Gospodarka, Minął termin składania dokumentów mały Skorzystać mogą jeszcze nieliczni - zdjęcie, fotografia

W całym kraju Zakład Ubezpieczeń Społecznych przyjął ponad 126 tysięcy zgłoszeń przedsiębiorców, chcących skorzystać z tzw. małego ZUS. W województwie podlaskim było ich prawie cztery tysiące Nowe udogodnienie cieszy się dużą popularnością.

W województwie podlaskim przedsiębiorcy złożyli dokładnie 3 605 zgłoszeń, a w Białymstoku 1 934. W pozostałych inspektoratach liczby wyglądają następująco:
Suwałki - 383,
Łomża - 299,
Augustów - 168,
Wysokie Mazowieckie - 130,
Sokółka - 125,
Grajewo - 116,
Zambrów - 115,
Bielsk Podlaski - 97,
Kolno - 87,
Siemiatycze - 76,
Hajnówka - 75.

Ustawowy termin na zgłoszenie to siedem dni od 1 stycznia danego roku kalendarzowego, czyli do 8 stycznia. Może być to jednak również siedem dni liczone od innego momentu: pierwszego dnia rozpoczęcia lub wznowienia działalności w danym roku kalendarzowym lub pierwszego dnia spełniania warunków do ustalania podstawy wymiaru składek (np. pierwszy dzień zaprzestania wykonywania działalności na rzecz byłego pracodawcy czy też pierwszy dzień zaprzestania korzystania z „preferencyjnych składek”). Przedsiębiorca może zrezygnować z tego uprawnienia w każdym czasie.

Mały ZUS to już trzecia ulga dla przedsiębiorców - pozostałe to ulga na start i tzw. preferencyjna podstawa opłacania składek. Dotyczy przedsiębiorców zarejestrowanych w CEIDG, prowadzących działalność gospodarczą przez co najmniej 60 dni w poprzednim roku kalendarzowym, nie korzystających ze zwolnienia sprzedaży od podatku VAT i jednocześnie nie rozliczających się w formie karty podatkowej. Mogą z niej skorzystać osoby, których przychód za ubiegły rok z działalności gospodarczej, prowadzonej przez cały ten rok, nie przekroczy trzydziestokrotności minimalnego wynagrodzenia (w 2018 r. jest to 63 000,00 zł).

- Ważne jest to, że "mały ZUS" dotyczy tylko składek na ubezpieczenia społeczne - emerytalne, rentowe, wypadkowe, chorobowe. Nie obejmuje składki zdrowotnej, którą trzeba będzie opłacać w pełnej wysokości. Należy dodać, że skorzystanie z ulgi nie jest obowiązkowe i wpływa na wysokość przyszłych świadczeń np. emerytury, renty i zasiłku chorobowego. Z „małego ZUS” będzie można korzystać przez 36 miesięcy w ciągu 60 miesięcy kalendarzowych prowadzenia pozarolniczej działalności gospodarczej - podkreśla Katarzyna Krupicka, rzeczniczka białostockiego oddziału Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Z „małego ZUS" nie może skorzystać przedsiębiorca, który w poprzednim roku prowadził także inną pozarolniczą działalność jako twórca, artysta, osoba wykonująca wolny zawód, wspólnik spółki jawnej, komandytowej, partnerskiej albo jednoosobowej spółki z o.o. oraz osoba prowadząca publiczną lub niepubliczną szkołę, inną formę wychowania przedszkolnego, placówkę lub ich zespół.

(Piotr Walczak)

Minął termin składania dokumentów na mały ZUS. Skorzystać mogą jeszcze nieliczni komentarze opinie

Dodajesz jako: |

Ogłoszenia PREMIUM

Chcesz coś sprzedać lub kupić, oferujesz usługi, szukasz pracownika lub pracy?

Dodaj swoje drobne ogłoszenie w naszym serwisie. Zapraszamy!

Dodaj ogłoszenie
Reklama
 Reklama