MOSP Białystok, złotą odznaką - zdjęcie, fotografia

Miejski Ośrodek Szkolenia Piłkarskiego w Białymstoku aplikował do nowego innowacyjnego projektu piłkarskiego tzw. certyfikacji szkółek piłkarskich organizowanego przez Polski Związek Piłki Nożnej. Proces certyfikacji potrwa kilka miesięcy, ale jeśli MOSP przejdzie go pomyślnie, stanie się jedynym ośrodkiem w Białymstoku, który będzie miał potwierdzone – przez najważniejszą organizację piłkarską – właściwą pracę w szkoleniu dzieci i młodzieży.

Nowy program wdrażany przez Polski Związek Piłki Nożnej zakończy się certyfikacją najlepszych w Polsce ośrodków szkolenia piłkarskiego. Jego ideą jest wyznaczanie standardów pracy z młodymi zawodnikami, pomoc w ich szkoleniu oraz weryfikacja szkółek. Przyznanie danemu podmiotowi Certyfikatu PZPN na jednym z trzech poziomów (złotym, srebrnym lub brązowym) jest równoznaczne ze spełnieniem przez niego szeregu kryteriów i gwarancją odpowiedniej jakości szkolenia.

Jednostki wyróżnione w ten sposób przez Polski Związek Piłki Nożnej dołączą do elitarnego grona szkółek będących dla dzieci sprawdzonym miejscem do rozwijania swoich piłkarskich umiejętności. Ze wszystkich szkółek i klubów piłkarskich z Białegostoku zaproszenie do tego programu otrzymał wyłącznie Miejski Ośrodek Szkolenia Piłkarskiego. I już ten sam fakt może świadczyć o tym, że prowadzone tam zajęcia oraz treningi są nie tylko właściwe, ale na dodatek wyróżniają się znacząco na tle innych szkółek piłkarskich.

Warto w tym miejscu wspomnieć, że od roku młodzież trenująca w MOSP szkolona jest według całego systemu treningowego opracowanego przez wielu fachowców. Pod patronatem firmy Lotos, która znacząco wspiera różne dyscypliny sportowe, realizowany jest unikatowy program „Piłkarska Przyszłość z Lotosem”. Objętych jest nim na razie kilka drużyn trenujących w Miejskim Ośrodku Szkolenia Piłkarskiego w Białymstoku. I jak przekazał naszej redakcji trener koordynator tego programu, efekty są  widoczne.

- Systematycznie wprowadzamy plany szkoleniowe przygotowane specjalnie po projekt Piłkarskiej Przyszłości z Lotosem. Daje to już pierwsze efekty, gdyż wyniki naszych drużyn uległy poprawie. Zmienia się także podejście trenerów do wykonywanej przez nich pracy. Systematyczność i praca z zaangażowaniem całego zespołu trenerskiego na pewno wkrótce będzie przynosiła efekty – przekazał naszej redakcji Maciej Kudrycki, trener koordynator programu „Piłkarska Przyszłość z Lotosem” w Miejskim Ośrodku Szkolenia Piłkarskiego w Białymstoku.

To między innymi wdrożenie tego programu było jednym z czynników, dla których MOSP w Białymstoku został zaproszony do certyfikacji przez Polski Związek Piłki Nożnej. Co też świadczy, że dotychczasowe wyszkolenie dzieci i młodzieży w białostockim ośrodku PZPN ocenił bardzo dobrze. I trudno się dziwić, ponieważ drużyny MOSP grające w rozgrywkach radzą sobie świetnie, a beniaminek w IV lidze – drużyna MOSP Białystok – ku zaskoczeniu wszystkich świetnie poradziła sobie w rozgrywkach z doświadczonymi klubami, w których grają znacznie starsi piłkarze. Warto tu jeszcze wspomnieć, że w czwartoligowym zespole MOSP grają przede wszystkim młodzieżowcy, czyli piłkarze w wieku 17-20 lat. 

Możliwe, że MOSP sięgnie teraz jeszcze po tę złotą gwiazdkę przyznawaną przez PZPN. To ważne, ponieważ fundamentalnym założeniem Programu Certyfikacji Szkółek Piłkarskich PZPN jest podniesienie i ujednolicenie poziomu szkoleniowego w szkółkach piłkarskich. A dzięki Programowi Certyfikacji Szkółek, rodzice i dzieci grające w piłkę nożną uzyskują pewność, że certyfikowana szkółka piłkarska spełnia standardy szkoleniowe, jest bezpieczna, zaś jej kadra ma kwalifikacje niezbędne do tego, aby szkolić zawodników.

