15°C całkowite zachmurzenie

Mieszkańcy chcą basenu, chcą bezpłatnej komunikacji miejskiej

Wiadomości, Mieszkańcy chcą basenu chcą bezpłatnej komunikacji miejskiej - zdjęcie, fotografia

Ponad 800 wypełnionych ankiet zebrali radni Prawa i Sprawiedliwości w trakcie dziewięciu spotkań z mieszkańcami Białegostoku na różnych osiedlach. Z nich radni wybrali 71 propozycji, które zostaną zgłoszone do budżetu miasta na przyszły rok. Na razie proszą, aby prezydent je uwzględnił w projekcie. Jeśli tego nie zrobi, wpiszą je sami i przegłosują.

Za chwilę ma być znany projekt budżetu Miasta Białegostoku na przyszły rok. Dlatego wcześniej radni przeprowadzili serię spotkań z mieszkańcami, na których wsłuchiwali się w ich potrzeby. Pomysłów inwestycyjnych, ale także i innych, było bardzo wiele, ponieważ białostoczanie wypełnili ponad 800 ankiet, w których wskazywali na różne potrzeby. Z nich radni wybrali 71 propozycji i proszą prezydenta, by uwzględnił je w projekcie budżetu na przyszły rok.

- Spotkania cieszyły się ogromnym powodzeniem, przychodziło wielu mieszkańców. I naprawdę, tyle ile żeśmy otrzymali zgłoszeń do przyszłorocznego budżetu, to jesteśmy bardzo mile zaskoczeni takim dużym zaangażowaniem społecznym – mówił szef klubu radnych PiS Henryk Dębowski.

To oczywiście podsumowanie zaangażowania białostoczan w wypełnianie ankiet rozdawanych podczas spotkań na różnych osiedlach. Okazuje się, że mieszkańcy oczekują najczęściej modernizacji czy naprawy osiedlowych ulic tudzież chodników. Ale pojawiły się poważne propozycje – jak budowa basenu czy wprowadzenie bezpłatnej komunikacji miejskiej. Mieszkańcy zgłosili również potrzebę audytu systemu zarządzania ruchem, aby znaleźć w końcu zieloną falę, za którą zapłaciliśmy miliony, choć nikt jej jeszcze w Białymstoku ni widział. Pojawiła się także między innymi potrzeba wybudowania w centrum Białegostoku parkingu wielopoziomowego czy instalacji mierników czystości powietrza.

- Trudno przedstawić analizę odpowiedzi na kilkadziesiąt - czasami bardzo szczegółowych pytań. Wszystkie odpowiedzi i wnioski zaprezentujemy Białostoczanom na kilku konferencjach prasowych poświęconych poszczególnym tematom. Dzisiaj prezentujemy wnioski inwestycyjne Białostoczan. Wszystkie one zostały złożone do Kancelarii Prezydenta Białegostoku, aby mógł je jeszcze uwzględnić przy przygotowaniu projektu budżetu na rok 2018. Jeśli Prezydent zlekceważy głosy Białostoczan, klub radnych Prawa i Sprawiedliwości wniesie propozycje mieszkańców jako własne poprawki do budżetu i nada im rangę obowiązującego prawa i zadania do wykonania dla Prezydenta – wyjaśniają radni PiS.

Przedstawiciele PiS w samorządzie miejskim podkreślają, że zgłoszone prezydentowi potrzeby mieszkańców nie są na wyrost. Dopiero teraz zaczyna się przecież debata o kształcie budżetu na przyszły rok. A skoro praca w Radzie Miasta, jak i w Urzędzie Miejskim to służba publiczna, nikt nie powinien lekceważyć potrzeb białostoczan. Wykaz wszystkich zgłoszionych przez mieszkańców inwestycji znajduje się w załączniu bezpośrednio pod artkułem.

(Agnieszka Siewiereniuk – Maciorowska/ Foto: BI-Foto)
Załączniki

Mieszkańcy chcą basenu, chcą bezpłatnej komunikacji miejskiej komentarze opinie

Dodajesz jako: Zaloguj się

Ostatnie video - filmy na ddb24.pl