Wiadomości, Miasto powalczy zmianą klimatu obroną przed podtopieniami - zdjęcie, fotografia

Białystok przygotowuje się do zmiany klimatu czyli szalenie modnego ostatnio tematu. Konferencja prasowa na ten temat wywołała duże zainteresowanie, bo w Katowicach odbywa się obecnie COP24 czyli szczyt ONZ poświęcony sprawom zmiany klimatu. Zakończył nawet prace nad opracowaniem projektu "Planu adaptacji Miasta Białystok do zmian klimatu do roku 2030" i chce go konsultować z mieszkańcami. Tyle, że znacznie potrzebniejsze opracowanie dotyczące zalewania Białegostoku przez deszcze dalej pozostaje tajemnicą.

Magistrat triumfalnie ogłosił zakończenie prac nad opracowaniem projektu "Planu adaptacji Miasta Białystok do zmian klimatu do roku 2030". Obecnie plan szykowany jest do przedstawienia dla mieszkańców w oczekiwaniu ich wnioski. Planowane konsultację mają odbyć się 14 grudnia o 16.00 w Centrum Aktywności Społecznej przy ul. Św. Rocha 3. Tam ma odbyć się spotkanie z udziałem ekspertów, którzy uczestniczyli w opracowaniu dokumentu.

- Konsekwencje nietypowych zjawisk atmosferycznych - na przykład nawałnic, jakie w ostatnich latach zdarzają się także w naszym regionie pokazują, że takie plany są naszemu miastu bardzo potrzebne. Dlatego zdecydowaliśmy o przystąpieniu do tego projektu - mówił Rafał Rudnicki, zastępca prezydenta. 

Projekt powstał dzięki programowi Ministerstwa Środowiska i finansowany jest przez Unię Europejską ze środków Funduszu Spójności oraz budżetu państwa. Dotyczy 44 polskich miast, wśród których znalazł się także Białystok tworząc program adaptacyjny. Jest on bardzo ważny przy ubieganiu się o dotacje unijne przeznaczone na przedsięwzięcia związane ze zmianami klimatycznymi i działania zidentyfikowane w ramach projektu pozwolą na łagodzenie skutków i zagrożeń.

Z programem można zapoznać się codziennie w Departamencie Gospodarki Komunalnej Urzędu Miejskiego w Białymstoku przy ul. Bitwy Białostockiej oraz na stronie internetowej miasta. Wnioski i uwagi dotyczące planu można składać do 18 grudnia w następujący sposób:

- w formie pisemnej na adres: Departament Gospodarki Komunalnej Urzędu Miejskiego w Białymstoku, ul. Bitwy Białostockiej 2/2, 15-103 Białystok,
- drogą mailową na adres: [email protected] z dopiskiem "uwagi i wnioski MPA",
- faksem na nr: 85 869 6529,
- w formie ustnej do protokołu w siedzibie Departamentu Gospodarki Komunalnej Urzędu Miejskiego w Białymstoku, pok. 107, ul. Bitwy Białostockiej 2/2, 15-103 Białystok,
- za pośrednictwem formularza kontaktowego na stronie internetowej miasta.

Wypowiedź Rudnickiego jest o tyle ciekawa, że miasto wydało już prawie 200 tysięcy złotych na przetarg na "Aktualizację programu zagospodarowania wód opadowych i rozbudowy kanalizacji deszczowej w granicach administracyjnych miasta Białegostoku wraz z racjonalnym rozmieszczeniem zbiorników retencyjnych, rowów i odparowników". Była to reakcja na ubiegłoroczne potopy na miejskich ulicach i bezradność miasta w zapobieganiu im. Przerarg wygrała firma AquaRD z Warszawy za kwotę 151 tysięcy brutto. Program miał powstać 11 grudnia 2017 roku. Miasto jednak wielokrotnie zmieniało warunki przetargu przedłużając czas na jego wykonanie. Ostatnim terminem był 5 luty 2018. Od tej pory brak jakichkolwiek informacji o aktualizacji programu. Radni poprzedniej i obecnej kadencji nigdy nie otrzymali żadnych informacji o wynikach badań ani wnioskach. I chociaż w 2018 roku miasto zostało ponownie zalane przez deszcze (choć na szczęście rzadziej niż w 2017 roku) to prezydent i jego zastępcy ani razu nie zająknęli się o programie. Co więcej - w gorącym okresie wyborczym prezydent ani razu nie pokazał pomysłów na to jak uniknąć corocznych potopów. Od lutego do dnia dzisiejszego ze strony ratusza nie padł też żaden wniosek o inwestycję, który miałby coś wspólnego z zapobieganiem podtopieniem. Ratusz nigdzie nie prezentował też opracowań firmy AquaRD z Warszawy. Jedyny ślad po tym dokumencie to wzmianka w prezentacji na X Klimatycznym Forum Metropolitalnym. 

Raport miał sporządzić mapę podziału zlewni i analizę hydrauliczną istniejącego systemu kanalizacji deszczowej, a Pierwszy etap powinien  był zostać podsumowany listą wniosków, zaleceń i propozycji rozwiązań problemów. Dotąd nikt nie zna tych wniosków, zaleceń i propozycji. Nikt spoza magistratu. 

Drugi etap raportu miał znaleźć rozwiązanie gdzie można umiejscowić nowe zbiorniki retencyjne, wskazać miejsca newralgiczne a także punkty, w których kanały deszczowe powinny być przebudowane. Dodatkowo będzie on musiał przedstawić kolejność, w której powinny być wykonywane niezbędne inwestycje.

Wypowiedź Rafała Rudnickiego to pierwsza wypowiedź władz Białegostoku, którą powiązała ocieplanie klimatu z ulewami zalewającymi miasta. Nadal jednak brak informacji jak miasto, które po kilku latach podtopień wydało ponad 150 tysięcy złotych na raport, wykorzystało zdobyte dane. I czy tylko klimat jest winny zalewaniu białostockich ulic, a nie choćby jego nadmierne zabetonowanie, masowa wycinka zieleni i planowane kolejne wieżowce w ścisłym centrum miasta przy korycie rzeki Białej. Może warto - przed konsultacjami z mieszkańcami - aby prezydent Tadeusz Truskolaski i jego ekipa podzieliła się wnioskami z poprzedniego raportu. Bo na razie wygląda na to, że na Słonimskiej wierzą głęboko w wysuszającą moc stert papierów, na których drukowane są kolejne analizy.

(Przemysław Sarosiek/ Foto: Piotr Walczak)

Reklama

Miasto powalczy ze zmianą klimatu. A co z obroną przed podtopieniami? komentarze opinie

  • gość 2018-12-08 21:37:03

    Jedyny sposób na zalewanie przez deszcze, cokolwiek to znaczy , to zlikwidować deszcze.To chyba jasne dla każdego czytelnika. A poza tym to deszcze nie są nietypowymi zjawiskami, nietypowym zjawiskiem to jest wybetonowanie setek hektarów i dziwienie się ,że woda musi spłynąć. Dlatego proponuję przeznaczyć 200 tys na korepetycje z fizyki dla prezydenta i jego zastępcy, będą to z pewnością lepiej wydane pieniądze niż na "mondre" ekspertyzy.

Dodajesz jako: |

Ogłoszenia PREMIUM

Chcesz coś sprzedać lub kupić, oferujesz usługi, szukasz pracownika lub pracy?

Dodaj swoje drobne ogłoszenie w naszym serwisie. Zapraszamy!

Dodaj ogłoszenie
Reklama
 Reklama