Wiadomości, Młodzież szkół średnich będzie płacić przejazdy - zdjęcie, fotografia

Uczniowie szkół średnich raczej będą nadal ponosić koszty dojazdów do szkół. Mimo próśb kierowanych do prezydenta o zapisanie w budżecie miasta na przyszły rok środków na pokrycie takich przejazdów, tak się raczej nie stanie. W Biuletynie Informacji Publicznej pojawił się bowiem projekt uchwały w sprawie ustalenia ulg w opłatach za usługi przewozowe środkami transportu zbiorowego komunikacji miejskiej w Białymstoku, z którego wynika, że uczniowie szkół średnich opłaty ponosić będą.

Na początku bieżącego roku radny Henryk Dębowski próbował wprowadzić do porządku obrad projekt uchwały, który pozwalałby na zwolnienie z ponoszenia opłat uczniów szkół średnich za przejazdy Białostocką Komunikacją Miejską. Projekt ten w ogóle nie był wówczas dyskutowany. Radni klubu Koalicji Obywatelskiej posiadający większość w ogóle wyrzucili go z porządku obrad deklarując jednocześnie, że do tematu wrócą. Wówczas sprawą najpilniejszą, bo omawianą na samym początku sesji Rady Miasta, była sprawa nadania honorowego obywatelstwa tragicznie zmarłemu prezydentowi Gdańska Pawłowi Adamowiczowi.

Uczniowie szkół średnich, a w zasadzie ich rodzice, którzy kupują swoim dzieciom bilety autobusowe, czekali zatem aż projekt uchwały odnośnie bezpłatnych przejazdów ponownie będzie przedmiotem dyskusji. Doczekają się w poniedziałek, 23 września. To właśnie na ten dzień zwołana jest kolejna sesja Rady Miasta, na której pojawić się ma punkt dotyczący rozpatrzenia projektu uchwały w sprawie ustalenia ulg w opłatach za usługi przewozowe środkami transportu zbiorowego komunikacji miejskiej w Białymstoku. Tu jednak nie ma dobrych wiadomości.

Do korzystania z 50% ulgi w opłatach za usługi przewozowe są uprawnione:

1) dzieci i młodzież od 1 października roku w którym ukończą 7 lat do ostatniego dnia miesiąca w którym ukończą 18 lat, na podstawie dokumentu tożsamości z datą urodzenia albo imiennej Białostockiej Karty Miejskiej z zakodowanym uprawnieniem;

2) młodzież uczęszczająca do szkół ponadpodstawowych i artystycznych, od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym ukończą 18 lat do 30 września roku w którym ukończą 23 lata, na podstawie ważnej legitymacji szkolnej albo imiennej Białostockiej Karty Miejskiej z zakodowanym uprawnieniem” – czytamy w projekcie uchwały.

To oznacza, że Białystok nie planuje uruchomienia bezpłatnych przejazdów dla młodzieży uczącej się w szkołach średnich. W przeciwnym razie, w projekcie uchwały pojawić by się musiały zupełnie inne zapisy od tych, które przytoczyliśmy powyżej. Uczniowie ci nadal będą zmuszeni jeździć na biletach ulgowych, choć w innych miastach Polski tamtejsze samorządy już podjęły decyzje o bezpłatnych przejazdach dla wszystkich uczniów.

W związku z licznymi pytaniami Mieszkańców w sprawie możliwości wprowadzenia pilotażowego programu w zakresie bezpłatnych przejazdów komunikacją miejską dla uczniów szkół średnich (do ukończenia 21 roku życia) zamieszkujących na terenie Białegostoku, zwracam się do Pana z uprzejmą prośbą o zabezpieczenie środków finansowych w budżecie miasta na rok 2020 z możliwością przeznaczenia ich na sfinansowanie przedmiotowego programu” – prosił niedawno w swojej interpelacji do prezydenta Białegostoku szef klubu radnych PiS Henryk Dębowski.

Na tę interpelację odpowiedzi jeszcze nie ma. Ale publiczne wypowiedzi prezydenta w tej sprawie raczej nie wskazują, że będzie on skłonny przygotować przyszłoroczny budżet Białegostoku z uwzględnieniem bezpłatnych przejazdów dla uczniów szkół średnich. Do tego dochodzi tez projekt uchwały, którego część zapisów zacytowaliśmy, a nad którym radni będą dyskutować w poniedziałek, 23 września. Dodamy tylko, że uczniowie szkół średnich jeżdżą bezpłatnie na terenie między innymi Częstochowy czy Szczecina, zaś od października będą mogli bez płatnie jeździć także w sąsiedniej Łomży.

(Agnieszka Siewiereniuk – Maciorowska)

Młodzież szkół średnich będzie płacić za przejazdy BKM komentarze opinie

  • gość 2019-09-14 01:18:10

    Pan Debowski jest w takim razie malo efektywnym radnym podobnie jak i jego ugrupowanie, ktore majac wiekszosc w poprzeniej kadencjinie mialo wszechmocny wplyw na sprawy finansowe miasta a nie zrobilo tego.

  • Nasza_kasa - niezalogowany 2019-09-14 05:58:10

    Miasto nie zrobi darmowych przejazdów dla naszej młodzieży bo musi dotować bursę na ulicy Dobrej w której mieszkają uczniowie wyłącznie z obcych gmin. Mówią że ekonomii w tym nie ma ale praca dla swoich jest.

  • gość 2019-09-14 23:34:02

    To nie zielone przystanki , to nie pikniki, to nie sadzenie 5 drzew w otoczeniu dziennikarzy, to właśnie takie dojazdy świadczą o "ekologi".

Dodajesz jako: |

Ogłoszenia PREMIUM

Chcesz coś sprzedać lub kupić, oferujesz usługi, szukasz pracownika lub pracy?

Dodaj swoje drobne ogłoszenie w naszym serwisie. Zapraszamy!

Dodaj ogłoszenie
Reklama
 Reklama