10°C słabe opady deszczu

Minister Jurgiel opuścił resort rolnictwa. Może być potrzebny w Białymstoku

Wiadomości, Minister Jurgiel opuścił resort rolnictwa Może potrzebny Białymstoku - zdjęcie, fotografia

Takiej decyzji raczej mało kto się spodziewał. W miniony poniedziałek, 18 czerwca, minister Krzysztof Jurgiel złożył dymisję z zajmowanego stanowiska. Postanowił opuścić resort rolnictwa – jak przekazał – z powodów osobistych. Z tego faktu cieszy się opozycja, ale być może już szybko nie będzie miała powodów do radości. Te powody osobiste mogą bowiem oznaczać start Jurgiela w wyborach samorządowych w stolicy Podlasia.

Poniedziałkowy poranek zaczął się dość niespodziewanie w polskiej polityce. Nic wcześniej nie zapowiadało nagłej dymisji Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Co prawda kilka miesięcy temu Polskie Stronnictwo Ludowe składało wniosek o wotum nieufności wobec ministra, ale wniosek został przez polityków PSL wycofany. Od tamtej pory resort pracował normalnie. Do wczoraj. Bo Minister Krzysztof Jurgiel postanowił odejść z rządu, a jego rezygnacja została przyjęta przez premiera Mateusza Morawieckiego.

- Minister Krzysztof Jurgiel złożył dziś ze względów osobistych rezygnację ze stanowiska Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi – brzmi bardzo krótki komunikat na oficjalnej stronie ministerstwa.

Politycy opozycji dość szybko zaczęli zamieszczać w sieci komentarze niepochlebne wobec podlaskiego polityka PiS, wskazując głównie na popełnione przez niego błędy lub niewłaściwie prowadzoną politykę. Podkreślali niewłaściwe działania względem stadnin i nieskuteczną walkę z afrykańskim pomorem świń, czyli wirusem ASF, którego nie udało się powstrzymać od ponad 10 lat. Niektórzy wręcz wskazywali na obawy Jurgiela o własne odwołanie,  po kolejnym wniosku PSL, o wotum nieufności.

Być może ci politycy są w błędzie. A przynajmniej politycy opozycyjni z Białegostoku jeszcze powinni powstrzymać swoją radość. Z naszych informacji wynika, że minister Jurgiel może wcale nie bać się krytycznych ocen, tylko mieć zupełnie inne plany na najbliższą przyszłość. Nie jest wykluczone, że w najbliższych wyborach samorządowych powalczy o fotel prezydenta Białegostoku.

Wskazany przez władze PiS Jacek Żalek, jako kandydat Zjednoczonej Prawicy zdecydowanie nie radzi sobie w roli kandydata na prezydenta Białegostoku. Popełnia stanowczo za dużo błędów. Jest duże prawdopodobieństwo, że w tej roli jako kandydata zobaczymy właśnie Krzysztofa Jurgiela. Czy informacje, do których dotarliśmy nieoficjalnie potwierdzą się, będzie wiadomo zapewne w ciągu najbliższego miesiąca. Dopóki kandydaci na prezydentów nie są zarejestrowani, pozostają jedynie kandydatami na kandydatów. I wszystko może się zmienić.

Krzysztof Jurgiel ma doświadczenie w samorządzie, także białostockim. Przypominamy, że w 1994 został najpierw radnym w Białymstoku, a następnie wiceprezydentem miasta. Odpowiadał za gospodarkę gruntami, politykę przestrzenną i rozwój gospodarczy. W latach 1995–1998 sprawował urząd prezydenta Białegostoku. Od 1998 do 2001 był radnym i przewodniczącym sejmiku podlaskiego I kadencji. Samorząd zna i jest rozpoznawalny w stolicy Podlasia. Ma także zdecydowanie lepsze notowania wśród wyborców niż Jacek Żalek.

(Agnieszka Siewiereniuk – Maciorowska/ Foto: KPRM)


Minister Jurgiel opuścił resort rolnictwa. Może być potrzebny w Białymstoku komentarze opinie

 • gość 2018-06-19 16:23:17

  oby nie Dobrzyński, bo w urzędzie dużo schodów - znowu staną do pionu.

 • gość 2018-06-19 21:07:26

  Krzysztof Jurgiel to bez wątpienia pracowity i uczciwy człowiek. Mam głęboko w poważaniu wszystkich opluwaczy Pana Ministra. Start w wyborach na Prezydenta Białegostoku uważam za trafiony. Będę miał na kogo głosować.

 • Gość - niezalogowany 2018-06-20 18:26:12

  W tekście zapomniano wspomnieć o kompromitacji Jurgiela związanej ze stadniną koni. Tak zepsuć wizerunek i dobrze prosperujący obiekt mógł tylko ten Pan. W ogóle artykuł raczej pochwalny. Tylko za co?

 • gość 2018-06-22 00:59:04

  Popieram swego przedmówcę w tej chwili miasto potrzebuje gruntownej zmiany i takim człowiekiem jest Pan Poseł Krzysztof Jurgiel.Jako Minister wspierał interesy przedsiębiorców pomimo piastowania stanowiska Ministra Rolnictwa na jego pomoc zawsze można liczyć.Prosimy Pana Posła Jurgiela o start w wyborach na Prezydenta Białegostoku.Osobiście będziemy mieli na kogo głosować.

 • Gość - niezalogowany 2018-06-22 16:50:16

  Widzę ze rozwalenie min rolnictwa to dla nie których jeszcze jest za mało... Tego gościa trzeba wysłać na emeryturę zeby juz nic nie spiep...... a lizusy tego Pana niech przestaną tu pompowac bal.

Dodajesz jako: Zaloguj się

Ostatnie video - filmy na ddb24.pl