Styl życia, Mieszkańcy województwa podlaskiego chcą więcej ścieżek rowerowych centrów przesiadkowych - zdjęcie, fotografia

Z badania opinii przeprowadzonego na zlecenie Renault Polska przez Kantar TNS wynika, iż zdecydowana większość (87 proc.) mieszkańców miast w województwie podlaskim uważa, że zanieczyszczenie powietrza to duży problem w Polsce. Wciąż aż 67 proc. badanych z naszego regionu przynajmniej część drogi do pracy lub szkoły pokonuje samochodem - to największy odsetek w Polsce. Okazuje się, że tylko 42 proc. ankietowanych Podlasian ma dostęp do centrum pozwalającego na przesiadanie się między różnymi środkami transportu.

W sumie 87 proc. mieszkańców województwa podlaskiego wyraża opinię, że zanieczyszczenie powietrza w Polsce to duży problem. Oceniając stan powietrza w swojej miejscowości, najwięcej mieszkańców tego województwa wybrało zaś odpowiedź "raczej duży problem" (40 proc.), ale blisko co trzecia osoba stwierdziła, że zanieczyszczenie powietrza to raczej mały problem (30 proc.).

Ankietowani zgadzają się, że niezbędne jest wdrażanie rozwiązań w zakresie mobilności zrównoważonej. 93 proc. badanych z województwa podlaskiego wyraża opinię, że ludzie powinni częściej korzystać z transportu zbiorowego, a 97 proc. uważa, że ludzie muszą zmienić swoje nawyki transportowe, mając na uwadze właśnie zanieczyszczenie powietrza i zmiany klimatyczne. Zdecydowana większość (90 proc.) chciałaby widzieć więcej pojazdów elektrycznych na ulicach. Za ich największą zaletę 70 proc. ankietowanych uważa brak emisji spalin podczas jazdy.

A jak ekologiczna świadomość przekłada się na codzienne wybory mieszkańców województwa podlaskiego? Najpopularniejszym środkiem transportu, podobnie jak w całej Polsce, pozostaje samochód - w ten sposób przynajmniej część drogi do pracy lub szkoły pokonuje 67 proc. ankietowanych. 30 proc. osób korzysta z komunikacji miejskiej.

Według badanych transport w miastach czekają duże zmiany - już w nieodległej przyszłości mogą się tam pojawić samochody autonomiczne. 58 proc. osób w Polsce i 52 proc. w województwie podlaskim przewiduje, że stanie się to za 10 - 15 lat lub wcześniej, a nawet w ciągu najbliższych pięciu lat. W województwie podlaskim tę ostatnią odpowiedź wskazało 10 proc. badanych. Co drugi badany w Polsce i 52 proc. w województwie podlaskim stwierdza, że jedną z głównych zalet samochodów autonomicznych jest większa mobilność dla osób, które nie potrafią prowadzić aut, np. osób starszych i młodzieży. Jednocześnie pojazdy autonomiczne i współdzielenie samochodów to sposób na zlikwidowanie korków w miastach. W połączeniu z samochodami elektrycznymi stają się częścią rewolucji inteligentnych miast.

Spośród obecnie stosowanych rozwiązań na rzecz rozwoju zrównoważonego za najważniejsze mieszkańcy województwa podlaskiego uznają rozbudowę ścieżek rowerowych (52 proc.) oraz udostępnienie nowych usług, takich jak wypożyczalnia rowerów czy samochodów (tzw. carsharing) - tę odpowiedź wskazało 42 proc. badanych. Blisko co trzecia osoba (32 proc.) wśród tych działań wybiera również tworzenie centrów umożliwiających przesiadanie się między różnymi środkami transportu. Obecnie do takich centrów dostęp ma 42 proc. mieszkańców województwa podlaskiego, a prawie dwie trzecie tych osób korzysta z takich udogodnień. 

Pod względem wizji transportu za 20 lat ankietowanych można zaś podzielić na pesymistów i optymistów. Najwięcej osób z województwa podlaskiego uważa, że w przyszłości sytuacja się pogorszy i jeszcze więcej ludzi będzie się poruszać po miastach prywatnymi samochodami (40 proc.). Z drugiej strony optymiści wyrażają opinię, że większość ludzi przesiądzie się na samochody elektryczne (35 proc.) albo nowe, obecnie nieznane środki transportu (28 proc.).

(Piotr Walczak / Foto: pafoto.pl)

Reklama

Mieszkańcy województwa podlaskiego chcą więcej ścieżek rowerowych i centrów przesiadkowych komentarze opinie

Dodajesz jako: |

Ogłoszenia PREMIUM

Chcesz coś sprzedać lub kupić, oferujesz usługi, szukasz pracownika lub pracy?

Dodaj swoje drobne ogłoszenie w naszym serwisie. Zapraszamy!

Dodaj ogłoszenie
Reklama
 Reklama