18°C całkowite zachmurzenie

Miłość niejedno ma imię. W lasach Walentynki trwają w najlepsze

Wiadomości, Miłość niejedno imię lasach Walentynki trwają najlepsze - zdjęcie, fotografia

Lasy we wrześniu darzą nas grzybami i pięknymi jesiennymi kolorami, ale też właśnie teraz rozgrywa się w nich prawdziwy spektakl. Spektakl pełen zwierzęcego romantyzmu. Rozpoczęło się rykowisko, czyli okres godowy jeleni.

Im chłodniejsze noce i poranki, tym rykowisko nabiera tempa, a jeśli dodatkowo noce są pogodne i bezwietrzne lasy wypełniają naprawdę potężne ryki. Wrzesień, jak na razie, jest idealny dla jeleni.

Ryk byka słychać nawet z odległości kilku kilometrów.

Jeleń musi włożyć w głos całego siebie, gdyż w ten sposób ocenia rywali – właśnie po głosie. Intensywny zapach piżma – jaki roztacza – oraz godowy wygląd, jest również bardzo ważny. Z dużą dokładnością rywale mierzą nawzajem swoje możliwości, dlatego spektakularne walki na rogi są tak naprawdę rzadkością. Gdy jednak do nich dochodzi, trzęsie się cała okolica. Starcie bywa bardzo zacięte, a skutki mogą być nieprzewidywalne. Niektóre jelenie schodzą ranne z pola walki.

W tym czasie jelenia płeć piękna – łanie – trzymają się razem.

Mimo, iż chętnie słuchamy tego leśnego koncertu, starajmy się robić to z bezpiecznej odległości, bowiem spotkanie z bykiem w tak strategicznym dla niego okresie, może być dla człowieka niebezpieczne. Jeleń może wziąć nas za rywala i nie ucieknie – jak to ma na ogół w swoim zwyczaju – tylko zaczeka, aby ocenić, kto ważył się zakłócić jego „spokój". Ponieważ samiec jelenia jest w fazie hormonalnej burzy, może się wyładować. Jako że nie patrzy wtedy, w co i kogo bije, możemy to być my. Lepiej od razu zejść z drogi. A najlepiej w ogóle na nią nie wchodzić.

Rykowisko jako wyjątkowe przedstawienie, które tak naprawdę statystycznie niewiele osób obserwowało, nie trwa wiecznie. W zasadzie już na początku października knieja milknie, a wyczerpane jelenie w ogóle w tym okresie nie pobierające pokarmu, w końcu mogą odpocząć i naładować się na nadchodzące w ich życiu i w środowisku zmiany. Od tego momentu zbliża się trudny dla nich czas – zima.

(Źródło: bialystok.lasy.gov.pl/ oprac. ASM/ Foto: pixabay.com/ deer)

 

Miłość niejedno ma imię. W lasach Walentynki trwają w najlepsze komentarze opinie

Dodajesz jako: Zaloguj się

Ostatnie video - filmy na ddb24.pl