Wiadomości, Młodzież Wszechpolska uruchomiła zbiórkę mural Zygmunta Szendzielarza - zdjęcie, fotografia

Sprawa ulicy Łupaszki na osiedlu Skorupy w Białymstoku jeszcze nie jest przesądzona, ponieważ wojewoda podlaski wszczął postępowanie, które może doprowadzić do stwierdzenia nieważności uchwały przyjętej głosami radnych Koalicji Obywatelskiej, którzy chcieli by ulica nosiła nazwę Podlaska. Jednak, niezależnie od tego rozstrzygnięcia, i zgodnie z obietnicą, Młodzież Wszechpolska podjęła własne działania mające na celu upamiętnienie majora Zygmunta Szendzielarza w przestrzeni publicznej. Od kilku dni trwa zbiórka środków na realizację muralu poświęconemu temu bohaterowi.

Kilka dni temu informowaliśmy na naszych łamach, że wojewoda podlaski wszczął postępowanie w sprawie stwierdzenia nieważności uchwały podjętej zaledwie 28 października przez radnych Platformy Obywatelskiej oraz Forum Mniejszości Podlasia. W swoim uzasadnieniu podnosi artykuły z Konstytucji Rzeczpospolitej Polskiej oraz ustawy o kombatantach oraz niektórych osobach będących ofiarami represji wojennych i okresu powojennego.

Chodzi tu między innymi o „zasady demokratycznego państwa prawnego oraz zasadę zaufania do Państwa oraz art. 19 Konstytucji RP, zgodnie z którym Rzeczpospolita Polska specjalną opieką otacza weteranów walk o niepodległość”, ale również i o to, że „kombatantom oraz ofiarom represji należny jest głęboki szacunek wszystkich rodaków oraz szczególna troska i opieka ze strony instytucji państwowych, samorządów terytorialnych i organizacji społecznych”. O szczegółach pisaliśmy TUTAJ i zainteresowanych tematem odsyłamy do artykułu sprzed kilku dni.

Wiadomo również, że swoją skargę do wojewody podlaskiego złożył także Podlaski Instytut Rzeczpospolitej Suwerennej oraz radny Paweł Myszkowski. W internecie pojawił się tylko fragment tego pisma, ponieważ argumentację wobec uchwały radnych Koalicji Obywatelskiej skarżący chcieli przedstawić wyłącznie wojewodzie podlaskiemu. Niemniej, samą uchwałę przyjętą bez właściwej dyskusji (dyskusję przerwano na podstawie złożonego wniosku formalnego – przyp. red.) przedstawiciele Fundacji PIRS nazywają haniebną.

Dziś fundacja wraz z radnym Pawłem Myszkowskim złożyła w Podlaskim Urzędzie Wojewódzkim wniosek do Wojewody Podlaskiego o uchylenie w trybie nadzoru haniebnej uchwały Rady Miasta Białegostoku pozbawiającej płk Zygmunta Szendzielarza "Łupaszki" należnego mu honoru i czci poprzez rugowanie jego postaci z przestrzeni publicznej.

O dalszych losach ulicy Łupaszki będziemy informować na bieżąco....

a pomnik i tak wybudujemy” – podaje Podlaski Instytut Rzeczpospolitej Suwerennej na swoim oficjalnym profilu na portalu Facebook.

Przedstawiciele fundacji bowiem zapowiadali wcześniej wybudowanie pomnika majora Zygmunta Szendzielarza pseudonim „Łupaszko” na prywatnej działce. Ale swoje działania zapowiadała również Młodzież Wszechpolska, która zobowiązała się do upamiętnienia polskiego żołnierza podziemia niepodległościowego na muralu. Wszechpolacy nie przekazywali jeszcze, gdzie mural dokładnie miałby się znajdować, choć zdradzili, że raczej będzie to bardzo blisko obecnej ulicy Łupaszki.

