13°C rozproszone chmury

Miejski kalendarz z muralami. Czy miasto zrobi następny krok?

Wiadomości, Miejski kalendarz muralami miasto zrobi następny - zdjęcie, fotografia

W 2018 roku miejskie kalendarze będą zdobić białostockie murale. W sumie nic w tym dziwnego - Białystok słynie ostatnio jako miejsce oryginalnych murali ze znaną w całym świecie "Dziewczyną z Konewką". Decyzję, że to właśnie murale będą bohaterami ogłosił wczoraj prezydent Tadeusz Truskolaski.

Murale to coraz popularniejsza forma sztuki. Jest tym bardziej frapująca, że nie wymaga mecenatu z publicznych pieniędzy. Artyści tworzą je na kamieniach, blokach, budynkach użyteczności publicznej nie oglądając się na zapłatę od decydentów. Miasto zdecydowało się wybrać 12 murali ze słynną na całym świecie "Dziewczyną z konewką" czy Kamienicą z Zamenhofem.

- Zawsze Białystok przygotowuje kalendarze, kalendarze, które mają element promocyjny. W ubiegłym roku były to zdjęcia wykonane i wybrane przez białostoczan, a w tym roku są to nasze, białostockie murale. Białystok zaczyna być słynny z takich murali o wysokich wartościach artystycznych – mówił prezydent Tadeusz Truskolaski.

Miasto zdecydowało się na druk 1500 egzemplarzy, które trafią do instytucji publicznych, do mieszkańców jako upominki i nagrody oraz jako materiał promocyjny. Poza tym powstanie 500 egzemplarzy kalendarzy trójdzielnych. W kalendarzach oznaczono nie tylko święta państwowe ale także czterech religi Podlasia: katolicyzmu, prawosławia, judaizmu i islamu.

Kalendarze nie trafią do oficjalnej sprzedaży: będą do wygrania na profilu miejskim na Facebooku.

Murale to jedna z nielicznych form sztuki o charakterze publicznym (nie wystawianych w galeriach sztuki i placówkach kulturalnych), które nie podlegają reglamentacji i poprawności władz publicznych. Nie ma zatem prezydenta i innych oficjeli po ich zakończeniu, a powstają czasami w sposób niedostrzegalny dla władz i mieszkańców. Czasami ratują przez zniszczeniem budynki (jak kamienicę na Piłsudskiego z muralem "Dziewcznyny"). Białystok - jak wiele polskich miast - zakwitł muralami, ale przyznać trzeba że w stolicy Podlasia od kilku lat powstają najorginalniejsze i najbardziej wysmakowane murale. Nic dziwnego, że dla wielu turystów obejrzenie niektórych z nich stało się już obowiązkiem przy zwiedzaniu miasta. Warto aby miasto - po wydaniu kalendarza - wykonało i krok następny: wpisało do przewodnika najciekawsze murale proponując przybyszon ich oglądanie na turystycznym szlaku.

(Przemysław Sarosiek/ Foto: bialystok.pl)


Miejski kalendarz z muralami. Czy miasto zrobi następny krok? komentarze opinie

Dodajesz jako: Zaloguj się

Ostatnie video - filmy na ddb24.pl