Minęło 76 lat od likwidacji białostockiego getta

Wiadomości, Minęło likwidacji białostockiego getta - zdjęcie, fotografia

W nocy 5 lutego 1943 roku rozpoczęła się likwidacja białostockiego getta. Od tych wydarzeń dziś mija 76 lat.

W dniu 5 lutego 1943 r. Niemcy rozpoczęli likwidację białostockiego getta. Nad ranem, o godz. 4.00, jednostki żandarmerii, gestapo rozpoczęły przeszukiwanie terenu getta, wyłapując wytypowanych do wywózki ludzi. W trwającej około tygodnia akcji na miejscu rozstrzelano ok. 1-2 tys. osób, także podczas samoobrony. Do obozu zagłady w Treblince wywieziono kolejne 12 tysięcy.

To w czasie trwania tzw. akcji lutowej Icchak Malmed oblał jednego z Niemców kwasem solnym, za co później był torturowany i powieszony. Z okazji tej rocznicy zastępca prezydenta Rafał Rudnicki złożył kwiaty pod pomnikiem Bohaterów Powstania w Getcie przy ul. Żabiej.

Kolejne uroczystości, upamiętniające wydarzenia 1943 roku, planowane są na 27 czerwca, w rocznicę spalenia przez hitlerowców Wielkiej Synagogi. Główna część obchodów odbędzie się 16 sierpnia, w rocznicę wybuchu Powstania w Getcie Białostockim. Był to ostatni zryw społeczności żydowskiej Białegostoku. Sierpniowe powstanie zostało szybko stłumione, mimo bohaterskiej postawy mieszkańców getta.

(Źródło i foto: bialystok.pl/ oprac. Kalina)

Minęło 76 lat od likwidacji białostockiego getta komentarze opinie

Dodajesz jako: |

Ogłoszenia PREMIUM

Chcesz coś sprzedać lub kupić, oferujesz usługi, szukasz pracownika lub pracy?

Dodaj swoje drobne ogłoszenie w naszym serwisie. Zapraszamy!

Dodaj ogłoszenie
Reklama
 Reklama