W ramach Programu Certyfikacji szkółki otrzymają od Polskiego Związku Piłki Nożnej możliwość bezpłatnego korzystania z systemów informatycznych do zarządzania procesami szkoleniowymi oraz administracją szkółki. Wysokie standardy przyjęte w Programie Certyfikacji Szkółek Piłkarskich gwarantują, iż szkółka piłkarska, która otrzyma certyfikat PZPN, prezentuje odpowiedni poziom szkolenia weryfikowany przez Polski Związek Piłki Nożnej – najważniejszą organizację piłkarską w kraju.

Co prawda w MOSP-ie trenerzy korzystają już z innych systemów informatycznych, a także autorskiego programu szkolenia, który wdrażany jest wraz z projektem „Piłkarska Przyszłość z Lotosem”, ale to akurat zupełnie nie przeszkadza w złożeniu formularza zgłoszeniowego.

- Aby dostać złotą gwiazdkę PZPN trzeba spełnić szereg wymogów formalnych. Jednak podjęliśmy decyzję, że spróbujemy. Nikt nie mówi, że będzie łatwo, ale być może w przyszłości okaże się, że to była dobra decyzja. To jest program pilotażowy i mamy sporo czasu na dostosowanie ośrodka do wymaganych kryteriów – powiedział naszej redakcji prezes MOSP, Stanisław Bańkowski.

Wszystkie te rzeczy, o których tu pisaliśmy, to nie koniec dobrych wiadomości. Bo jest jeszcze jedna dobra wiadomość. Jak już wspominaliśmy powyżej, w Miejskim Ośrodku Szkolenia Piłkarskiego w Białymstoku jest realizowany jeden projekt pod nazwą „Piłkarska Przyszłość z Lotosem”. Ten właśnie projekt został nie dawno objęty honorowym patronatem Ministra Sportu i Turystyki Witolda Bańki.

Kiedy Miejski Ośrodek Szkolenia Piłkarskiego będzie przygotowywał się do certyfikacji złotej odznaki PZPN, na boiskach rozpoczną się mecze i treningi. Czwartoligowy zespół za niespełna dwa tygodnie zagra swój pierwszy mecz w rewanżowej rundzie wiosennej. Będziemy śledzić postępy naszej drużyny, która na 17 drużyn, po rundzie jesiennej, znalazła się na niespodziewanie wysokim 6 miejscu w tabeli.

(Bernard Tymiński/ Agnieszka Siewiereniuk – Maciorowska/ Foto: ASM)

MOSP ze złotą odznaką PZPN? komentarze opinie

  • gość 2019-03-05 09:44:38

    Autor artykułu mija się z prawdą. Do programu certyfikacji szkółek zgłosiło się wiele podmiotów w Białymstoku, kłamstwem jest, że PZPN kogokolwiek do tego programu zaprasza. Na złotą odznakę MOSP nie ma szans, naprawdopodobniej nikt na Podlasiu nikt jej w ogóle nie otrzyma, w Polsce będą to jednostkowe przypadki. Proszę zatem nie szerzyć dezinformacji.
    Dlaczego nie napiszecie, że piłkarska przyszłość z Lotosem dotyczy tylko kilku roczników? Przecież wiele kategorii wiekowych nie zostało objętych tym programem.
    Wydaje mi się również, że kilka słów należy poświecić stanowi szatni i sanitariatów na Mospie. Zdjęcia wrzucone ostatnio przez jeden z zespołów, który rozgrywał tam mecz nie oddają tak naprawdę skali dramatu, który się tam rozgrywa od wielu, wielu miesięcy. Już naprawdę nie wspominając o stanie sztucznej murawy przy ul Swietokrzyskiej która nadaje się tylko do zaorania a nie szkolenia dzieci.

Dodajesz jako: |

Ogłoszenia PREMIUM

Chcesz coś sprzedać lub kupić, oferujesz usługi, szukasz pracownika lub pracy?

Dodaj swoje drobne ogłoszenie w naszym serwisie. Zapraszamy!

Dodaj ogłoszenie
Reklama
 Reklama