Wiadomości, Miasto jednak wykłada coraz skromniej tysięcy prawie - zdjęcie, fotografia

Białystok przeznaczy na szóstą edycję Wschodniego Kongresu Gospodarczego, który odbędzie się 25 - 26 września, 50 tysięcy złotych. Pieniądze mają zostać przeznaczone na promocję. To stosunkowo niewielka kwota w porównaniu do lat ubiegłych, nawet kilkakrotnie mniejsza. Zresztą, z organizatorem wydarzenia miasto porozumiało się wyjątkowo późno. Jeszcze w lipcu wiadomo było, że rozmowy trwają, ale o konkretach nie chciano mówić. Prezydent Tadeusz Truskolaski nie był też uczestnikiem konferencji prasowej, zapowiadającej WKG, w której udział wzięli m.in. Wiesława Burnos z urzędu marszałkowskiego, właściciel i przewodniczący rady nadzorczej spółki Malow Henryk Owsiejew czy prof. Maciej Perkowski, kierownik Wydziału Prawa Uniwersytetu Białostockiego i kierownik Katedry Prawa Międzynarodowego Publicznego.

Tymczasem rok temu, jak i w 2016, prezydent Truskolaski siedział w czasie briefingu dla mediów w tym samym miejscu - w foyer budynku Opery i Filharmonii Podlaskiej - Europejskiego Centrum Sztuki. Tyle, że układy były inne, bo i obok produkował się - dziś już były - marszałek Jerzy Leszczyński z PSL. Było to zatem do przyjęcia.

Przy okazji tegorocznego spotkania z dziennikarzami, na początku lipca, padło z ich strony pytanie, czy Urząd Miejski w Białymstoku dołoży do organizacji kongresu. Prezes Grupy PTWP i organizator WKG Wojciech Kuśpik tłumaczył, że obecnie trwają rozmowy na ten temat, również z miastami Suwałki czy Łomża.

Zakładamy, że udział miasta (Białystok - red.) będzie - mówi Kuśpik. - Jesteśmy przed zamknięciem rozmów, więc chcemy, żeby to wszystko było zgodne z harmonogramem - mówił.

Dziś wiemy już więcej na ten temat.

Obecnie możemy potwierdzić współpracę z większą liczbą podmiotów i firm niż podczas konferencji prasowej. Wśród partnerów kongresu są różnego rodzaju firmy i instytucje, wśród których znajdują się m.in.: Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego, wojewoda podlaski oraz wśród partnerów samorządowych miasto Suwałki oraz Białystok - informuje nas Marta Stach z biura prasowego WKG.

Dopytujemy zatem w białostockim magistracie o szczegóły.

Wschodni Kongres Gospodarczy wpisał się na stałe w kalendarz wydarzeń o profilu gospodarczym w Białymstoku i stanowi istotną i bardzo potrzebną inicjatywę. Rokrocznie, począwszy od 2014 r., rosnące zainteresowanie wydarzeniem świadczy o potrzebie merytorycznych debat i spotkań przedsiębiorców. Kongres jest już rozpoznawalną marką nie tylko w skali Polski Wschodniej. Jest jedynym w ciągu roku wydarzeniem o takiej randze w Białymstoku - wyjaśnia zaangażowanie miasta Eliza Bilewicz-Roszkowska z Departamentu Komunikacji Społecznej.

Jak dodaje, miasto Białystok nie było i nie jest współorganizatorem kongresu. W 2019 r. zawarło umowę na pakiet usług promocyjnych z organizatorem WKG na kwotę 50 tys. zł.

W poprzednich latach pieniądze robiły większe wrażenie. Ale - co podkreśla Bilewicz-Roszkowska  - miasto Białystok nie partycypowało w kosztach organizacji WKG. Natomiast na promocję Białegostoku podczas Wschodniego Kongresu Gospodarczego w poprzednich edycjach, zostały zawarte umowy z organizatorem (PTWP SA) na kwoty: 
- 2014 r. - 300 tys. zł, 
- 2015 r. - 369 tys. zł, 
- 2016 r. - 369 tys. zł, 
- 2018 r. - 105 tys. zł.

Czy jednak wydatki na promocję to nie partycypowanie w kosztach organizacji imprezy? Każdy sponsor prywatny też przecież liczy na promocję. Nazewnictwo może być zatem mylące.

Organizatorem i inicjatorem Wschodniego Kongresu Gospodarczego jest Grupa PTWP SA, która siedzibę ma w Katowicach. Tegorocznymi gospodarzami są Podlaskie forum Gospodarcze oraz wojewoda podlaski. Współorganizator to Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego, partner merytoryczny - PARP Grupa PFR, partnerzy samorządowi - UM Suwałki i UM Białystok, partnerzy - Agencja Rozwoju Przemysłu, Bank Gospodarstwa Krajowego, CEDC, PEPEES, PwC, partnerzy instytucjonalni - Podlaska Fundacja Rozwoju Regionalnego, AIP, Instytut Innowacji i Technologii Politechniki Białostockiej, Polsko - Litewska Izba Handlowa, Polsko - Białoruska Izba Przemysłowo - Handlowa. Są to oficjalne informacje ze strony organizatora.

Wojciech Kuśpik podawał niedawno, że łączny budżet WKG wynosi w granicach 800 tysięcy złotych netto, a partycypacja urzędu marszałkowskiego to jest część zadań, do kwoty 350 tys. zł brutto. Większość potrzebnych pieniędzy jest pozyskiwana od sponsorów prywatnych. Wojciech Kuśpik zapewniał, że to już rola PTWP, by źródła finansowania pochodziły od różnych partnerów biznesów, w sposób rynkowy - zarówno od podmiotów prywatnych, jak i spółek Skarbu Państwa.

Szósta edycja największej konferencji biznesowej poświęconej perspektywom rozwojowym Polski Wschodniej - Wschodni Kongres Gospodarczy - odbędzie się w dniach 25 - 26 września 2019 r. w gmachu Opery i Filharmonii Podlaskiej - Europejskiego Centrum Sztuki w Białymstoku. Zgromadzi około półtora tysiąca biznesmenów, polityków z regionu, kraju i Europy, inwestorów, finansistów, samorządowców, ekspertów, naukowców i dziennikarzy. Wydarzeniu towarzyszy hasło "Tu spotyka się Zachód ze Wschodem".

(Piotr Walczak / Foto: PTWP)

Miasto jednak wykłada, ale coraz skromniej. 50 tysięcy to nie 100 czy prawie 370 komentarze opinie

Dodajesz jako: |

Ogłoszenia PREMIUM

Chcesz coś sprzedać lub kupić, oferujesz usługi, szukasz pracownika lub pracy?

Dodaj swoje drobne ogłoszenie w naszym serwisie. Zapraszamy!

Dodaj ogłoszenie
Reklama
 Reklama