11°C pochmurno z przejaśnieniami

Milion złotych rocznie na nagrody dla urzędników?

Wiadomości, Milion złotych rocznie nagrody urzędników - zdjęcie, fotografia

Czy każdego roku mieszkańcy Białegostoku ze swoich podatków płacą nagrody urzędnikom w wysokości miliona złotych? Tego chcą się dowiedzieć radni PiS, którzy złożyli dziś interpelację do prezydenta Białegostoku w tej sprawie. Apelują też do tych osób, które takie nagrody otrzymały, aby przekazały je na cele dobroczynne.

Niedawno Platforma Obywatelska wypuściła w Polskę tak zwane „konwoje wstydu”. Są to pojazdy oklejone informacjami o wysokości przyznanych nagród członkom rządu Beaty Szydło. Politycy tej formacji najwyraźniej jednak zapomnieli, że sami otrzymywali nagrody, tyle że w samorządach i spółkach komunalnych. Również w Białymstoku. Niejednokrotnie wysokość tych nagród nie odbiegała mocno od tych, które politycy rządu PiS już zaczęli przekazywać na cele charytatywne.

- Trzeba jeszcze wrócić do 2014 roku. Bo w 2014 roku urzędnicy prezydenta Białegostoku wpłacali grube pieniądze na komitet wyborczy Tadeusza Truskolaskiego. Czyli tak naprawdę nagrody w 2014 roku zostały przyznane tylko i wyłącznie po to, żeby w dużej mierze zasilić konto komitetu wyborczego prezydenta Truskolaskiego. I nie chcielibyśmy, aby ta sama sytuacja powtórzyła się w tym roku – powiedział Henryk Dębowski, szef klubu radnych PiS w Radzie Miasta.

- Do tej pory nikt nie umie wykazać, jakie były podstawy, jakie to były szczególne osiągnięcia, że przyznano te nagrody. Mieszkańcy też chcieliby wiedzieć, jakie były te szczególne osiągnięcia, co urzędnicy ponad swoje obowiązki wykonują szczególnego, za co dostają nagrody – dodała radna Katarzyna Siemieniuk.

Radni zwrócili uwagę, że nie chodzi wyłącznie o nagrody wypłacane wysokich funkcjonariuszom, jak skarbnik czy sekretarz miasta, jak zastępcy prezydenta, dyrektorzy departamentów lub prezesi spółek miejskich i ich zastępcy. Kilka miesięcy temu, kiedy Regionalna Izba Obrachunkowa przeprowadzała kontrolę w Urzędzie Miejskim w Białymstoku i zwróciła uwagę, że części urzędników, bez żadnej podstawy prawnej ku temu, zostały wypłacone dodatki. Kontrolowano tylko wybraną grupę urzędników, z której to grupy wskazano około 800 tys. złotych wypłaconych dodatków, jako niezasadnych.

- Chcielibyśmy wezwać prezydenta Białegostoku i podległych mu urzędników, aby przynajmniej te dodatki specjalne, które zostały wypłacone bez podstawy prawnej, zostały przekazane na cele charytatywne. Jeżeli nagrody też zostały wypłacone osobom, którym się one nie należały, czyli podejrzewam, że były takie sytuacje, że osoby niczym szczególnym się wyróżniały, a być może takie nagrody dostały tylko i wyłącznie za przynależność polityczną, to do tych osób także apelujemy, aby te pieniądze zostały przekazane na cele charytatywne – powiedział radny Henryk Dębowski.

- Chcielibyśmy zapewnić, że nie będziemy organizować żadnych konwojów wstydu. Nie jest to w naszej kulturze i nie widzimy takiej potrzeby. Natomiast widzimy potrzebę, by przekazać mieszkańcom Białegostoku, ile z naszych podatków, z naszego zadłużonego budżetu trafiło do urzędników – dodał radny Piotr Jankowski.

Radni PiS złożyli dziś interpelację do prezydenta Białegostoku, aby ten wskazał wysokość nagród i dodatków specjalnych wypłaconych w latach 2006 -2018. Zaapelowali również o to, aby w przypadku nagród i dodatków wypłaconych bez podstawy prawnej lub bez szczególnych osiągnięć, urzędnicy i politycy zatrudnieni przy urzędzie lub w urzędzie kierowanym przez prezydenta Truskolaskiego, zwrócili je, albo przekazali na cele charytatywne. Z informacji przekazanych przez radnych podczas konferencji prasowej wynika, że samych nagród jest wypłacanych urzędnikom około miliona rocznie.

(Agnieszka Siewiereniuk – Maciorowska/ Foto: BI-Foto)


Milion złotych rocznie na nagrody dla urzędników? komentarze opinie

  • gość 2018-04-12 22:58:48

    podejrzewam, że się nie dowiemy nic o wysokości nagród

  • Gość - niezalogowany 2018-04-13 14:53:16

    A Pan Debowski jakie nagrody jaki urzędnik przyjmował?? Pewnie, nie było to mało. Czy też odda??

Dodajesz jako: Zaloguj się

Ostatnie video - filmy na ddb24.pl