Wiadomości, Mikołaj pobudza czynienia dobra [ZDJĘCIA] - zdjęcie, fotografia

Tradycyjnie w pierwszą niedzielę grudnia do Białegostoku zawitał najprawdziwszy Joulupukki - Mikołaj z Rovaniemi w fińskiej Laponii. Już po raz siódmy. Terminarz miał bardzo napięty - spotkał się z dziećmi w Operze i Filharmonii Podlaskiej, odwiedził pacjentów Uniwersyteckiego Dziecięcego Szpitala Klinicznego, był na kolejnej edycji Biegu Mikołajkowego, kończąc dzień na Rynku Kościuszki, gdzie zapalono lampki na choince miejskiej, a tysiące mieszkańców bawiło się przy muzyce i wspólnie śpiewało kolędy.

Autorem, inicjatorem tej i poprzednich wizyt jest Andrzej Parafiniuk, Konsul Honorowy republiki Finlandii, prezes Podlaskiej Fundacji Rozwoju Regionalnego. Na pomysł, by sprowadzić do naszego miasta Mikołaja, wpadł od razu po objęciu pierwszej z wymienionych funkcji. Przedsięwzięcie nie byłoby możliwe, gdyby nie grupa podlaskich przedsiębiorców - to grupa kilkunastu firma, która jest niemal od samego początku. Dzięki ich wsparciu sfinansowano wszystkie elementy tegorocznej edycji.

Wszystkie dotychczasowe edycje akcji "Przedsiębiorcy dzieciom" i ich stale powiększający się zakres i rozmiar pokazują, że po pierwsze przedsiębiorcy to ludzie wielkiego serca, bo zaufali nam od samego początku. Po drugie, że ilość problemów społecznych związanych z dziećmi, problemów często ukrytych przed światem, jest tak duża, że ta akcja nigdy nie powinna się skończyć. Po trzecie, nie ma nic bardziej wartościowego od szczerego uśmiechu dziecka, zwłaszcza tego, które los potraktował w gorszy sposób. A każda edycja tej akcji to przecież tysiące takich uśmiechów, największa nagroda za dobre serca przedsiębiorców - tłumaczy Andrzej Parafiniuk.

Mikołaj spotkał się przed południem m.in. z podopiecznymi Stowarzyszenia Pomocy Dzieciom z Porażeniem Mózgowym Jasny Cel, jak i z dziećmi znajdującymi się w trudnej sytuacji życiowej i mającymi liczne problemy emocjonalne oraz deficyty rozwojowe, będącymi pod opieką tzw. świetlic socjoterapeutycznych. Dzięki współpracy z Fundacją Rodziny Czarneckich, która opiekuje się dziećmi z różnym stopniem upośledzenia i niepełnosprawności ruchowej, w tym roku w Operze i Filharmonii Podlaskiej zagościli również podopieczni Fundacji z tzw. terenu, czyli miejscowości położonych niedaleko Białegostoku. Dla większości z nich była to pierwsza wizyta w Europejskim Centrum Sztuki w Białymstoku. Kilkuset maluchów najpierw obejrzało przygotowane dla nich specjalnie przedstawienie, by na koniec każdy z nich otrzymał paczkę z prezentem. Mikołaj odwiedził także kilkudziesięciu małych pacjentów przebywających na oddziałach Uniwersyteckiego Dziecięcego Szpitala Klinicznego w Białymstoku.

Zapalenie światełek na miejskiej choince na Rynku Kościuszki z udziałem przedstawiciela ambasady Finlandii w Polsce i prezydenta Białegostoku Tadeusza Truskolaskiego było zwieńczeniem całej wizyty.

Tyle dobroci, ile się czuje na tych spotkaniach z dziećmi - chorymi, z różnymi problemami - jest nie do opisania - mówi komentując naszej redakcji niedzielne wydarzenia Andrzej Parafiniuk. - Myślę, że ludzie są chyba z natury dobrzy, a Mikołaj pobudza, by tę dobroć okazywali. Nasza akcja ma właśnie taki cel, by otwierać oczy, zwracać uwagę społeczną na grupy dzieci, których los nie oszczędził, ze specyficznymi problemami życiowymi, czy to zdrowotnymi, czy finansowymi, czy socjalnymi. Z drugiej zaś strony, by pokazać, że przedsiębiorcy nie stoją z boku takich problemów, że są normalnymi ludźmi potrafiącymi pomagać potrzebującym.

Andrzej Parafiniuk przyznaje, że znowu bardzo pozytywnie zaskoczyła go tak duża liczba mieszkańców na Rynku Kościuszki. Powtarza, że to jedna z największych imprez w mieście, a przecież nie występuje na niej żadna wielka gwiazda, jest Mikołaj.

Parafiniuk jest dobrej myśli i nie wyobraża sobie, by za rok Joulupukki znowu nie odwiedził Białegostoku, po raz ósmy.

(Piotr Walczak / Foto: PFRR)

Mikołaj pobudza do czynienia dobra. [ZDJĘCIA] komentarze opinie

Dodajesz jako: |

Ogłoszenia PREMIUM

Chcesz coś sprzedać lub kupić, oferujesz usługi, szukasz pracownika lub pracy?

Dodaj swoje drobne ogłoszenie w naszym serwisie. Zapraszamy!

Dodaj ogłoszenie
Reklama
 Reklama