Popławski, z tego samego komitetu.

W przypadku akurat Białegostoku zasób nieruchomości czy środków finansowych, nie ma nic do znaczenia. Prezydent Białegostoku od blisko trzech lat nawet nie potrafił wskazać żadnych gruntów, na których można by było zrealizować mieszkania z programu „Mieszkanie Plus”. Tu już nawet nie chodziło o zasoby miejskie, ale jakiekolwiek grunty, które skarb państwa byłby w stanie wykupić. Współpraca z rządem w tym temacie nie istnieje, choć o pieniądzach nawet jeszcze nikt nie zaczął rozmawiać.

Zdaniem Inicjatywy dla Białegostoku miasto może i powinno budować mieszkania. Są ku temu możliwości, ale najpierw powinna być opracowana strategia mieszkaniowa oraz program. Tego Białystok wciąż nie ma. Stąd przedstawiciele Inicjatywy dla Białegostoku będą prowadzili działania w kierunku jego utworzenia.

(Agnieszka Siewiereniuk – Maciorowska/ Foto: BI-Foto)

Miasto Białystok powinno być bardziej aktywne w polityce mieszkaniowej komentarze opinie

Dodajesz jako: |

Ogłoszenia PREMIUM

Chcesz coś sprzedać lub kupić, oferujesz usługi, szukasz pracownika lub pracy?

Dodaj swoje drobne ogłoszenie w naszym serwisie. Zapraszamy!

Dodaj ogłoszenie
Reklama
 Reklama