I w tej sprawie także nikt nie siedzi z założonymi rękami. Młodzież Wszechpolska kilka dni temu rozpoczęła zbiórkę funduszy niezbędnych do wykonania muralu. W ciągu tylko zaledwie jednej doby udało się zebrać ponad 5 tys. złotych na ten cel. Aktualnie, poprzez portal crowdfundingowy, popierający pomysł wpłacili łącznie prawie 10 tysięcy złotych. Jednak aby mural powstał potrzeba jeszcze kilku tysięcy. Z tych pieniędzy zostaną zakupione farby, wynajęty będzie podnośnik niezbędny do prac przy grafice, a także nastąpi wydzierżawienie powierzchni, na której mural docelowo powstanie.

Dzięki Waszym wpłatom stworzymy w Białymstoku mural, który będzie przypominał o postaci majora “Łupaszki”. Będzie stale przypominać o poświęceniu i zasługach tego żołnierza niezłomnego. To właśnie tu, w rejonie Białegostoku, działał aktywnie przeciwko siłom zbrodniczego reżimu.

Radni miasta powinni pamiętać o osobach zasłużonych zarówno dla Polski, jak i dla regionu. Mamy nadzieję, że po ich haniebnej decyzji mural będzie dla nich solą w oku. Nie pozwolimy, by pamięć o wyklętych była zakłamywana” – czytamy na portalu zrzutka.pl, na którym Młodzież Wszechpolska zbiera środki na realizację muralu.

Osoby, które chcą pomóc w zbiórce funduszy na realizację muralu poświęconego majorowi Łupaszce, mogą wpłacać datki poprzez portal zrzutka.pl. Tu podajemy bezpośredni link do zbiórki.

Na portalu Facebook został także utworzony fanpage Muralem za "Łupaszką", na którym publikowane są aktualne informacje związane z realizacją muralu poświęconemu polskiemu bohaterowi. Tam również można zasięgać informacji o miejscu lub formie graficznej, jaka zostanie zamieszczona w przestrzeni publicznej. Z informacji przekazanych przez Wszechpolaków wynika, że mural ma być ukończony w przyszłym roku, jeszcze przed dniem 1 marca, kiedy w całym kraju obchodzimy uroczyście Dzień Żołnierzy Wyklętych.

To nie wszystko. Młodzież Wszechpolska przekazała bowiem na swoich nośnikach internetowych, że jeśli uda się zebrać więcej środków niż te 18 tysięcy złotych potrzebnych na mural, zostanie wykupiony także bilbord. Ma on przypominać o postaci majora Szendzielarza oraz wyrażać wdzięczność za jego walkę o wolną Polskę. Walkę, którą przypłacił życiem. Bowiem major został zabity przez komunistów, którzy najpierw go torturowali, a następnie, na podstawie kłamstw i fałszywych oskarżeń, skazali go na osiemnastokrotną karę śmierci, przez strzał w tył głowy.

Sąd wojskowy, po ponad 40 latach od śmierci Łupaszki, uniewinnił majora od zarzucanych mu przez komunistów czynów, nie dopatrując się w jego działaniu żadnej winy. Pośmiertnie major został także później awansowany do stopnia pułkownika i pochowany z najwyższymi honorami na warszawskim cmentarzu na Powązkach.

(Agnieszka Siewiereniuk – Maciorowska/ Foto: Facebook/ Muralem za "Łupaszką")

Młodzież Wszechpolska uruchomiła zbiórkę na mural Zygmunta Szendzielarza komentarze opinie

  • gość 2019-11-11 09:09:38

    Najlepiej umieścić go przed domem truskawy, po to by codziennie rano uczył się historii

Dodajesz jako: |

Ogłoszenia PREMIUM

Chcesz coś sprzedać lub kupić, oferujesz usługi, szukasz pracownika lub pracy?

Dodaj swoje drobne ogłoszenie w naszym serwisie. Zapraszamy!

Dodaj ogłoszenie
Reklama
 Reklama